Mintos recenze: Jak investovat do P2P půjček

Mintos recenze: Jak investovat do P2P půjček

12. 6. 2018 0 Autor: Jakub Eliáš

V této recenzi bych Vám rád představil platformu Mintos. Jedná se o jedničku na trhu v oblasti P2P (Peer-to-Peer) investování do půjček. Se systémem mám mnoho pozitivních zkušeností, a proto si myslím, že mnoho z Vás by ocenilo, kdyby se k těmto informacím dostala mnohem dříve.

Více informací o dalších investičních platformách jako jsou Fast Invest, VaiInvest aj. se dočtete ve srovnání P2P investičních platforem.

O Mintos platformě a konkurenci

Nejprve úvodem, investiční platforma Mintos sídlí v Lotyšsku a sama sebe označuje za globální online tržiště s úvěry. Dále se pyšní, že dokáže individuálním investorům poskytovat transparentní a snadný způsob investování do různorodých půjček. S tím, že jde o různé poskytovatele z různých zemí. Mohu potvrdit tvrzení, že zde prakticky neexistují žádné poplatky a je možné investovat v několika měnách od Amerického dolaru (USD), přes Euro (EUR) až po Českou korunu (CZK).

Dostupnými měnami pro investování na Mintos jsou:

 • CZK – Česká koruna
 • DKK – Dánská koruna
 • EUR – Euro
 • GBP – Britská libra
 • GEL – Gruzínské lari
 • KZT – Kazachstánské tenge
 • MXN – Mexické peso
 • PLN – Polský zlotý
 • RON – Rumunský nový lei
 • RUB – Ruský rubl
 • SEK – Švédská koruna
 • USD – Americký dolar
Princip fungování Mintos marketplace

Úspěšně medializovanou obdobou tohoto systému v České republice je Zonky, nicméně dle mého názoru je Mintos v této oblasti daleko dále, protože nabízí více možností, a to zajímavější úrokové sazby půjček, větší výběr půjček dle různých parametrů, které mohou být vhodné pro diverzifikaci rizika. Lze si vybrat z preferované doby splatnosti půjčky, využít robota pro automatické investování a v neposlední řadě vybrat půjčky s garancí zpětného odkupu (BuyBack).

Z geografického hlediska je Mintos také velmi přívětivý. Máme totiž možnost diverzifikovat riziko i v tomto smyslu, jelikož platforma nabízí výběr z mnoha zemí, kde je půjčka realizována, a to převážně státy Evropy, ale najdeme i zěmě z oblasti Asie a Afriky.

Poměrně standardní záležitostí u Mintos, ale i konkurence je možnost investic již od velmi malých částek (10 EUR, 300 CZK, 50 PLN,..). To je dobré pro rozprostření i menšího kapitálu mezi více půjček a řídit tak riziko, že ta jedna vybraná, do které by dal investor vše, bude tou, která skončí nesplacením.

Princip fungování P2P půjček

Vraťme se však nejprve zpět na začátek a podívejme se na to, jak to celé funguje.

https://youtu.be/PWqbfOYJ_aU

Princip je následující:

 1. Úvěrový klient žádá o poskytnutí půjčky poskytovatele
 2. Ten žádost zhodnotí, stanoví úrokovou sazbu a poskytne finanční zdroje
 3. Následně se půjčka zobrazí v tržním prostředí systému Mintos, kde lze do půjček investovat

Následně je dlužníkovi nastaven splátkový kalendář, podle kterého svou pohledávku měsíčně splácí. Investor se dále o nic nestará. Měsíčně mu na Mintos účtu přibývá jak část investovaného kapitálu, tak i podíl z úroků. 

Způsoby zajištění a BuyBack garance

Na jednu stranu na Mintos najdete půjčky s úžasnou úrokovou sazbou třeba 18% p.a., nicméně je vhodné věnovat pozornost i zajištění půjček. Existují v podstatě půjčky, které jsou zajištěny nějakou zástavou:

 • nemovitostí (hypotéky)
 • autem (půjčky na auto)
 • vybavením (podnikatelské úvěry)
 • a další dle informace u jednotlivých půjček
Ukázka tabulky výkonnosti půjček
Ukázka tabulky výkonnosti půjček

Další možností je potom využití Garance zpětného odkupu (Buyback Guarantee). To je záruka poskytnutá poskytovatelem půjčky o tom, že půjčku zpětně odkoupí v případě, že dojde k prodlení splácení o více než 60 dní. K odkupu dochází automaticky a zároveň obdržíte i úrok. Takže i v případě špatné volby investice nebudete ztrátoví ani z hlediska vloženého kapitálu, ani co se týče úročení a tedy výnosu.

