Zkušenosti z Bali

Zkušenosti z Bali

25. 11. 2023 0 Autor: Jakub Eliáš

Indonésii jsme navštívili už několikrát. Naše zkušenosti z Bali však neplynou tolik z toho, kolikrát jsme na tomto výjimečném ostrově byli, ale kolik jsme tu strávili času. Dohromady to je totiž víc než 6 měsíců.

Kromě Bali jsme v Indonésii navštívili i ostrovy Gilli Isands (to jsou malé turisticky známé ostrůvky Gilli Trawangan, Meno a Air), Lombok, ostrovy Komodo, malou oblast na ostrově Java a zejména džungli na Sumatře.

Naše zkušenosti s Indonésií tak neplynou jen z Bali, ale i z dalších úžasných míst této dechberoucí země. Ve zbytku článku se však budeme soustředit výhradně na hinduistický ostrov Bali.

Letenky na Bali

Při vyhledávání letenek na Bali hledejte mezinárodní letiště ve městě Denpasar. Z Evropy se bude typicky jednat o let s přestupem a jeho délka se obvykle pohybuje okolo dvanácti hodin. Z leteckých společností, které jsme k cestě na Bali využili, moc rádi doporučíme Turkish Airlines, se kterou jsme byli maximálně spokojeni, a to po všech stránkách (personál, jídlo a pití, zábava v podobě obrazovek s hudbou a filmy a celkově pohodlím).

Letenky nejraději vyhledáváme přes Kayak a z Prahy nás teď naposled vyšla zpáteční letenka s jedním přestupem v Istanbulu na cca 20 000 Kč s tím, že jsme přesné datum odletu a příletu přizpůsobovali právě výhodnější ceně letenky.

Turistická víza na Bali

Turistická víza na Bali lze nyní vyřídit i prodloužit plně online. Slouží k tomu stránky Indonéského imigračního úřadu, kde vás budou zajímat tzv. VoA (Visa on Arrival). Ty jsou po zaplacení poplatku 500k IDR (cca 750 Kč) vydány na 30 dní a lze je opět online o dalších 30 dní prodloužit za stejnou výši poplatku. Pro registraci účtu a žádost si připravte si cestovní pas, pasovou fotografii a platební kartu. Vyřízení je prakticky okamžité.

Po příletu stačilo předložit cestovní pasy. Imigrační úřednice se zeptala, jak dlouho plánujeme v Indonésii zůstat, přičemž jsme naprosto transparentně prozradili, že plánujeme VoA prodloužit na 60 dní, pak odletět na pár dní ze země a před návratem požádat o další VoA s možností nového prodloužení. Jen se zeptala, zda už máme letenky ze země a na kdy, ale nechtěla je ani vidět.

Existují ještě jedny víza, které jsou na další dobu než 60 dní, ale jsou podstatě dražší, takže jsme si vybrali variantu ze země na chvíli vycestovat a podívat se i jinam.

Ubytování na Bali

Co se týče ubytování na Bali, tak hodně záleží na tom, jak tu plánujete trávit čas. Zkusím Bali rozdělit na několik oblastí dle nejčastějších aktivit a podle toho dát pár tipů na ubytování.

Každopádně rezervujeme veškeré ubytování přes Booking. Má totiž skvělou zákaznickou podporu, velmi dobré možnosti vyhledávání a filtrování nabídek, spolehlivé recenze, u některých nabídek možnost zrušení zdarma a navíc s nimi máte všechny rezervace na jednom místě, a to včetně případných rezervací letenek, taxi služeb (doporučuji např. za prima cenu z letiště), ale i případných aktivit.

Ubytování pro surfaře

Na Bali se surfuje nejčastěji v jižní části. Samozřejmě záleží na vašich zkušenostech, ale nejlepší zkušenosti mám s Canggu (Batu Bolong), Kutou, a plážemi na Uluwatu (např. Bingin nebo Padang padang).

 

Ubytování ve vnitrozemí

Do vnitrozemí jezdí zejména milovníci zelené přírody (džunglí, rýžových polí, sopek a vodopádů), jógy, meditací, přírodní medicíny, kultury (mj. chrámů a tradičních tanců) a výšlapů na místní sopky nebo jiných treků, aj. Za tímto účelem je nejvyhledávanějším místem Ubud, kde je podstatě levněji a klidněji než na pobřeží.

 

Ubytování v centru nočního života

Pro ubytování blížko nočního života je nejvhodnější Kuta, kde je nespočet večerních podniků a barů ale i oblast Berawa v Canggu, kde zas najdete údajně největší (Atlas) a nejlepší (Finns) plážové kluby na světě.

