Srovnání poplatků kryptoměnových burz a směnáren

Srovnání poplatků kryptoměnových burz a směnáren

21. 11. 2021 7 Autor: Jakub

První kroky na nové burze mohou vypadat komplikovaně a nedůvěryhodně, a proto bych rád v tomto článku rozebral moje osobní zkušenosti s vkladem peněz na burzu za účelem následného nakoupení bitcoinu popř. i jiných kryptoměn. Cílem článku je zároveň srovnání poplatků největších a nejznámějších kryptoměnových burz a směnáren.

V předchozích článcích Osobních zkušeností se zabývám několika směnárnami na kryptoměny a rozebírám dopodrobna

  • ✅ jak založit účet,
  • ✅ vložit peníze,
  • ✅ koupit bitcoin,
  • ✅ ale i jak peníze znovu vybrat.

S oblibou jsem nejčastěji využíval burzy Binance a Coinbase, ve kterých mám největší důvěru především vzhledem k jejich velikosti a určité historii existence.

Vklad peněz na burze Binance

Prostředí kryptoměn je však velmi dynamické a v nabízených službách dochází k poměrně častým změnám. Moje zkušenost popsaná níže tak aktualizuje návod na nákup kryptoměn na burze Binance, a to z hlediska dostupnosti vkladu SEPA platbou.

Rozhodl jsem se využít tzv. “dipu” neboli poklesu ceny bitcoinu a přikoupit pár drobných (tzv. satoshi) kryptoměny bitcoin.

Vklad peněz SEPA platbou

Automaticky jsem zadal webovou adresu burzy Binance a přihlásil jsem se. Zjistil jsem, že již není možné uskutečnit vklad pomocí SEPA platby, a tak jsem začal studovat další možnosti v měně EUR.

Pozn. Vklad českých korun resp. jejich okamžitá směna na vybranou kryptoměnu je podporována pouze platební kartou. Celý tento článek je zaměřen na euro. K nákupu kryptoměn v CZK využijte např. burzu Coinmate

Vklad peněz platební kartou

Jelikož nejsem příznivcem poplatků, ihned jsem zamítl vklad platební kartou za poplatek 1,8% z hodnoty vkladu. Na druhou stranu je pravdou, že jde o nejjednodušší způsob vkladu na účet a rychlost dostupnosti peněz může hrát důležitou roli ve včasném nákupu bitcoinu při dočasném poklesu ceny tzv. korekci.

Vklad a nákup P2P bankovním převodem

Další možností je tzv. P2P bankovní převod. Po prozkoumání jeho možností, jsem tuto variantu také zamítl. Směnu totiž provádíte s ostatními uživateli systému, přičemž kurz směny se odvíjí od jejich aktuální nabídky, která se pohybovala o tisíce USD popř. EUR za 1 bitcoin výše než aktuální cena.

Vklad SEPA platbou přes službu AdvCash

Třetí a zároveň poslední variantou je využití služby AdvCash. Binance si za vklad pomocí této služby nic neúčtuje, nicméně informuje o tom, že zaplatíte fixní poplatek 1 EUR za vklad tomuto prostředníkovi, což je poměrně snesitelné.

Zjistil jsem, že celý proces následně probíhá obdobně jako dřívější vklad SEPA platbou. Rozdíl je v tom, že je třeba si založit účet u AdvCash a peníze si nejprve nabít tam. Při zadání vkladu u Binance se na tento účet přihlásíte a potvrdíte výběr peněz z EUR (popř. USD) účtu u AdvCash. Operaci je ještě třeba potvrdit kliknutím na tlačítko v emailu od AdvCash.

Pozn. Převod peněz SEPA platbou v EUR provádím přes Revolut – jsou okamžité a zdarma. Navíc si na Revolutu rychle a výhodně směním CZK na EUR.


osobnizkusenosti | coinbase

Vklad peněz na Coinbase

Uvažoval jsem, zda tentokrát nevyužít burzu Coinbase, která také nabízí vklad platební kartou, ale i převodem SEPA s poplatkem pouze 0,15 EUR.

Nicméně to pro mě nebylo v tuto chvíli výhodné, jelikož jsem se chystal směnit pouze malou částku a můj poplatek za nákup bitcoinu by tak byl vyšší než na jiných kryptoměnových burzách.

Vyplývá to jak ze srovnání burz Binance a Coinbase, ale i na základě výsledku kalkulačky poplatků burzám a směnárnám.


burza kryptomen kucoin

Vklad peněz na burzu KuCoin

V rychlosti jsem prověřil možnosti vkladů peněz u burzy KuCoin, která mi vyšla jako 2. nejvýhodnější z hlediska poplatků burzám za směnu. Poplatky by byly za nákup bitcoinu dokonce srovnatelné s Binance (maximálně 0,1%).

Burza KuCoin mi sice nabídla vklad v CZK pomocí platební karty, ale opět s poplatkem 1,8%. Obdobně v případě vkladu v EUR i USD.


burza na kryptomeny bitpanda

Kryptoměnová burza Bitpanda

Účet u burzy Bitpanda mám založený již delší dobu, ale nikdy předtím jsem jej neměl důvod využít.

Nejedná se o žádného nováčka na trhu kryptoměn. Tato rakouská společnost byla založena v roce 2014 a ve svém portfoliu produktů má kromě obchodování s kryptoměnami i

  • drahé kovy (zlato, stříbro, platinu a paladium),
  • ETFs – burzovně obchodovatelné fondy (NASDAQ, S&P 500, DAX, aj.)
  • akcie (Tesla, Amazon aj.)
  • ale i kryptoměnové indexy (5, 10 nebo 25 největších kryptoměn dle tržní kapitalizace)

Vklad peněz na burzu Bitpanda

Co se týče vkladu peněz, tak Bitpanda mě zaujala nejvíce a nakonec jsem vklad a převod realizoval právě zde. Nabít účet je totiž možné SEPA platbou bez jakýchkoliv poplatků. Mile mě navíc překvapilo, že peníze na burzu dorazily do hodiny od odeslání z aplikace Revolut.

Není pak důvod využít vklad pomocí platebních karet a jiných služeb, za které je účtováno 1,8% z vkládané částky a více.

Poplatky za nákup a výběr bitcoinu

Poplatky za směnu resp. za nákup bitcoinu na Bitpanda PRO vychází obdobně jako u Binance nebo KuCoin.

Pouze 0,1-0,15%, dle toho, zda chcete nakoupit ihned – Market objednávka za poplatek 0,15% nebo při dosažení stanovené ceny – limitní objednávka za poplatek 0,1%.

Navíc výběr bitcoinů z burzy vychází výhodněji než např. u Binance, a to pouze na 0.00006000 BTC.

Vzhledem k nulovému poplatku za vklad SEPA platbou a nízkým poplatkům za nákup a výběr bitcoinu jsem se dále nerozmýšlel nad dalšími burzami a směnárnami s vyššími poplatky, které mi nabídla kalkulačka poplatků.

Kde se vyhýbáte poplatkům vy? Často je potřeba si sečít poplatky za směnu s poplatkem za výběr z burzy. Jaké jsou vaše zkušenosti? Znáte lepší platformu? Srovnávali jste poplatky mezi ní a těmi uvedenými zde? Napište nám svou zkušenost nebo dotaz do komentářů ⬇️⬇️⬇️