Jak koupit bitcoin na Coinbase

Jak koupit bitcoin na Coinbase

30. 11. 2020 12 Autor: Jakub Eliáš

Coinbase je jednou z největších kryptoměnových burz a mimo jiné kryptoměny lze na ní koupit a prodat i bitcoin. A právě na této burze resp. směnárně si vysvětlíme, jak bitcoin koupit.

V krátkosti však nejprve o tom, proč by si měl někdo bitcoin kupovat. Potenciál kryptoměn se rok od roku rozšiřuje mezi čím dál tím více lidí. Nejčastěji jako investiční resp. spekulativní příležitost. Zároveň si lidé více uvědomují problémy dnešních tzv. FIAT měn (dolarů, korun, eur atp.). Pro pochopení si doporučuji přečíst více o monetární historii. Zjistíte, že bitcoin není jen spekulativní digitální měna, ale zajímavý nástroj, který má potenciál nahradit dnešní peníze, které si nedovedou v čase udržet svou hodnotu.

Ať je vaše motivace ke koupi bitcoinu nebo dalších kryptoměn jakákoliv, pojďme si konečně ukázat, jak na to.

Kde koupit bitcoin

Stejně jako běžné známé peníze, tak i bitcoiny a jiné kryptoměny koupíte ve směnárně. Nicméně jde o digitální měnu, a tak bude potřeba vyhledat internetovou směnárnu. To je nejjednodušší, nejrozšířenější a troufám si říct, že i nejvýhodnější způsob nákupu kryptoměn.

Směnáren však existuje celá řada. Kterou ale vybrat? Výběr směnárny doporučuji nepodcenit, jelikož od toho se odvíjí i zabezpečení peněz, které na směnárnu zašlete. Varováním může být třeba množství směnáren, které již stihlo zaniknout za tuto relativně krátkou dobu existence Bitcoinu.

Směnáren jsem osobně vyzkoušel několik. 

 • Některé již zanikly – Cryptopia, GateCoin.
 • Jiné jsem přestal používat – Coinmate, BitStamp.
 • A další používám od roku 2017 až do teď – Coinbase, Binance, Kriptomat.

A právě ty, které sám používám i dnes, tak doporučuji.

Směnárny Coinbase a Binance

U kryptoměnových směnáren je typické, že si budete muset vytvořit účet a ověřit svoji identitu. Pokud se nechystáte prát špinavé peníze, tak se ověření identity neobávejte. Jde o legislativní nařízení.

K registraci bych jen doplnil, abyste si aktivovali tzv. dvoufázové ověřování (2FA), které případným útočníkům ztíží resp. znemožní se přihlásit pod vašimi přístupovými údaji (2FA lze zapnout v nastavení profilu – v pravém horním rohu hledejte Settings a tam Security).

Věděli jste, že nechat zakoupené krypto ve směnárně, je potenciálně nebezpečné? Zjistěte, jak a Kam uschovat Bitcoin a další kryptoměny

jak uschovat bitcoin

Určitě toto ověřování znáte i vašeho internetového bankovnictví – klasicky při přihlášení obdržíte navíc SMS s kódem, který musíte opsat v druhém kroku přihlášení nebo použijete aplikaci Authenticator a opíšete vygenerovaný kód z ní.

Jestliže však stále nevíte, kterou směnárnu si vybrat, doporučuji si na Osobních Zkušenostech přečíst recenzi na směnárnu Coinbase. Vy zbytku článku se budeme věnovat nákupu kryptoměn na Coinbase.

Chcete-li raději využít burzu Binance, čtěte “Jak koupit Bitcoin na Binance“. Dejte si však pozor na Binance poplatky za výběr Bitcoinu z jejich systému, k dnešnímu dni je to 0.0005 BTC = 460 Kč (8.2.2021).

TIP: To však neznamená, že je Binance jednoznačně horší varianta – přečtěte si moje srovnání burz Binance a Coinbase

Nákup kryptoměn na směnárně Coinbase

Coinbase je jedna z největších krypto-směnáren , která svým uživatelům umožňuje zakoupit jak Bitcoiny, tak i Litecoiny, Ethereum, Lumeny a mnoho dalších. Podívejme se, jak na to.

POZOR, nedoporučuji nakupovat kryptoměny přes klasické Coinbase rozhraní – pro nákup přejděte vždy do Coinbase PRO. Vyhnete se tak poměrně vysokému poplatku 1,5 – 10%.

Než začnete s vkladem peněz

Nejprve bude nutné si na Coinbase účet zaslat peníze, a to eura, americké dolary nebo britské libry. Pokud máte pouze české koruny, doporučuji nejprve ušetřit směnou třeba na Euro pomocí některé ze služeb jako CurrencyFair, Wise nebo Revolut.

