Co je DCA strategie a jak na pravidelné investice do Bitcoinu

Co je DCA strategie a jak na pravidelné investice do Bitcoinu

23. 4. 2023 0 Autor: Jakub Eliáš

Taky už jste se někdy snažili koupit Bitcoin levně a prodat draze, ideálně na ATH? A taky se vám to podobně jako mně vlastně obvykle nepovedlo? Přemýšleli jste někdy o tom, jestli pro vás neexistuje vhodnější nebo dokonce zaručená strategie? Já ano, a přišel jsem na to, že se strategií DCA jsem při investicích do Bitcoinu mnohem víc v klidu a ve výsledku vlastně eliminuji špatná investiční rozhodnutí. Jak je to možné? To pochopíte spolu s tím, co je DCA strategie a jak funguje.

Cena BTCUSD vs. průměrná cena nákupů metodou DCA

Co je DCA strategie: Dollar Cost-Averaging

Jedná se o investiční strategii, při které investor pravidelně investuje fixní částku peněz do konkrétního aktiva (například bitcoinu nebo akcií), a to bez ohledu na jeho aktuální cenu. Tímto způsobem se snižuje riziko špatného načasování trhu a průměrují se nákupní ceny aktiva. Tato strategie pomáhá investorům vyhnout se emocionálním rozhodnutím a zajišťuje dlouhodobý růst investic.

DCA strategie s aplikací BTC DCA

Teď, když už víme, co to je a k čemu slouží investiční strategie DCA, pojďme se podívat na to, jak tohoto způsobu investování dosáhnout v praxi. V případě Bitcoinu využijte aplikaci BTC DCA. Nejenže se postará o pravidelné investování fixních částek ve vybrané měně do Bitcoinu, ale umožňuje i vytovření tzv. portfolií, které představují určité “hromádky” nebo zkrátka vaše investiční cíle.

Aplikace funguje napojením na vybrané burzy. To znamená, že peníze posíláte a držíte na burze. Burzu podle návodu propojíte pro nákupy BTC s aplikací a ta pak dovede pravidelně spouštět nákupy podle vaší DCA strategie. Zároveň každou investici rozdělí do vámi vybraného portfolia a vy tak máte přehled o dosažení svých investičních cílů.

Nejnižší poplatky burz, žádné předplatné a přístup zdarma

Díky napojení aplikace na burzy se nákupy realizují prakticky okamžitě za cenu toho nejnižšího poplatku na trhu s Bitcoinem. Není třeba platit žádné předplatné za přístup k aplikaci a ani to nevyžaduji po nikom dalším, kdo by chtěl nástroj používat. Je kompletně zdarma.

Vyzkoušejte investování do Bitcoinu pomocí funkční strategie DCA.

Funkce aplikace BTC DCA

V BTC DCA najdete oproti jiným aplikacím a nástrojům burz kombinaci následujících funkcí:

 1. DCA calculator pracuje na základě výkonnosti předchozích cyklů (resp. trendu výkonnosti posledních cyklů Bitcoinu) a aktuální ceně BTC (tzn. vzdálenosti ceny od ATH) popř. odhadu potřebné měsíční investice pro dosažení cílové částky
 2. Automatické nákupy Bitcoinu v návaznosti na vybranou burzu (aktuálně Binance a Coinmate), a to každých 15 minut, každou hodinu, denně, týdně a měsíčně
 3. Nakupovat BTC v několika světových FIAT měnách (v závislosti na možnostech burz) – EUR, USD, AUD, GBP, CZK, TRY, aj.
 4. Automatické výběry BTC z burzy do peněženky (typicky do HW peněženky) – lze nastavit, při jakém obnosu BTC se mají automaticky odeslat pryč z burzy
 5. Sleduje stav účtů u jednotlivých burz resp. kolik mám na burze Bitcoinů resp. satoshis a kolik EUR, CZK aj.
 6. Investiční portfolia – jelikož Bitcoinu věřím dlouhodobě, odkládám si do něj pravidelně určitou částku a v aplikaci sleduji, jak se v čase svým cílům přibližuji a kolik mi investování do BTC metodou DCA vynáší
Kalkulačka investic do BTC

V plánu je dále zejména funkce automatického odprodeje BTC do vybrané FIAT měny, jelikož pro krátkodobé investice např. pouze pro jeden bitcoinový cyklus je při znásobení ceny vhodné vystupovat z investice v BTC postupně, stejně tak jako do ní nyní vstupuji pomocí metody DCA.

Moje nastavení a portfolia na BTC DCA

Nyní se pojďme podívat konkrétně na to, jak mám nastavená portfolia v BTC DCA aplikaci já a co je na jejich přehledu vlastně vidět. Jsou čtyři a lze jich tvořit libovolné množství.

