Binance vs Coinbase: Srovnání kryptoměnových burz

Binance vs Coinbase: Srovnání kryptoměnových burz

7. 3. 2021 5 Autor: Jakub

Kryptoměnových směnáren a burz je celá řada a nováčci se obvykle ptají, kterou burzu vybrat pro jejich první nákup bitcoinu a jiných kryptoměn. Proto jsem se rozhodl udělat srovnání těch největších a nejznámějších kryptoměnových burz, které sám používám, a se kterými jsem dlouhodobě spokojen, a to Binance a Coinbase.

Každému však nebude dávat smysl používat obě, proto se pojďme podívat na jejich srovnání resp. jaké jsou mezi nimi rozdíly, a kterou bude kdy vhodnější použít.

Na kterou burzu pro nákup altcoinů?

Chcete-li spekulovat na růst ceny téměř neznámých altcoinů, pravděpodobněji je najdete na burze Binance.

Coinbase k dnešnímu dni nabízí 42 kryptoměn a zpravidla je o mnoho zdrženlivější z hlediska “zalistování” kdejakého “shitcoinu”.

Binance zjevně razí opačný přístup, jelikož na jejich burze najdete více než 400 různých kryptoměn a tokenů.

Altcoiny a velké burzy

Výhodou tak může být, že se na Binance dostanete k některým novým mincím a tokenům dříve, než se objeví na Coinbase nebo jiné velké burze.

Ve chvíli, kdy se objeví zpráva o přidání kryptoměny na Coinbase, její cena obvykle vyletí nahoru, jelikož to znamená, že se stane dostupnější dalším uživatelům.

Paradoxně to však může znamenat, že její dlouhodobí držitelé dostanou příležitost ji prodat za dobrou cenu na své oblíbené směnárně, a tak se může stát, že cena mince při jejím zalistování naopak spadne.

I tak může v praxi vypadat známé “Buy the rumours, sell the news!” (Nakup, když se o tom teprve mluví a prodej, když se tak stane)

Tady tedy vítězí Binance!

Čtěte návod: Jak nakoupit Bitcoin na burze Binance?

Srovnání poplatků za nákup a prodej BTC

Přestože předchozí odstavec mluví o altcoinech, většina lidí, obzvlášť nováčků, začíná nejprve s bitcoinem, proto se ve srovnání budeme dále zaměřovat právě na BTC. Nicméně podmínky pro altcoiny jsou v podstatě obdobné.

U Binance je to jednoduché, při objemech směny do 50 BTC zaplatíte poplatek 0,1%.

U Coinbase je to 0,5% za směny do objemu 10 000 USD (cca 220 000 Kč) za období 30 dní.

Jestliže dosáhnete objemu směny nad tuto hranici, vaše poplatky budou pouze 0,35%. Další snížení přichází na hranicí objemu 50 000 USD (1 100 000 Kč).

Poplatky se dále snižují při vyšších zobchodovaných objemech a stejně to má i Binance, ale tam jsou ty hranice postavené o poznání výše.

Tabulka poplatků u Coinbase PRO

Nutno podotknout, že tyto poplatky jsou platné pro Coinbase PRO. Při směně v klasickém rozhraní Coinbase zaplatíte poplatek začínající na 0,99 USD až 1,49% při směně nad 200 USD.

Opět se může zdát, že běžným uživatelům s malými objemy se více vyplatí Binance, ale ještě nejsme u konce!

Srovnání poplatků za vklad a výběr

Při srovnání poplatků za vklad a výběr se budeme bavit o eurech, protože české koruny nejsou na ani jedné z burz dostupné.

TIP: Převod z CZK na EUR a zpět provedete levněji s Wise nebo CurrencyFair

Poplatky za vklad a výběr u Binance

U Binance je vklad SEPA platbou úplně zdarma, výběr vás bude stát pouze 0,8 EUR.

U burze Binance si dejte pozor na poplatek za VÝBĚR BITCOINU!

Za ten si účtují 0,0005 BTC (dnes 530 Kč)! Při takovém poplatku si budete hodně rozmýšlet, zda čerstvě nabité Bitcoiny poslat do bezpečí vaší oblíbené HW peněženky.

Navíc, mnoho lidí využívá strategii DCA a kupují tak kryptoměny pravidelně. Při menších objemech bude takový poplatek znamenat znatelnou ztrátu na každé takové transakci, jelikož všichni asi už dobře víme, že nechávat kryptoměny na burzách se už mnoha lidem nevyplatilo.

TIP: Přečtěte si, Kam bezpečně uschovat kryptoměny?

Jste-li v opačné situaci a BTC se chystáte na Binance vložit a prodat, potěší vás, že za vklad žádný poplatek nezaplatíte – je zdarma.

Poplatky za vklad a výběr u Coinbase

Pokud jste dočetli až sem a zajímá vás, zda je na tom Coinbase s poplatky za vklad a výběr lépe, tak mám pro vás dobrou zprávu.

U Coinbase je vklad SEPA platbou úplně zdarma a výběry stojí pouze 0,15 EUR.

Za vklad Bitcoinů stejně jako na Binance nic navíc nezaplatíte.

Celkové srovnání poplatků burz Coinbase a Binance

Jakou burzu tedy vybrat? U které zaplatíte na poplatcích méně? Vzhledem k nastaveným pravidlům to vidím následovně, dle toho zda bitcoin kupujete nebo prodáváte.

  1. Pokud kryptoměny prodáváte a chystáte se vybírat např. Eura, použijte Binance při poplatku pouze 0,1% za směnu.
  2. Jestliže chcete např. Bitcoin koupit a nějakou dobu držet, použijte k tomu Coinbase a ušetřete tak za výběr

Dle výše uvedených informací o poplatcích vychází, že poplatek 530 Kč za výběr Bitcoinu z burzy se rovná rozdílu poplatků 0,4% za směnu (0,5% u Coinbase – 0,1% u Binance) při částce směny do 132 500 Kč (k ceně Bitcoinu cca 1.050.000 Kč/BTC – 03/2021).

Jinými slovy, pokud se nechystáte nakoupit Bitcoiny za vyšší částku, určitě se Vám vyplatí použít Coinbase, přičemž 220 000 Kč je další hranice objemu, při které se poplatek u Coinbase snižuje na 0,35%. Tolik ke srovnání polatků obou burz.

Čtěte dále:


A jaké jsou vaše zkušenosti s burzami Coinbase a Binance? Vyzkoušeli jste je? Jaká vám více vyhovovala? Jaká výše poplatků je pro vás přijatelná? A jaká jsou základní kritéria toho, abyste na burzu peníze vůbec poslali nebo si dokonce založili účet? Napište mi do komentářů ⬇️⬇️⬇️