Cestování po Jižním Vietnamu

Cestování po Jižním Vietnamu

1. 11. 2022 1 Autor: Lenka

Do Vietnamu jsme se vydali opravdu jen na “skok”. Pár dní jsme strávili v rušném městě Ho Chi Minh, další čtyři dny jsme prozkoumali okolí delty řeky Mekong, které se nachází přibližně 3 hodiny autobusem z Ho Chi Minh, neboli Saigonu. Navštívili jsme města Ben Tho a Can Tho, známé díky floating marketům (trhům plovoucí na řece).

Vietnamská socialistická republika

Ulice plných rudých vlajek, srp a kladivo, Ho Chi Minhovi citáty, budovatelské billboardy…

Dobrý den soudruhu, vítejte ve Vietnamu!

Společně s Čínou, Severní Koreou, Kubou a Laosem je Vietnam jednou z pěti posledních zemí na světě, které centrálně ovládá jedna komunistická strana.

Turistická víza do Vietamu

O turistická víza si zažádejte dopředu. Konzervativnější tvář Vietnamu poznáte ještě než vkročíte na jejich území. A to když žádáte o víza, to je opravu oříšek! Pozor, bez vytisknutých víz se do Vietnamu nedostanete! (Dokonce jsem četla o případech, že cestovatelé měli udělena víza, ale neměli je vytisknutá a na letišti je vrátili zpět). O víza na 15 dní můžete žádat elektronicky, stojí to 25$ a vyřízení trvá asi 3 dny.

Anglicky ve Vietnamu

Anglicky tu nikdo moc neumí. Kvůli velké jazykové bariéře (nikde jsme se zatím nesetkali s tím, že opravdu málokdo uměl anglicky) a stydlivosti místních jsme si dlouho s nikým nepopovídali.

Co vědí Vietnamci o České republice?

Díky nemalé Vietnamské menšině v České Republice a mému oblíbenému Vietnamskému pokrmu Bun bo nam bo, je mi Vietnam docela blízký. Čekala jsem, že když ve Vietnamu řeknu, že jsem z Čech, všichni budou vědět a budou mi vyprávět o své rodině žijící v Česku. A ono ne. Oproti tomu většina lidí neměla páru, co a kde Česká republika je, a 90% tázaných mi vůbec nerozuměla. Je tedy pravda, že těch 60 tisíc Vietnamských občanů žijících u nás je jen hrstka, ve Vietnamu totiž žije více jak 97 miliónů obyvatel.

Vietnamské jídlo a co jsme ochutnali

Na jídlo ve Vietnamu jsme se těšili. Byli jsme zvědaví, zda bude chutnat stejně jako u nás, co nového zkusíme a že ceny budou daleko nižší.

Vietnamský street food

V ulicích Vietnamu najdete street food za pár korun, samozřejmě jsme ochutnali ikonickou polévku Pho (silný vývar s rýžovými nudlemi a bylinkami), bagetu Ban mi (Vietnamský typ francouzské bagety, kterou do Vietnamu přinesli Francouzi v polovině 19. století, kdy byl Vietnam součástí Francouzské Indočíny).


Za Bun bo nam bo na sever Vietnamu

Můj oblíbený pokrm Bun bo nam bo (nudle s vařeným hovězím masem, s bylinkami, zeleninou, rybí omáčkou a arašídovými oříšky) na jihu Vietnamu nenajdete. Bun bo nam bo je dostupné pouze na severu, v Hanoi ho prý najdete na každém kroku.

Pokrmy z Jižního Vietnamu

Naše oblíbené jídlo z oblasti řeky Mekong je Báhn xeó – což je jakási palačinka z rýžové mouky a kokosového mléka, která je plněna bylinkami a krevetami. Dále jsme ochutnali nejrůznější letní závitky, kokosové sladkosti a koláčky.

Tradiční Vietnamské kafe

Nejvíce jsem si ale oblíbila Vietnamskou kávu, což je radost pro ty, co mají rádi sladké. Do kávy totiž přidávají kondenzované mléko. Spojení ledové Vietnamské kávy je osvěžující a povzbudivé. Vysedávání v kavárně je pro Vietnamce oblíbená činnost, v Saigonu a v oblasti jižního Vietnamu jsme nacházeli přeplněné kavárny na každém rohu.