 

Ubytování pro digitální nomády

Digitální nomády bude zajímat především kvalita internetového připojení a podmínky k práci. Kvalitu WIFI na ubytování doporučuji ověřovat v recenzích předchozích zákazníku. Pokud má WIFI nejnižší skóre oproti všem ostatním kritériím hodnocení, tak je s ní evidentně něco špatně a určitě najdete o rychlosti nebo stabilitě připojení více informací ve slovním hodnocení.

Pokud si dá člověk pozor na tyto hodnocení, tak z mých posledních zkušeností WIFI připojení běží perfektně a často ani není potřeba hledat coworking. Ne vždy je však na ubytování klid nebo optimální teplota pro práci. Pro tyto účely najdete mnoho kaváren (kde budou za vaši přítomnost i menší objednávku něčeho dobrého rádi), ale i placených coworkingových podniků zejména v oblasti Canggu – několik jich je v oblasti Berawa i poblíž Batu Bolong.

 

Směna peněz a platby

Na mnoha místech Bali už dnes přijímají platební karty, ale často se setkáte i s tím, že je možné platit jen v hotovosti, a to včetně ubytování nebo je stanovena určitá minimální částka pro platbu kartou. Z toho důvodu se směně peněz nebo výběrům z bankomatu nevyhnete. Z mé osobní zkušenosti vychází nejlépe použití služeb Wise, Curve a Revolut. Hotovost s sebou nevozím. Tu se vyberu až do bezplatných limitů až na místě ze všudepřítomných ATMs, přičemž mám vyzkoušené, že bez poplatků za výběr jsou BCA a CIMB bankomaty.

Při registraci Wise pomocí odkazu výše získáte převod úplně bez poplatků za prvních 15000 Kč.

Pojištění do Indonésie

Při výběru cestovního pojištění do Indonésie nakonec nevycházela žádná z českých pojišťoven lépe než XCover pojištění k Premium tarifu v Revolut účtu. Poskytuje mnohem vyšší limity, platí na celý rok, cenově vychází lépe než nejlevnější české pojišťovny a ještě navíc s sebou odemyká prémiové služby jako jsou vyšší výběry z bankomatů a neomezné možnosti směny bez poplatků.

Revolut dává odměnu 1000 Kč za doporučení při splnění jejich podmínek (objednání fyzické karty, min. 3 nákupy ve výši 100 Kč+) v jimi daném časovém limitu. Chcete-li získat polovinu této odměny (500 Kč), napište mi na e-mail než se začnete registrovat.

Sim karta a internet v mobilu na Bali

Nejznámějším balijským poskytovatelem mobilních služeb je Telkomsel a z toho důvodu mu i přisuzuji předpoklad nejlepšího pokrytí signálem na ostrově. Pokud na SIM kartu nespěcháte, nedoporučuji si ji pořizovat hned po příletu na letišti. Jednak si připlatíte, druhak je celý proces její pořízení je poměrně zdlouhavý (registrace vašeho zařízení, administrace osobních údajů z pasu, apod.), což po dlouhém letu jistě neoceníte a navíc je na Bali na každém rohu WIFI zdarma a SIm karta se dá pořídit později na každém rohu.

Za cca poloviční cenu (150k IDR za 25 GB dat na 1 měsíc, tj. cca 230 Kč) si lze SIM kartu pořídit v Denpasaru pěkně v klidu kdykoliv později a návštěvu pobočky Telkomsel můžete navíc spojit s nákupy v místím obchodním domě Level 21. Dopravit se tam můžete za pár korun třeba během poledních veder nebo neutichajícího deště taxi službou Gojek nebo Grab.

MobiMatter eSIM

Pozor, v Indonésii nemají eSIM. Prodají vám pouze fyzickou SIM kartu. V případě, že chcete výhradně eSIM, tak zkuste třeba MobiMatter, který poskytuje datové služby jak pro Indonésii, tak i pro další země z celého světa za dobrou cenu.

S promo kódem EJ.AK92198 získáte 50% slevu na první nákup tarifu až do výše $5.

Moje zkušenost s eSIM MobiMatter nebyla z počátku pozitivní. Pořídil jsem si na měsíc 29 GB dat od operátora Three, přičemž v Canggu jsem měl obvykle velmi špatný signál a mnohdy (třeba na pláži) byli služby skoro nepoužitelné, v Ubudu i Denpasaru však bylo vše jinak. Tam jsem měl plný signál a internet běžel perfektně.

Pár dalších tipů, kam na dovolenou v srpnu z webu Cestujeme svobodně.

autor osobnizkusenosti.cz | Jakub

Fascinují mě technologické inovace. Zajímám se o finance a jsem fanoušek Bitcoinu. Naplňuje mě dobrodružné cestování a objevování nepoznaného. Snažím se pomáhat lidem ve svém okolí na základě svých osobních zkušeností.