Bitcoin: Kalkulačka poplatků

Bitcoin: Kalkulačka poplatků

Na poplatcích záleží a pokud s kryptoměnami resp. Bitcoinem obchodujete na burzách, tak dvojnásob. I zdánlivě zanedbatelný poplatek totiž může mít zásadní dopad na výsledné výnosy a snížit tak efekt složeného úročení, v horším případě pak i zapříčinit, že zisk z obchodování popřípadě investování je i nižší než využití třeba nějaké nenáročné pasivní strategie. A právě z toho důvodu je tu kalkulačka poplatků pro srovnání, kolik celkově zaplatím na poplatcích při směně a výběru Bitcoinu u jednotlivých burz.

Jak funguje bitcoinová kalkulačka poplatků?

Bitcoinová kalkulačka poplatků funguje vcelku jednoduše. Zkrátka dává dohromady informace o poplatcích na jednotlivých burzách a porovnává je v přehledné tabulce, kde lze výsledky srovnání podle jednotlivých kritérií seřadit.

Objem směny peněz za Bitcoin

Jelikož výše poplatků se u jednotlivých burz odvíjí od množství celkového objemu směny, tak je potřeba při jejím použitím uvažovat nad tím, jaký objem peněz hodlám směnit v následujícím 30-denním období. V rámci kalkulace celkové částky lze počítat s českými korunami, americkými dolary a eury.

Výběr peněz nebo Bitcoinu z burzy

Samotná směna peněz nemusí být tou nejnákladnější položkou. Mnohdy je mnohem dražší výběr prostředků z burzy, a to zejména pokud se bavíme o výběru Bitcoinu. V následujícím kroku tedy zaškrtávám, zda chci v kalkulaci uvažovat i výběr peněz z burzy a v jaké měně hodlám výběr realizovat. Právě měna resp. kryptoměna (v tomto případě pouze Bitcoin), budou pro kalkulaci poplatku za výběr zásadní.

Srovnání poplatků u kryptoměnových burz

Kalkulačka následně zobrazí srovnání v podobě tabulky vč. seřazených kryptoměnových burz od těch s nejnižším celkovým poplatek po ty s nejvyššími poplatky za celkový objem směny Bitcoinu a popřípadě i jeden výběr z burzy.

Srovnání poplatků za směnu

Co řádek, to informace o poplatcích na jedné kryptoměnové burze. Sloupečky srovnání “Taker” a “Maker” kalkulují, kolik celkově zaplatíte na poplatcích za směnu peněz ve vybrané měně, v případě, že budete zadávat limitní objednávky (Maker) nebo naopak, když jen přijímáte objednávky ostatních účastníků trhu (Taker). V následujících dvou sloupcích jsou poplatky vyjádřeny procentuálně. Tzn., že transparentně vidíte výši poplatku pro vámi plánovaný objem obchodování. Celková struktura poplatků je pak připravena v jiné tabulce, kterou si lze zobrazit pomocí volby “Více info”.

Srovnání poplatků za výběr

Pokud jste chtěli do kalkulace zahrnout i poplatek za výběr peněz z kryptoměnové burzy, tak je cena za výběr zahrnuta již v prvních sloupcích s celkovou výší poplatků ve vybrané měně. Poslední sloupec, Poplatek za výběr, jen transparentně informuje o tom, kolik si burza účtuje.

Ve srovnání se objevují všechny dostupné varianty resp. kryptoměnové burzy, které mají k dispozici v dané měně výběr. V případě, že existuje více variant výběru Bitcoinu nebo FIAT měny, tak se v porovnání může objevit vícekrát. Stává se to typicky v případě možnosti výběru pomocí on-chain transakce na Bitcoinu a dostupnosti i Lightning Network výběrů.

TIP: Více srovnání, nejen burz a směnáren, ale i HW peněženek, možností zálohování přístupů k hardwarovým peněženkám najdete v sekci Srovnání kategorie Kryptoměny

Poplatky na burze Binance

Burza Binance je největší kryptoměnovou burzou na světě. Proto se lze dostat na nižší poplatky než už tak nízkých 0,1% až při obrovském objemu obchodování. Zároveň kalkulačka nezohledňuje slevy na poplatcích, které lze získat použitím a držením BNB tokenů. I tak jsou poplatky na Binance jedny z nejlepších na trhu.

V minulosti činil podstatný rozdíl v poplatcích právě ten za výběr Bitcoinu, ten se však s rostoucí cenou a příchodem technologie Taproot snížil a zároveň Binance zavedla výběry pomocí druhé vrstvy Bitcoinu – Lightning Network za téměř nulový poplatek.

Poplatky na burze Coinmate

Velkou výhodou pro české a slovenské uživatele je silná podpora EUR a CZK na burze Coinmate, a to jak z hlediska vkladů přes platební brány, tak i v podobě Bitcoinu resp. na druhé vrstvě Lightning Network bez poplatku. V případě EUR se jedná o nízký poplatek, který jistě nikoho neodradí.

Poplatky za směnu jsou sice o něco vyšší než na největších světových burzách, ale na druhou stranu se využitím své domácí měny vyhnete jiným poplatkům za směnu FIAT peněz, které typicky zaplatíte bankám nebo FinTech službám.

Poplatky na burze ByBit

ByBit patří mezi největší světové kryptoměnové burzy, o čemž svědčí i nízké poplatky za směnu kryptoměn a Bitcoinu, které silně konkurují třeba právě burze Binance. Kalkulačka poplatků však pomůže odhalit, že zatím nedisponuje platbami pomocí Lightning Network, ale i poplatek za on-chain výběr je vyšší než třeba právě u Binance.

Poplatky na burze Bitfinex

Bitfinex má výrazně vyšší poplatek za On-chain výběr Bitcoinu z burzy, nicméně daleko dříve než ostatní kryptoměnové burzy zavedli výběry pomocí Lightning Network, který je opět zanedbatelně nízký na to, aby se stal blokujícím pro použití této burzy. Zároveň poplatky za obchodování kryptoměn jsou obdobné jako na ByBit nebo právě Binance.