Krypto burzy a směnárny

Krypto burzy a směnárny

K nákupu a obchodování Bitcoinu a nejrůznějších jiných kryptoměn slouží typicky krypto burzy a směnárny. Vzhledem k tomu, že jich je poženané množství, tak jsem si řekl, že není od věci, když na základě svých zkušeností udělám přehled a základní srovnání.

Krypto burza vs směnárna

Krypto burza není to stejné, jako krypto směnárna. Jsou v nich určité rozdíly. Pro nováčky je krypto burza obvykle příliš složitá a nedoporučuji ji zkoušet nikomu bez předchozí zkušenosti, návodu nebo alespoň chuti pochopit, jak taková krypto burza funguje.

Směnárna je daleko jednodušší a přímočarejší aplikace, která je naopak vhodná pro začátečníky a např. jejich první zkušenost s nákupem třeba právě Bitcoinu. Navíc některé směnárny nepožadují mnohdy otravné ověřování indentity (jsou tzv. bez KYC).

Takže zatímco burzu si představte jako místo, kde se typicky přeřvávali makléři se svými nabídkami prodejů a nákupů cenných papírů za určitou cenu, směnárnu spíš zase jako přepážku, kde na vás čekají kurzy kryptoměn a vy jen provedete směnu v jejich výši.

Osobně bych to shrnul tak, že krypto burzy sice nabízí více možností obchodování a s tím i možnost nákupů za předem stanovou lepší cenu a s tím spojené nižší poplatky, zatímco směnárna je daleko jednodušší uživatelské rozhraní, která s trochu vyšším poplatkem (POZOR: směnárny mohou být i bez poplatků – ten pak tvoří typicky spread – velký rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou). Na druhou stranu poslouží každému, kdo chce jednoduše směnit typicky menší částku peněz nebo kryptoměn bez nutnosti znát fungování burzy a ovládání jejího uživatelského rozhraní.

Nejlepší krypto burza nebo směnárna

Osobně se držím spíš velkých a ověřených krypto burz a směnáren, ale asi nikdo nedovede říct, jaká z nich je nejlepší, protože každému bude vyhovovat něco jiného.

Vzhledem k tomu, že se už ve světe kryptoměn pohybuji, tak používám převážně burzy namísto směnáren, nicméně oba typy platforem zastoupené na webu Osobních zkušeností jsem předem vyzkoušel a v zásadě se je nebojím doporučit.

Jaké vybírám krypto burzy?

Burzy si vybírám v první řadě podle toho, že o nich nenajdu mnoho negativních recenzí, špatných zkušeností, a zároveň takové, které tu jsou už několik let, jsou např. aktivní na sociálních sítích, kde s nimi komunita interaguje a pozitivně nebo alespoň neutrálně o nich píší i velké nejen kryptoměnové magazíny.

Obvykle musím mít zároveň motivaci přecházet jinam a vyzkoušet novou burzu. Motivací je typicky absence nějaké funkcionality (třeba Lightning Network, DCA nebo opcí), kterou má jiná burza nebo příliš vysoké poplatky za směnu a výběr FIAT popř. kryptoměn z burzy.

TIP: Použijte kalkulačku poplatků kryptoměnových burz pro obchodování Bitcoinu a porovnejte jednotlivé kryptoměnové burzy

Přehled a srovnání vyzkoušených krypto burz a směnáren

Následuje tabulka srovnání několika krypto burz a směnáren, se kterými mám zkušenosti. Existuje jich však mnohem více a rád o další tento přehled doplním, jen jde o to, že než o nějaké službě nebo produktu napíšu, tak ho chci nejprve vyzkoušet, ať tu nepodporuji i naprosté “scamy” a jiné podvody.

Pod odkazem u názvu burzy popř. směnárny najdete více informací a souvisejících článků. Odkaz vedle pak vede přímo na daný web nebo rovnou k registraci.

Sídla společností burz a směnáren

Sídlo je z mého pohledu důležitý parametr. Jednak sice svědčí o tom, do jakého daňového ráje daná společnost “utekla”, aby platila nižší daně, ale naopak i to, jakou ekonomiku z hlediska daní podporuje a jaká jurisdikce se na ní vztahuje. Osobně z hlediska bezpečnosti důvěřuji spíš jurisdikcím Evropské Unie než asijským zemím a daňovým rájům jako jsou Seychely, Panama a Malta. Zároveň, když už podporuji daňově nějakou zemi, dává mi smysl právě ta, kde žiju, Česko.

Poplatky a Lightning Network

Z hlediska poplatků jsou zásadní dva. Jednak je to ten za obchodování a druhak poplatek za výběr z burzy. U druhého z nich hraje roli právě Lightning Network.

Poplatek za obchodování uvádím jako ten nejvyšší za Maker objednávku na burze, protože na tento poplatek je většina běžných lidí schopna dosáhnout vzhledem ke svému měsíčnímu objemu obchodování za předpokladu, že k obchodování používá vypsání limitních objednávek na jimi stanovené ceně. Podotýkám, že u směnáren je typické si neúčtovat žádný poplatek, ale mít u poskytovaných kurzů směny dostatečný rozdíl mezi poptávkovou a nabídkouvou cenou (tzv. spread), že poplatek za směnu je ve výsledku vyšší než na burze.

Nyní se dostáváme k druhému z důležitých poplatků na burzách, tomu za výběr kryptoměn z burzy. Tomu se stejně jako poplatku věnuje více kalkulačka poplatků. Z hlediska srovnání a přehledu mi přijde zajímavé podtrhnout, které burzy a směnárny už podporují technologii druhé vrstvy na Bitcoinu zvanou Lightning Network, protože ta umožňuje poplatky za výběry Bitcoinu z burzy minimalizovat.

Obchodování opcí a poplatky

Dalším pro mě ne až tak důležitým, ale zajímavým aspektem je, zda burza umožňuje obchodování opcí mj. jejich vypisování, kterému se věnuji více v článku “Zvýšení výnosů akcií a kryptoměn pomocí opcí“. Není mnoho burz, které opce podporují. Poplatek je obvykle obdobně nízký, ale možnost obchodovat opce se pak liší typicky tím, jaké je podkladové aktivum bitcoinových opcí (BTC, USDC, aj.) nebo dokonce tím, zda lze opce pouze kupovat nebo i právě vypisovat.

NázevOdkaz na webSídloBurza / směnárnaLightning NetworkOpce (poplatek)Nejvyšší Maker poplatek
CoinmatewebČeskoburza i směnárnaAnoNe0,4%
BinancewebMaltaburza i směnárnaAnoNákup0,1%
AnycoinwebČeskosměnárnaAnoNespread
ByBitwebSingapurburza i směnárnaNeAno (0,02%)0,15%
BitpandawebRakouskoburza i směnárnaNeNe
KuCoinwebSeychelyburza i směnárnaNe0,1%
DeribitwebPanamaburzaNeAno (0,03%)0%

Poplatky si porovnejte v kalkulačce poplatků kryptoměnových směnáren a burz

Další specifika jednotlivých burz a směnáren se snažím zachycovat až na stránkách jednotlivých společností, na které se můžete prokliknout z tabulky. Pokud mi bude nějaký důležitý parametr nebo aspekt chybět, nebojte se mi napsat do komentářů a po jeho validaci ho rád doplním.