Ostatně vietnamskou kávu a asi všechny z výše zmíněných pokrmů můžete ochutnat i v pražské resp. vietnamské tržnici SAPA.

Jak jsme ochutnali hadí víno…

“Nezkusíme hadí víno, stojí jen 5kč...?”, zeptal se mě Kuba. “Jasně, proč ne!”, odpověděla jsem. Když pak číšník otevřel nádobu s vínem plnou hadů, úsměv trochu ztuhl.

Hadí víno je alkoholický nápoj vyráběný v Jihovýchodní Asii, zejména v Číně a Vietnamu. V čínské medicíně je tomuto nápoji připisována řada léčebných účinků.. např. mužská potence.

Doprava ve Vietnamu

Doprava ve Vietnamu? Motorky, motorky a motorky..

Motorky a skútry jsou všude. Lidé na nich cestují do práce, z práce, na nákupy, vozí na nic celé rodiny, převáží zvířata i stěhují nábytek. Dle článku z webového magazínu saigoneer.com každý den vyjede do ulic Saigonu více než 8 a půl milionu motorek. A je to i poznat na ovzduší, na některých místech města se nám citelně špatně dýchalo.

Přechod silnice = sebevražda

Přechod silnice v Saigonu je děsivý zážitek. Nepočítejte s tím, že vám někdo zastaví a dá přednost. To by jste silnici nikdy nepřešli. Doporučuji se před přecházením silnice pomodlit, a prostě jít do toho a doufat, že vás řidiči nesrazí.

Válka ve Vietnamu

V Saigonu jsme navštívili válečné muzeum (War Remnants Museum). Venkovní výstava americké vojenské techniky je ohromující, vnitřní expozice s popisem válečných událostí včetně velmi barvitých detailů i s fotografiemi je už pro otrlejší. S Kubou jsme se shodli na tom, že muzeum je ostře zaměřené proti USA – nezmiňují se o válce severu proti jihu, nýbrž o válce proti Americe. Uvidíte tam neskutečné fotografie a podrobné detaily, co Američani všechno prováděli – jednak s používáním chemických zbraní (např. agent Orange), které zdevastovaly přírodu i následné generace lidí (následkem toho se doteď rodí velké procento postižených dětí v oblastech zasažené touto chemikálií), tak i útoky na civilisty. O hrůzných útocích jednotek Severního Vietnamu nebyla ani zmínka.

Podzemní tunely Chu Chi

Dále jsme navštívili síť podzemních tunelů Chu Chi Tunnels, které se nacházejí cca 40 km severně od Saigonu. Síť 200 km vzájemně propojených tunelů vybudovali příslušníci Vietkongu (Národní fronty osvobození Vietnamu). Všemi veřejnosti dostupnými chodbami se dalo “na kachničku” projít bez strastiplných zážitků. Šlo o takové muzeum v místě, kde se Vietkong opravdu ukrýval. Viděli jsme v tunelech velitelská stanoviště, kuchyňku, ukázky všemožných pastí aj.

Vietnamský problém – odpadky a plasty

Co se mi na Vietnamu nelíbilo? Znatelný konzumní život, znečištěné ovzduší, odpadky, plasty… Ze všech zemí co jsem v Asii navštívila (v Číně jsem ještě nebyla), to bylo ve Vietnamu zatím nejhorší. A bylo mi z toho smutno, sama se snažím ušetřit každou plastovou lahev a brčko. Místní vyhazují hromady plastu a odpadků do řeky, prostě nic neřeší.

Vrátili bychom se do Vietnamu znova?

Pravděpodobně ne. Nemyslím tím, že by Vietnam nebyl pro cestovatele zajímavý, to ne. Co jsem se tak bavila s ostaními cestovateli, tak ti si buď Vietnam zamilovali nebo vůbec. My jsme ten druhý případ.

Možná je to tím, že jsme většinu času trávili v přeplněném a špinavém Ho Chi Minh. Tato země nás neučarovala tak, abychom se tam chtěli vrátit. Je ještě mnoho zemí, kam bychom se chtěli podívat a přece jenom jsme s Kubou spíše vyznavači oceánu, pláží a kokosových palem než cestování po rušném Vietnamu.

Zajímá vás o Vietnamu něco, co v článku nezaznělo? Chystáte se do Vietnamu a potřebujete s něčím poradit? Zeptejte se nás v komentářích. Rádi poradíme. ⬇️⬇️⬇️