Nákup a prodej BTC bez KYC na Hodl Hodl

Nákup a prodej BTC bez KYC na Hodl Hodl

21. 4. 2024 0 Autor: Jakub

BTC (Bitcoin) můžete koupit a prodat jednak na klasických kryptoměnových burzách jako Binance, Coinbase, Coinmate, OKX aj. popř. ve směnárnách jako Anycoin. Obvykle se však nevyhnete procesu ověření identity (KYC), kdy je potřeba nahrávat do systému doklady totožnosti, vyfotit se a někdy i ověřovat adresu pomocí výpis z bankovního účtu apod., to však není případ Hodl Hodl.

hodl hodl kyc

Existuje vícero důvodů, proč se někteří uživatelé tomuto procesu vyhýbají a ať je ten váš jakýkoliv, tak právě pro vás tu jsou směnárny jako Hodl Hodl, aplikace Vexl nebo třeba decentralizovaná směnárna RoboSats (funguje v anonymním okně s podporou Tor). Teď už ale pojďme na pár základních informací o směnárně a na návody, jak si tady Bitcoin koupit.

Bitcoinová směnárna Hodl Hodl

Hodl Hodl je teda směnárnou soustředěnou pouze na Bitcoin, přičemž koupit ho lze v několika světových měnách včetně CZK, EUR, USD, CHF, GBP a mnoha jiných, ale i stablecoinů USDT nebo USDC. Jde však o trochu atypickou směnárnu, protože funguje na bázi P2P (potřeba nalezení protistrany k obchodu) – možná znáte P2P obchodování třeba na Binance. Hodl hodl funguje obdobně právě s tím rozdílem, že po vás nevyžaduje ověření pomocí dokladů totožnosti aj.

P2P obchodování BTC

Nicméně proces směny popř. obchodování BTC je svým P2P charakterem trochu náročnější než běžná směna na burze. Logicky se nejprve prokliknete do příslušné části aplikace podle toho, zda se chystáte Bitcoin prodávat (Sell BTC) nebo kupovat (Buy BTC). V dalším kroku si buď si vyberete některou z vypsaných nabídek jinými uživateli, a to v závislosti právě na vybrané měně a typu platební metody, nebo můžete vypsat nabídku popř. poptávku svoji.

buy bitcoin

Oba přístupy představím na příkladu nákupu Bitcoinu v eurech.

Nákup BTC na Hodl Hodl

Řekněme, že jsme ve vypsaných nabídkách Hodl Hodl pro nákup BTC našli tu, která nám vyhovuje jak podkladovou měnou, tak i metodou platby. Na tomto příkladu třeba pomocí Fintech služby Wise, kdy vidíme, že tento uživatel už absolvoval 43 obchodů a všichni, kdo s ním obchodovali byli stoprocentně spokojeni respektive obchodování s tímto uživatele doporučují.

nabidka nákupu BTC

Dále vidíme cenu v EUR a rozmezí obchodu, které uživatel akceptuje. Následuje případné geolokační omezení pro obchod, zde pro tuto platební metodu je k dispozici každému po celém světě. Platební okno 90 minut značí, že po přijetí nabídky je potřeba platby provést do 90 minut, aby obchod nebyl stronován a na blockchainu BTC pak stačí jedno potvrzení, aby byli Bitcoiny uvolněny na cílovou respektive vaší adresu. Ještě jednou, možná je pouze platební metoda pomocí služby Wise a na závěr je doplněn případný komentář.

Pod specifikací nabídky je formulář k jejímu přijetí. Zde zadáte, za kolik EUR chcete nakoupit popř. kolik chcete BTC. Je potřeba se ujistit popřípadě vyplnit vaší správnou bitcoinovou adresu a v případě více možností platebních metod vybrat jednu z nich.

