Jak si nechat zaplatit ze zahraničí v cizí měně bez poplatků

Jak si nechat zaplatit ze zahraničí v cizí měně bez poplatků

19. 2. 2023 0 Autor: Jakub Eliáš

Lokální zahraniční účet, tzn. bankovní účet v zahraniční bance má asi málokdo. Obvykle není potřeba, vyjma případů, že člověk v dané zemi nějakou dobu žije a obvykle i vydělává. Jsou však případy, kdy se může zahraniční účet hodit třeba jednorázově (např. zaplacení od známého v zahraničí, jednorázový prodej zboží nebo služby přes internet) nebo vlastně i pro pravidelné platby ze zahraniční v případě, že pracujete třeba vzdáleně pro zahraničního zaměstnavatele nebo zde spíš, když člověk pracuje na projektu pro zákazníka v zahraničí (třeba britská, švýcarská, americká nebo dokonce australská firma).

Osobní zkušenost s platbou ze zahraničí

Nedávno se něco podobného přihodilo mně osobně a potřeboval jsem australské bankovní platební údaje k účtu v australské bance, abych ani já, ani odesílatel platby netratil na poplatcích za klasickou zahraniční platbu SWIFT. Rád bych se teď podělil o svou osobní zkušenost, jak jsem se s celou situací vypořádal, jelikož jsem v australské bance nikdy žádný účet neměl.

SWIFT platby a Revolut

U mě se jednalo o jednorázovou platbu a jelikož vím, že za SWIFT platby si banky účtují nehorázné poplatky, a to jak odchozí, tak příchozí, ani jsem o této variantě neuvažoval. Nejprve jsem otevřel aplikaci Revolut a hledal platební údaje mého účtu v australských dolarech, ale Revolut mi poskytnul pouze IBAN a uvádí, že platební údaje jsou určené právě pro SWIFT platby, takže Revolut jsem hned vyloučil.

Platba ze zahraničí bez poplatků

Mou další oblíbenou službou je Wise. V jejich aplikaci jsem si obratem přidal účet v australských dolarech a zjistil jsem, že Wise dle mých předchozích zkušeností, opravdu disponuje lokálními platebními údaji pro přijetí plateb ze zahraničí. Přeposlal jsem je tedy odesílateli platby a peníze byli DO PÁR VTEŘIN na mém Wise účtu a navíc úplně bez poplatků jak pro mě, tak pro odesílatele.

Registrací prostřednictvím tohoto odkazu získáte první převod úplně bez poplatků až do výše 15 000 CZK.

Převod peněz z Wise bez poplatků

Možná řeknete, že Wise si účtuje také drobný poplatek za odeslání peněz “ven”, je však mnohem nižší a navíc, ani ten jsem nezaplatil, jelikož jsem peníze z Wise “převedl” nabitím účtu Revolut platební kartou Wise.

O službě Wise se na webu Osobních zkušeností rozepisujeme už v článcích Zkušenosti s Wise: Zahraničí platby levněji a Jak si výhodně přeposlat peníze s Wise.

Proč takto? Jednak jsem zdarma odeslal peníze pryč z účtu Wise a další odeslání z Revolut je bezplatné. Za druhé, Revolut má v podstatě i o něco nižší poplatky za směnu peněz než Wise (pravděpodobně si ty australské dolary vyměním na české koruny). No a jako bonus byl převod pomocí platební karty okamžitý.

Platba ze zahraničí s CurrencyFair

Alternativou mého postupu je nechat si zaplatit na zahraniční účet vedený u služby CurrencyFair. S touhle službou také ušetříte na poplatcích za transakci SWIFT a rovněž umí poskytnout lepší kurz za směnu peněz. Pro pravidelné platby ze zahraničí má i funkci pravidelného odesílání peněz z účtu aj.

Více o účtu služby CurrencyFair rozebírám v CurrencyFair: Recenze a zkušenosti.

S využitím mého odkazu pro registraci účtu získáte při splnění podmínek CurrencyFair (v odkazu výše) 60 EUR bonus

A jaké jsou vaše osobní zkušenosti se zahraničními platbami, účty a poplatkami? Znáte lepší způsob převodu peněz ze zahraniční? Podělte se, prosím, o něj třeba zde v komentářích ⬇️⬇️⬇️