Electroneum recenze: Těžím kryptoměnu mobilním telefonem

Electroneum recenze: Těžím kryptoměnu mobilním telefonem

21. 7. 2018 14 Autor: Jakub

Základní charakteristikou Electroneum (ETN) kryptoměny je označení “Mobilní kryptoměna”. Ano, mobilní ve smyslu, že stačí mobilní telefon k obsluze Electroneum peněženky, ale i k těžbě.

Mimo to se vyznačuje jako kryptoměna navržená pro masové osvojení, což právě zajišťuje mobilní aplikace, která aktuálně (07/2018) existuje pro Android i iOS od Apple.

Dalšími vlastnostmi jsou okamžité transakce a jejich potvrzení skrze globální mobilní síť. Za cíl si klade poskytnutí řešení digitálních plateb v rozvojových zemí a vytvoření nového trhu o velikosti 3 triliony dolarů.

Logo ETN

Moje zkušenost a aktuální stav s ETN

Osobně využívám Electroneum aplikaci pro těžbu od jejího vzniku (Q1 2018). Vždy je vidět, na kolika zařízeních v síti se aktuálně těží. Na počátku (půl roku zpátky) byl počet pod 50 000. V období Q3 2018 jejich počet neklesl pod 125 000, a to stále nebyla aktivní aplikace pro iOS, která nepochybně přivedla další desetitisíce uživatelů.

Přestože je ETN aktuálně na hodnotě 0.01135 Amerických dolarů za minci a v porovnání s ostatními kryptoměnami je na 106 místě ve smyslu velikosti tržní kapitalizace, pevně věřím, že jsme teprve v začátcích. Electroneum na mě svým celkovým konceptem a zpracováním působí tak, že o něm ještě hodně uslyšíme, a to v pozitivním slova smyslu.

Aktuální cena je velmi nízko a vzhledem k historickému grafu má potenciál stoupat klidně 16-ti násobně (07/2018) vzhledem k tomu, že její ATH (all time high) resp. maximální cena byla 0,194 USD za minci (01/2018).

cenový graf - Electroneum
cenový graf – Electroneum

Těžba Electroneum mobilní aplikací

Co se těžby týče, obával jsem se nejprve nějakého podvodu, ale v tomto případě mince opravdu přibývají (cca po 10 ETN se odešlou z mineru do ETN peněženky). Opravdu stačí vlastnit jakýkoliv chytrý telefon, který podporuje ETN mobilní aplikaci. Výkon telefonu při běhu samotné těžby není nijak významně ovlivněn, nekonzumuje podstatné množství mobilních dat a běží na pozadí bez značného čerpání elektrické energie resp. baterie zařízení. Občas musím aplikaci zkontrolovat, protože se po čase z neznámých důvodů sama vypne. Mimo to, je to skvělý způsob, jak si může přilepšit každý vlastník telefonu, a to vcelku bez práce a bez nákladů (pomineme-li náklady na telefon, běžné nabíjení a placení mobilních dat nebo Wifi).

osobnizkusenosti.cz | trezor | recenze

Trezor zajišťuje jednu z nejbezpečnějších variant pro úschovu kryptoměn!

Zjisti, jak Trezor funguje a proč jde o daleko bezpečnější variantu úschovy kryptoměn, než jsou třeba běžné směnárny

Zjisti o Trezoru více informací

Při registraci účtu mě překvapil několika-krokový postup, který ve výsledku dává smysl a nedivím se, že byl takto zvolen. Přece jen jde o registraci peněženky, kde chceme uchovávat mince s určitou hodnotou. Je tedy vhodné bezpečnost nepodceňovat. Na aplikace a systémy (burzy – např. CoinBase, peněženky,..) zajišťující různé služby pro podporu kryptoměn je mnoho útoků a často úspěšných.

Celý proces jsem si prošel ještě jednou pro můj starší telefon a vytvořil jsem si ještě jeden účet a nyní těžím mince na obou. Postup jsem zdokumentoval a pokusím se ho popsat, aby byl pro každého pochopitelný.

Registrace Electroneum účtu krok za krokem

Registrace účtu začíná na stránkách Electroneum.

  1. Zde, klasicky vyplníte emailovou adresu a heslo. Potvrdíte souhlas s podmínkami a verifikujete, že nejste robot.
  2. Systém si pak vyžádá ověření Vaší emailové adresy (použitím odkazu, která Vám dorazí do schránky).
Registrace electroneum | osobniZkusenosti.cz
Aktivace Peněženky

3. Dalším krokem je zřízení 2-faktorového ověření pomocí sms kódu, který Vám dorazí na zvolené telefoní číslo (platí, že jedno telefoní číslo je svázané s jedním účtem).

2FA - nastavení dvoufázového ověřování
2FA – nastavení dvoufázového ověřování
přidání telefonního čísla pro 2FA
přidání telefonního čísla pro 2FA

4. Součástí bezpečnostního procesu je potvrzení, že rozumíte základním principům bezpečnosti – body, které budete zaškrtávat obsahují sdělení ve smyslu, že

  • nemáte poskytovat Vaše přihlašovací údaje nikomu, a to ani kdyby se vydával za podporu Electroneum
  • jak zjistíte zda nejste na podvodné stránce vydávající se za Electroneum stránky (phishing)
  • neinstalovat do prohlížeče pluginy, které se tváří jako od Electroneum aplikace
  • atp.
potvrzení s vyrozuměním o bezpečnosti
potvrzení s vyrozuměním o bezpečnosti

5. Poté ještě následují dva další kroky. Jedním z nich je nastavení PIN kódu, který bude sloužit pro přístup do aplikace, ale i pro potvrzení budoucích transakcí.