K únoru 2020 Mintos uvádí, že 95% poskytovaných půjček je zajištěno právě garancí zpětného odkoupení investice.

Jak na vklad, směnu a výběr peněz?

Možností pro nabití Vašeho účtu prostředky je více a záleží i na měně, ve které hodláte vklad realizovat. Vždy jde o bankovní převod s tím, že máte uvedené bankovní údaje pro realizaci převodu, a to v sekci Vklad. Pro ten lze využít SEPA platbu, která je jinak zpoplatněna Vaší bankou (v případě Airbank cca 25 Kč). Nezapomeňte uvést všechny platební údaje, zejména potom Vaše investorské číslo pro identifikaci platby. Mintos doručené prostředky zpracuje na Váš investorský účet během 1-2 dní.

Lze využít i služeb CurrencyFairTransferWise nebo Revolut, které umožňují výhodnější směnu než Vám nabídne Vaše banka. Mimo to Mintos má i směnárnu, kde lze okamžitě prostředky proměnit do jiné měny, a to za malý poplatek, přesto transparentně a troufám si říct, že pořád velmi výhodně oproti Vaší běžné bance.

Realizace výběru je potom možná stejně rychle na účet, ze kterého byly prostředky převedeny směrem do platformy.  Běžnou součástí je ověření Vaší identity. Jde jednoduše o nahrání kopií Vašich identifikačních dokumentů do systému pro jejich ověření. Tento proces probíhá před umožněním samotného výběru.

Rozhraní aplikace pro výběry a nahrávání dokumentů pro ověření identity
Rozhraní aplikace pro výběry a nahrávání dokumentů pro ověření identity

Jak investovat prostřednictvím platfromy Mintos?

Mintos nabízí v podstatě 3 rozhraní pro Vaše investice (jde o starší informaci – platforma nyní poskytuje i funkcionalitu Invest & Access, o které se dočtete v tomto příspěvku). Jednak Primární trh, který nabízí možnost investovat do nových půjček tzn. nejde o pře-prodání běžící půjčky od jiného uživatele. Dále potom Sekundární trh, kde můžete “převzít” investici jiného uživatele nebo i nabídnout svou půjčku k odprodeji. Třetí možností je potom Auto Invest, což je nástroj, který umožňuje nastavit, za jakých podmínek chceme do investice vstoupit a systém se potom stará o vše za nás. Ve výsledku to potom znamená, že vy nemusíte průběžně kontrolovat, zda jsou Vaše peníze zainvestované a stále dokola vybírat z dostupných půjček. To vše se děje automaticky podle Vámi zvolených kritérií.

Myslím, že je skvělé mít k dispozici všechny tři možnosti, nicméně já osobně používám Primární a Sekundární trh pouze k analýze dostupných půjček a dle toho potom nastavuji Automatické investování. Jako alternativu zkoumání dostupných půjček jsem z počátku používal i Mintos Newsletter, kde mi pravidelně (týdně) chodili výpisy nově zalistovaných půjček v jednotlivých měnách dále dělené dle jejich úrokové sazby. Bohužel mi scházela informace o tom, které z nich jsou s BuyBack garancí, a které nikoliv a tak jsem Newsletter přestal odebírat.

Graf zainvestovaných půjček v čase
Graf zainvestovaných půjček v čase

Jak si zajišťuji pasivní příjem investováním na Mintos

Hlavním kritériem pro moje investice, do kterých vkládám svoje prostředky je, aby měli BuyBack garanci. Proč? Zkrátka jsem se rozhodl, že pár procent navíc mi za to riziko nestojí. Nechci se strachovat, že bych mohl o svoje prostředky přijít. BuyBack garance mi jednoduše dává jistotu a klid, že se mi moje investovaná částka vrátí a já svůj vytoužený pasivní příjem budu generovat.