Transparentně pak vidíme, jaké částky budou předmětem obchodu a jaký poplatek si strhne Hodl Hodl. Pozor na transakční poplatky. V profilu si lze nastavit prioritu pro bitcoinovou transakci a od toho se i odvíjí poplatek za ověření transakce těžařům. Pokud s tím zatím nemáte zkušenosti, tak doporučuji nechat Medium nebo High a zároveň si zkontrolovat v Mempool, zda není síť zahlcena transakcemi. Nákup se při vysokých poplatcích, například v desítkách sats/vB, poměrně prodraží a když zvolíte malou prioritu, tak se na Bitcoiny dost načekáte (i v řádech dní). Jako optimální považuji poplatek za transakci do 10 sats/vB, ale záleží i na výši částky v transakci a aktuální ceně BTC.

Jakmile formulář obchodu potvrdíte, objeví se rekapitulace údajů s možností potvrzení popřípadě odmítnutí. Jakmile akci potvrdíte následným zadáním hesla k vašemu účtu, tak se v dalším kroku vytvoří “kontrakt” pro váš obchod spolu s takzvanou “Multisig escrow adresou”, kam uživatel převede BTC a z ní se uvolní na vaši adresu, jakmile dojde k převodu peněz i od vás. Pokud převod neuděláte, tak se veškeré Bitcoiny vrátí vaší protistraně zpět. V pravé části obrazovky (není na obrázku) je pak ještě okno s chatem, které umožňuje se s prodejcem domluvit na detailech třeba v případě, že si vyberete osobní setkání pro směnu BTC.

POZOR, neposílejte hned EUR na účet prodejce, a to ani kdyby vám psal v chatu. Nejprve je potřeba, aby on poslal BTC na adresu kontraktu, až poté se kontrakt vygeneruje, změní stav vašeho vzájemného obchodu a vy budete systémem Hodl Hodl vyzváni k zaslání platby na zobrazené platební údaje.

A to je celé, pak už jen zkontrolujete, že Bitcoiny dorazili do vaší peněženky a případně dáte prodejci hodnocení.

Tvorba poptávky a nabídky

V případě, že na Hodl Hodl neexistuje vhodná nabídka pro nákup nebo prodej, můžete vytvořit poptávku. Nevýhodou je, že pak budete muset čekat, jestli vám přijde e-mail, že někoho zaujala a následně ve vybraném časovém okně s protistranou obchod realizovat.

Proces samotného obchodu je pak stejný, takže tady se podíváme jen na tvorbu poptávky nákupu BTC. Nejprve se přesvědčte, že jste vybrali správně formulář “I want to BUY Bitcoin”.

V první části vybíráte nákupní cenu, a to jestli má jít o vámi stanovenou fixní cenu nebo aktuální cenu dle vybrané burzy. Potom zadáte fixní částku nákupu nebo její rozmezí. Samozřejmě částky zadáváte ve vybrané měně popřípadě existuje možnost přepočtu do BTC. Pro pokročilé uživatele tu existuje nastavení pro schovávání nabídky dle výše ceny a jiné.

Dále si ve formuláři vyberete vaše možné metody plateb za nákup BTC, vaší dostupnost (časové rozmezí a víkendy), platební časové okno (typicky 90 minut) a případně přenastavíte další parametry poptávky a doplníte textově doplňující informace. Pak už stačí vaší nabídku nákupu BTC potvrdit, aby se zobrazila ostatním uživatelům.

Poplatky za obchodování na Hodl Hodl

Poplatek za obchodování na směnárně Hodl Hodl je standardně 0,5%. Jeho výše je vidět v přehledu před vytvořením obchodního kontraktu. Nicméně, při registraci odkazem Osobních zkušeností získáte alespoň malou slevu na poplatcích a bude tak činit pouze 0,45% a zároveň tak podpoříte další tvorbu obsahu tohoto webu.

Jaké jsou vaše zkušenosti s P2P nákupy a prodeji BTC popř. rovnou s Hodl Hodl? Nebo používáte jinou směnárnu bez nutnosti KYC?