Následně peníze převedete na účet směnárny pomocí platby SEPA.

Vklad peněz na Coinbase PRO

Vklad peněz na Coinbase PRO je velmi jednoduchý.

Klikněte

 1. na “Portfolio”,
 2. poté na “Deposit” (vklad),
 3. vyberte měnu (např. Euro)
 4. Zvolte platbu SEPA
 5. Zkopírujte platební údaje a odešlete platbu (do poznámky nezapomeňte uvést Reference Number)
vklad na coinbase PRO

Vklad peněz na peněženku směnárny

Vklady v peněžence směnárny, resp. v tom klasickém uživatelském rozhraní se provádí následovně.

Pro získání platebních údajů klikněte na tlačítko “Buy Crypto”.

Klikněte na tlačítko “Buy Crypto”

Jelikož zatím  nemáte žádné peníze na účtu, pokračujte na vklad finančních prostředků tlačítkem “Deposit Funds”.

Klikněte na tlačítko “Deposit Funds”

Dále budete vyzváni k zadání:

 • jména banky
 • jména držitele bankovního účtu
 • částky vkladu
 • a měny
Zadejte údaje o vašem účtu a platbě

Pomocí ikonky vpravo zkopírujte variabilní symbol resp. referenci vaši platby, aby byla ve směnárně rozpoznána. Potvrďte, že rozumíte nutnosti vložení tohoto kódu k vaší SEPA platbě (obvykle kód vkládám jako variabilní symbol i poznámku pro příjemce) a pokračujte dále.

Posledním krokem je překopírování platebních údajů pro dokončení odeslání SEPA platby ve vašem internetového bankovnictví. Kliknutím na tlačítko potvrdíte, že jste platbu odeslali.

coinbase platba zkusenosti

Převod peněz z Coinbase peněženky na Coinbase PRO

Jakmile peníze dorazí (obvykle do pár pracovních dní), je možné je směnit za Bitcoin a jiné kryptoměny.

POZOR, nenakupujte kryptoměny bez toho, abyste je nejprve převedli na Coinbase PRO, jinak zaplatíte mnohem vyšší poplatek. 

Díky využití Coinbase PRO si zajistíte nižší poplatek za směnu, a to pouze 0,5% (při objemu směny do 10 000 USD).

Převod prostředků z Coinbase peněženky není nic složitého ani časově náročného.

 1. Otevřete si směnárnu ve verzi PRO: https://pro.coinbase.com
 2. Zvolíte Portfolio
 3. Kliknete na tlačítko Deposit
 4. Vyberete krypto/měnu
 5. Volbu Coinbase.com 
 6. Zvolíte částku
 7. Potvrdíte tlačítkem Deposit

Během potvrzení vidíte, že se za přesun neúčtuje žádný poplatek. Finanční prostředky jsou k dispozici okamžitě.

Nákup bitcoinu a jiných kryptoměn na Coinbase PRO

Pro nákup kryptoměn klikněte na “Trade”. Zde nás bude zajímat levý sloupec. V horní části vybereme měnový pár, který budeme chtít obchodovat např. BTC-EUR.

Vidíte, že i zde můžeme iniciovat nabití peněz na burzu. 

V části “Order Form” ponecháme BUY (nákup) a zvolíme částku. Akci potvrdíme tlačítkem “Place Buy Order” a je hotovo.

Závěrem bych připomenul, že není bezpečné vaše peníze dlouhodobě nechávat na burze. Jakmile se rozhodnete, jak svoje kryptoměny uschováte (doporučuji hardwarové peněženky), tak je z burzy odešlete na vybrané bezpečné místo.

Odeslání resp. výběr kryptoměn z Coinbase PRO

V Coinbase PRO půjdete opět do sekce Portfolio a zvolíte Withdraw (výběr). Vyberete kryptoměnu, kterou chcete odeslat pryč z Coinbase a v dalším kroku možnost “Crypto Address”. 

Dále je potřeba znát adresu peněženky, na kterou budeme třeba právě Bitcoin posílat a tuto adresu sem zkopírovat. Často se pro zjednodušení používají QR kódu. QR kód stačí naskenovat aplikací v mobilním telefonu (např. QR Scanner). Aplikace pak dovede na základě QR kódu zobrazit danou např. bitcoinovou adresu, kterou pak vložíte do formuláře k odeslání kryptoměnové platby. To si ostatně můžete vyzkoušet na QR kódech níže.

Jakmile vyberete částku, nezbývá než výběr prostředků potvrdit.


Kde nakupujete a prodáváte kryptoměny vy? Jaké jsou vaše zkušenosti s kryptoměnovou burzou a směnárnou Coinbase? Napište nám svou zkušenost dolů do komentářů ⬇️⬇️⬇️