Investice do půjček s Nibble Finance

Investice do půjček s Nibble Finance

29. 7. 2023 0 Autor: Jakub Eliáš

Vyzkoušel jsem další z tzv. tržišť pro poskytování investic do půjček na principu lidé lidem (peer to peer), tentokrát Nibble Finance. Tady ještě podotknu, že půjčovat mohou nejen jednotlivci, ale i firmy. Než začnu líčit své osobní zkušenosti, podívejme se na základní informace o společnosti, která půjčování peněz zprostředkovává a spolu s tím na parametry poskytovaných služeb.

Nibble, Joymoney a Boostr Finance

Společnost Nibble dle uvedených informací pochází z Estonska, nicméně tržiště pro poskytování investic do půjček funguje pod společností Joymoney, která sídlí ve španělské Barceloně. Pak ještě můžete narazit na informace o společnosti Boostr Finance, která podle všeho zajišťuje pro Nibble odkup nesplacených pohledávek. Rozumím tomu však tak, že jde o společnost, která spíš dluhy z dlužníků vymáhá. Každopádně jejich přítomnost je dobrou zprávou pro investory.

Investiční strategie na Nibble Finance

Aplikace Nibble nabízí 3 investiční strategie, které investorům slibují roční výnos mezi 8 až k 14,5%. Výše výnosu se samozřejmě odvíjí od výše rizika. Na investorovi je si vybrat jednu ze strategií a zbytek je už automatizovaný. Vše je tak navrženo k jednoduchosti, aby služby Nibble mohli používat nejen zkušení investoři, ale i začátečníci.

Klasická strategie

V rámci klasické strategie investujete do nezajištěných půjček s nízkým rizikem nesplacení popř. opoždění. splátek. Tyto investice Nibble označuje jako “bezpečný příjem”. Existuje zde garance zpětného odkupu a výnos je zde fixní s roční mírou 8%.

Vhodné investiční období pro tuto strategii je 1 – 6 měsíců. Investovat lze od 10 EUR až po 10 000 EUR. Minimální obnos k výběru je u všech tří strategií od 50 EUR.

Co je důležité, tak v případě nesplácení dojde k odkupu a investor nepřichází ani o vložený kapitál, ani o garantovaných 8% výnosů z investice.

Právní strategie

Podtext právní strategie zní “Vysoké výnosy pro trpělivé investory” a aktuálně slibuje 11 – 14,5% ročně. Při této strategii se očekává, že budou půjčky vymáhány a vedeny o finance v nich soudní spory. Proto se do nich doporučuje investovat na období delší než 6 měsíců. Zde právě v procesu vymáhání figuruje dříve zmíněná společnost Boostr.

Nibble zde uvádí, že vhodné investiční období pro tuto stretegii je dokonce 6 – 60 měsíců. U těchto půjček existuje poměrně velké riziko toho, že dojde k nesplácení a procesu vymáhání.

Vyvážená strategie

U této strategie jde jednoduše o kombinaci dvou výše zmíněných. Tzn. ve svém portfoliu budete mít jak ty rizikovější investice z Klasické strategie, tak i ty méně rizikové z agresivní “právní strategie.

Nibble dále vysvětluje, že v této strategii dochází ke splacení pohledávek téměř vždy a zároveň nabízí vyší procento zhodnocení než u Klasické strategie. Zřejmě i proto si tuto strategii podle Nibble vybírá okolo 65% investorů.

Výnos se uvádí ve výši 12 – 12,5% p.a., vhodné investiční období je 7 – 60 měsíců (opět se zde pravděpodobně uvažuje nutnost vymáhání) a vzhledem k tomu, že jde o neobjemější zdroj půjček, tak lze realizovat investice v objemu 100 až 10000 EUR.

Moje osobní zkušenosti s Nibble Finance

Tolik teda k tomu, jak Nibble funguje a co investorům nabízí. Nyní se podíváme na mé osobní zkušeností s Nibble Finance, a to od registrace až po investování do vybrané strategie.

Registrace a ověření identity investora

Registrace do aplikace je sama o sobě jednoduchá a hned uvidíte, co asi tak její rozhraní nabízí. Nicméně, než do ní začnete posílat peníze a začnete investovat, tak je potřeba ověření vaší identity. K tomu budete potřebovat jednak svůj chytrý telefon, ale i jeden z dokladů – občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní pas a nebo povolení k trvalému pobytu. Následně vás aplikace vyzve k vyfocení vašeho obličeje k porovnání fotografií na ofoceném dokladu a vše je pak odesláno k ověření.

Vyhodnocení ověření pak netrvá déle než jednotky minut.

Vklad peněz a investice do strategie

Jakmile vám aplikace poblahopřeje k úspěšnému ověření totožnosti, hned vám i nabídne, že můžete vložit peníze a nebo začít tvorbou strategie.

Vklad a výběr peněz u Nibble

Začnu tou logicky první akcí, a to vkladem peněz na účet Nibble. K tomu poslouží buď vaše platební karta nebo vklad uskutečníte bankovním převodem pomocí SEPA platby. Ještě doplním, že účet Nibble je vedený v EURech, stejně tak i realizace investic.

Výběry je pak možné zadat na ten stejný bankovní účet, ze kterého přišel v minulosti vklad, popř. zřejmě i na platební kartu (to nemám vyzkoušené).

Výběr portfolia a první investice

Celá aplikace je velmi jednoduchá, takže určitě neminete jednu ze dvou dlaždic pro výběr strategie (Klasická resp. Vyvážená strategie je na obrázku z aplikace nedostupná z důvodu nedostatku investic).

Pak už si jen stačí vybrat, kolik hodlám do vybrané strategie investovat a buď k investici využiju mé peníze nabité na účet Nibble nebo přidám bankovním převodem popř. platební kartou další.

A to je v podstatě celé. Žádná další složitost za tím není, pak už stačí jen pozorovat vybrané portfolio investic se zájmem, zda a jak dobře naplňuje stanovené podmínky výnosů.

A jaké jsou vaše zkušenosti s Nibble Finance? Využíváte Legal (Právní strategii)? Jak rychle se daří z dlužníků nesplacené investice vymáhat? Nebo se vám podařilo získat Vyváženou popř. Klasickou strategii? Jak jste se strategiemi spokojení? Napište mi do komentářů ⬇️⬇️⬇️