6. Na závěr je ještě potřebné zvolit emailovou adresu pro obnovu PIN kódu (jiný než registrační email) a volbu potvrdit kliknutím na odkaz ve Vaší schránce (registračního emailu) – je vhodné si zvolit email, ke kterému máte trvalý přístup vy nebo někdo komu důvěřujete.

nastavení PIN kódu
nastavení PIN kódu

TIP: Věděli jste, že nejbezpečnějším způsobem uchování kryptoměn jsou tzv. Hardwarové paněženky? Přečtěte si více o kryptoměnové peněžence Trezor.

nastavení emailu pro obnovu PINu
nastavení emailu pro obnovu PINu

Součástí v průběhu bývá i ověření zařízení, ze kterého se přihlašujete. Resp. povolení přístupu za předpokladu, že jste to opravdu Vy, kdo se pokouší tímto zařízením přihlásit.

Dle mého názoru tedy rozsáhlý proces registrace. Od začátku na mě působí dojmem, že bezpečnostních kroků je tolik, že by aplikace nemusela podlehnout žádnému hackerskému útoku, a že to s touto kryptoměnou myslí opravdu vážně, když si dali práci s tak důkladným procesem. Alespoň v porovnání s jinými systémy a aplikacemi.

Možnosti Electroneum peněženky

Electroneum webové rozhraní má několik možností, které se liší od funkcí v mobilní aplikaci. Upozorním tedy nejprve na to, co pod webovým přihlášení naleznete navíc.

Webové rozhraní Electroneum peněženky

  1. Bezpečnostní nastavení (volba Settings)
    • zde lze spravovat zařízení, která mají povolené přihlášení a tedy nebudete dotazováni k potvrzení emailem
    • změna hesla do peněženky
    • informace o tom, který email slouží pro obnovení PIN kódu
  2. Generování papírové peněženky a její obnova do její online verze
    • papírová peněženka je vlastně bezpečnější forma uchování Vašich kryptoměn – pomocí aplikace vygenerujete takzvaný tajný (pro přístup k mincím a obnovu) a veřejný klíč (obdoba čísla účtu pro příjem plateb). Vygenerované PDF je vhodné vytisknout (i více kopií) a bezpečně uschovat. PDF potom nenávratně odstranit, aby se k němu nedostal nikdo z skrz Váš počítač nebo internet.
    • Obnova potom slouží ke zpětnému získání mincí z papírové offline peněženky za pomocí vygenerovaných údajů
Webové rozhraní Electroneum peněženky
Webové rozhraní Electroneum peněženky

Stejně jako v mobilní aplikaci, tak i tady lze nahlížet na historii transakcí včetně detailů z Blockchainu. Vidět aktuální stav, provádět transakce a získat QR kód popř. veřejný klíč peněženky.

Mobilní aplikace Electroneum peněženky

Mobilní aplikace také nabízí něco navíc, a to hlavní je Miner. Jednoduché rozhraní s funkcí pro zapnutí a vypnutí těžby. Mimo stavu je pak zobrazena informace o rychlosti (ta se však neliší ať máte více či méně výkonné zařízení). Hash rate balancuje vždy mezi 30 a 31 H/s. Další informace udává, kolik jste těžbou získali (Pending balance se převádí do peněženky obvykle nad 10 ETN). Zažil jsem však i prodlevy (zapříčiněny pravděpodobně přetížením), kdy k odeslání došlo až okolo 60 ETN. Poslední údaj je informace o počtu aktivních zařízení.

Mezi tlačítkem a dolním menu je potom nápis “EARN FREE COINS“. Pokud vyberete tuto volbu a oskenujete QR kód z obrázku níže popř. zadáte kód manuálně, tak získáte automaticky 1% ETN navíc!

Miner v Electroneum aplikaci
Miner v Electroneum aplikaci
Electroneum kód pro doporučení
Electroneum kód pro doporučení

Klasicky jako u webové aplikace, i tady je náhled na historii transakcí včetně aktuálního stavu peněženky s možnostmi pro příjem a odeslání mincí. Položka menu “Value” drží informace o směnárnách podporující ETN, možnost kalkulací ETN na jiné deriváty (USD, CZK,..) a statistiku ETN na trhu.

Historie transakcí v Electroneum aplikaci
Historie transakcí v Electroneum aplikaci

Využití kryptoměny Electroneum

Zajímavý mobilní koncept těžby je určitě něco, co oslovilo mě i spoustu dalších lidí. Za předpokladu růstu trhu kryptoměn se i u Electroneum bude jednat o zajímavou hodnotu mincí, které lze získat velice jednoduše a v podstatě bez nákladů. Zatím mi chybí širší praktické využití. Aktuálně se dá mincemi Electroneum platit v několika světových zemí, a to zejména za tarify místních mobilních operátorů. V průběhu roku 2019 se možnosti platby rozšířili do několika dalších zemí a přinesli tak nová využití. Mezi tyto země patří Turecko, Brazílie, Jihoafrická republika, Kambodža aj. 

Známější představitelé kryptoměn jako Bitcoin, Litecoin, Ethereum aj. můžeš nakoupit, prodat nebo obchodovat přes Coinbase.

Zjisti více v recenzi