Dalším rozhodovacím kritériem je měna, ve které lze investovat:

 • CZK – Česká koruna – by byla ideální možností za předpokladu, že by byli dostupné půjčky se zajímavou úrokovou sazbou. Přestože v Newsletteru, které jsem odebíral během podzimu 2017 byly uvedeny půjčky okolo 12% p.a., tak se mi nepodařilo do žádné automatem zainvestovat. Pravděpodobně nejsou s Buyback garancí. O půjčky, které jsou dostupná na Primárním trhu okolo 8% pro mě nejsou příliš zajímavé, a proto mám v CZK na Mintosu pouze pár stovek a nastavený aktivní Autoinvest pro případ, že se něco změní.
 • EUR – Euro – je a bylo od počátku mojí jedničkou. Dostupné je mnoho půjček s Buyback garancí, a to i se zajímavou sazbou až 15% p.a., a to na rozdílně dlouhé období od 1-2 měsíců až na několik let.
 • PLN – Polské zloty – se stalo mojí třetí alternativou přibližně od začátku roku 2018. Vzhledem k růstu této měny v roce 2017 a předpokladů odborníků jsem usoudil, že bych se investicí, do takto nastartovaného aktiva mohl vyhnout měnovému riziku. Začal jsem tedy přímo v Mintosu převádět moje EUR na PLN prostřednictvím Currency Exchange. PLN sice nenabízí půjčky s tak vysokou sazbou, ale 11-12% také není až tak špatné. Osobně se obávám více oslabení EUR, což ve výsledku může znamenat i ztrátu po převodu zpět na CZK.
Grafy mnou zainvestovaných půjček v EUR (dle úrokové sazby, splatnosti a typu půjček)
Grafy mnou zainvestovaných půjček v EUR (dle úrokové sazby, splatnosti a typu půjček)
Grafy mnou zainvestovaných půjček v PLN (dle úrokové sazby, splatnosti a typu půjček)
Grafy mnou zainvestovaných půjček v PLN (dle úrokové sazby, splatnosti a typu půjček)

Jak z předchozích řádků vyplývá, mimo zmíněné kritéria se vždy snažím, aby úroková sazba byla co možná nejvyšší.

Shrnutí recenze o investování s platformou Mintos

Na závěr musím znovu podtrhnout svoji spokojenost s platformou. Mám dojem, že v současnosti není obdobné možnosti investovat libovolné množství kapitálu se zajištěním nebo dokonce s garancí odkupu. A to se zajímavou výnosností, která u mě začíná na 11% až do 18% v případě ochoty podstoupení daného rizika. Zároveň díky automatizaci resp. robota zvaného AutoInvest není potřeba trávit u investování mnoho času. Naopak, vše na začátku během pár minut či hodin naklikáte a později dle zájmu jen kontrolujete, jak se Vám vede.

Abych pouze nechválil, uznávám, že výběr půjček v Českých korunách není velký. V případě, hledáme-li zajímavou úrokovou sazbu, tak bych řekl, že i nedostačující. S tím souvisí také kurzovní riziko, které je s posilující korunou vyšší v případě investic v jiných měnách. V sázce je, že zisk po převodu zpět na České koruny bude mnohem menší než kolik očekáváme dle úrokové sazby. Ideální případ je, pokud pro nás není problém peníze pohodlně utratit ve stejné měně, ve které investujeme.

Máte-li prostředky, které Vám leží na běžném nebo spořícím účtu, nechte je raději vydělávat u Mintos. S funkcí automatického investování vám to nezabere mnoho času navíc a přilepšit si tak můžete třeba jako já o 12-13% p.a. 

Získej Okamžitý bonus 50 € a 1% bonus z průměrné výše investic za prvních 90 dní.

Stačí se zaregistrovat pomocí tlačítka “Investovat s Mintos” a zainvestovat alespoň 1000 €

Podívejte na článek o tom, jak na Mintos začít investovat a postupujte dle přiloženého návodu na registraci.


Mintos vás zaujal, ale nenašli jste v tomto článku to, co jste hledali? Zkuste některý z partnerských blogů:

Hoopoo: Mintos: Recenze a zkušenosti s P2P portálem z Pobaltí