 • Portfolio Proti Inflaci
 • Portfolio Pro dítě
 • Pro sdílení výkonnosti investování metodou DCA
 • Portfolio Na důchod

Portfolio Proti Inflaci

První portfolio jsem si nazval “Proti Inflaci”. Jedná se o mé krátkodobé investiční portfolio, které jsem si vytvořil za účelem nahromadění sats do následujícího bull runu bitcoinu a za účelem postupného odprodeje. Stejně jako u dalších portfolií zde vidím

 • celkovou zainvestovanou částku
 • aktuální hodnotu v CZK
 • aktuální hodnotu v BTC
 • průměrnou nákupní cenu
 • aktuální zisk popř. ztráta v CZK a procentuelně
 • kolik aktuálně investuji pomocí BTC DCA aplikace měsíčně (na jakou částku mám nastavené nákupní příkazy)
 • na kolik vychází aktuální denní investice

Hodnot 6000 Kč za lomítkem je původní manuálně zadaná částka, kterou jsem zamýšlel investovat (denní se z ní vypočítává).

Oranžové tlačítko “Add more” vybízí k zadání dalších nákupních příkazů, abych investoval alespoň tolik, kolik jsem si určit hodnotou za lomítkem a dosáhl tak svých stanovených cílů.

Mimo při najetí na aktuální hodnotu portfolia v BTC se zobrazí i informace o tom, kolik už jsem z ní vybral automatickými výběry na HW peněženku.

Portfolio Pro dítě

Portfolio pro dítě má oproti předchozímu portfoliu Proti Inflaci i stanovený cíl a to v podobě

 • cílové částku, kterou se snažím v BTC naspořit
 • a investičního horizontu resp. počtu let a měsíců, které zbývají do chvíle, kdy bych měl rád cílovou částku na účtu

S tím pak souvisí i oranžový proužek s procenty, který vizualizuje, jak daleko od stanoveného cíle jsem. Jak je vidět, kalkulátor investice mi stanovil měsíční částku na pouhých 94 Kč za měsíc pro celé období 18 let (bylo kalkulováno při ceně BTC pod 20k USD), což mi přijde přehnaně optimistické, a tak zatím spořím více.

Portfolio Na důchod

V portfoliu Na důchod už oproti předchozím není nic nového. Bylo zajímavé mentální cvičení si určit, kolik peněz bych tak mohl potřebovat v 65 letech na důchod, abych spokojeně dožil a zároveň uvědomění, že ten moment je už za 31 let.

Portfolio pro sdílení výkonnosti investování metodou DCA

Nakonec je tu Portfolio pro sdílení výkonnosti investování metodou DCA. Tohle jsem založil později čistě za účelem jej sdílet na sociálních sítích, takže pokud zatím nejste přesvědčeni o tom, zda investovat do BTC, natož metodou DCA, sledujte nástroj BTC DCA na Twitteru nebo Facebooku a uvidíte, jak se metodě daří nez nutnosti mít v ní vlastní peníze.

Bezpečnost aplikace a napojení na burzy

Bezpečnost aplikace je důležitou součástí celého řešení, a to ať už aplikace samotné, tak napojení na podporované burzy. Nejprve bych rád podotknul, že aplikace nedrží žádné účty, a to ani s EUR, CZK a jinými měnami, tak ani s BTC. Aplikace pouze zprostředkovává operace od uživatele a předává je burzám k vykonání. Zároveň při propojení aplikace s burzou se omezují práva vykonávat operace s účtem čistě na aplikaci BTC DCA (resp. na IP adresu serveru, kde je umístěna) a tím nemůže váš API klíč k ovládání účtu burzy využívat jiný (hackerský) server.

Whitelisting BTC adres

Možná vás napadne, že slabým místem může být právě možnost výběrů na HW peněženku, kdy by mohl hacker nějakým způsobem podstrčit svou bitcoinovou adresu namísto vaší. Tento případ je třeba ošetřen na straně burzy, resp. aplikace umožňuje se propojit pouze s burzami, které mají funkci tzv. whitelistingu neboli zadat BTC adresy, na které lze provádět výběry. Na žádné jiné (tedy ani na ty podvržené) by se výběr BTC nepodařil (u Binance doporučuji ověřit, že máte whitelisting aktivní).

Je vhodné spořit do Bitcoinu dětem a na důchod?

Možná si řeknete, že Bitcoin je stále rizikovou investicí a není vhodné jeho pomocí investovat za takovými cíli, jako jsou děti nebo důchod. Možná máte pravdu, a proto i já využívám vedle toho ještě investic do ETFs, akcií aj. a nedoporučuji nikomu, aby dával do Bitcoinu vše. Na druhou stranu, říká se a dává mi smysl, že každý by měl investovat pouze do toho, čemu rozumí a dávat do takové investice tak moc, jak moc jí rozumí a já si troufám prohlásit, že jsem Bitcoin pochopil, rozumím mu a věřím mu natolik, že si v něm troufnu i spořit dětem a na důchod.

Vyzkoušejte aplikaci BTC DCA pro pravidelné automatické investice do Bitcoinu.

Co na nástroj BTC DCA, Bitcoin a investice za určitými cíli říkáte vy? Jakou formou se chráníte před inflací, spoříte dětem, na důchodu nebo zkrátka investujete? Využíváte metodu DCA? Napište mi dolů do komentářů ⬇️⬇️⬇️