Fondee: Investování do ETFs

Fondee: Investování do ETFs

15. 3. 2021 4 Autor: Jakub Eliáš

Průměrná roční inflace sahá v České Republice už ke 3% a logicky se tak ptáme, kam ukládat naše úspory. Spořící účty nabízí sotva 1% zhodnocení ročně a investování do akcií, komodit, dluhopisů, kryptoměn nebo P2P půjček na vlastní pěst může být pro někoho příliš tvrdý oříšek.

fondee

Zajímavou odpovědí na takovou otázku je Fondee, které nabízí správu portfolia akcií a dluhopisů z celého světa formou tzv. ETF (Exchange-traded fund). Jde vlastně o burzovně obchodovatelné fondy, které zastupují právě zmíněné tituly různých (amerických, evropských aj.) akcií a podobně i dluhopisů. Typického klienta Fondee tohle pravděpodobně nebude až zas tolik zajímat. Půjde mu hlavně o to, aby se jeho vklad zhodnocoval dle daného plánu a právě k tomu je tu služba Fondee.

Jednoduše řečeno, investováním s Fondee se o nic starat nemusíte – jde o spravované portfolio, které pokryje inflaci a stejně jako peníze ze spořícího účtu je kdykoliv dostupné pro výběr peněz zpět.

Jak funguje investování na Fondee

Pojďme si nejprve ukázat, jak investování na Fondee funguje a ujistit se tak, že je to opravdu jednoduché.

Zjištění vztahu k riziku a výběr strategie

Různé druhy investic jsou různě rizikové, ale na druhou stranu i různě výnosné. Pro zajištění klidného spaní se vás Fondee nejprve dotáže, jak snášíte různé druhy rizika a podle toho vám navrhne nejvhodnější strategii.

Finální rozhodnutí je však na vás, můžete si zvolit i jinou strategii než vám vyšla vyplněním dotazníku.

Způsoby investování peněz

Aby za Vás Fondee mohlo začít investovat, bude potřeba jim k tomu poskytnout peníze. Začít lze již na 1000 Kč a investovat lze jednorázově, třeba jen na začátku, ale i pravidelně, například s každou výplatou. Následně se už o nic starat nemusíte, vše ostatní zařídí Fondee.

Investovat s Portu

Další možností je svěřit své finance odborníkům z Portu.

Sestaví vám portfolio na míru a vy už se o nic starat nemusíte.

Chci vědět víc

S registračním kódem “eliasj6974” získáte 3 měsíce bez poplatků

Výběr peněz z investování u Fondee

Vaše peníze jsou pro Vás kdykoliv dostupné k jejich výběru. Nejste tedy vázáni žádnou fixní dobou, během které by vaše úspory musely ležet v investicích. Je pouze třeba počítat s tím, že převod zpět na váš bankovní účet může trvat až 2 pracovní dny.

Výše zhodnocení s Fondee

Výše zhodnocení je variabilní dle zvolené strategie zvolené na začátku. Jde vždy o očekávané zhodnocení dle průměrného ročního výnosu za předchozí období (nyní např. za období 2010-2019).

Pozor, nejde o garantovaný výnos, jelikož nikde není dáno, že se bude ekonomikám v následujících letech dařit stejně jako ve vybraném předchozím období. Právě proto se Fondee dotazuje na váš vztah k riziku, jelikož z krátkodobějšího hlediska může docházet k tzv. korekcím trhu a tím i dočasnému znehodnocení vašeho portfolia. Máte-li tendenci propadat panice při krátkodobých propadech, Fondee vám pravděpodobně navrhne konzervativnější strategii, která má nižší zhodnocení, ale za to u ní nehrozí taková rizika korekcí trhu popř. ne tak markantních, jako u rizikovějších portfolií.

Každé ze 7 dostupných portfolií se v první řadě liší průměrným historickým výnosem, který se nyní pohybuje od 3,17% až do 7,95% za rok. Dále pak zaměřením vašich investic. Fondee transparentně uvádí, do jakých druhů ETF budete jejich prostřednictvím investovat.

U akcií se tak, dle vybraného portfolia, stanete investory společností v:

  • Evropě,
  • USA,
  • Japonsku,
  • asijsko-pacifickém regionu (Asie, Austrálie, Nový Zéland,..),
  • a v rozvojových oblastech

Z hlediska dluhopisů rozdělení připadá na:

  • státní (USA, Evropa)
  • korporátní (USA, Evropa)
  • dluhopisy rozvíjejících se trhů
  • dluhopisy s vysokým výnosem
  • a ostatní

Ušetřete s každou transakcí

S DEGIRO ušetříte spoustu nákladů v porovnání s jinými brokery a bankami. To má pozitivní vliv na Vaše výnosy.

Můžete dokonce investovat bez poplatku v širokém výběru populárních ETF. Podmínky zde.

Investování zahrnuje rizika ztrát.

Výše poplatků u Fondee

Fondee se pyšní nižšími poplatky než u finančních institucí. Rozhodně po vás nebudou požadovat žádné vstupní ani výstupní poplatky.

Celkový průměrný poplatek je 1,05% ročně, který se skládá z neměnného poplatku 0,9% za služby společnosti Fondee a poplatku pro obchodovatelné fondy (ETF), které budete držet. Průměrně se jedná o poplatek 0,15% ročně.

Možná jste již v minulosti využili investiční služby vašeho bankéře nebo některé z investičních společností. Pokud ne, srovnání poplatků s některými konkurenčními produkty je dostupné na webu Fondee.

zkusenosti srovnani investice p2p

Hledáte i jiné alternativy k akciím, dluhopisům a ETF?

Možná vás, stejně jako mě, zaujmou P2P půjčky.

investování do projektů s Crowdestor

Preferuji-li investice do zajímavých nápadů a projektů..

..hledám je na platformě Crowdestor a stanu se investorem v něčem co má smysl, ale i zajímavý potenciál.