Zhodnocení investic do P2P půjček na Mintos

Zhodnocení investic do P2P půjček na Mintos

14. 2. 2019 0 Autor: Jakub Eliáš

Jak se zhodnocují moje investice na platformě Mintos? Generuji alespoň malý pasivní příjem? Mintos je jedna ze dvou P2P investičních platforem, kde si udržuji menší finanční prostředky a v tomto příspěvku se chci zabývat tím, jak se mi vede s odstupem času a zhodnotit tak smysluplnost takové investice.


Zhodnocení investic na Mintos

Na Mintos mám poměrně komplikovanou historii transakcí mezi účty v různých měnách několikrát v roce. Tou však nechci nikoho zatěžovat, proto se pokusím nastínit data tak, aby se z nich dalo něco vyčíst. Portfolio zde mám rozdělené převážně do Polských zlotých a Eur.

Zhodnocení investic v Polských zlotých

Na PLN účet jsem v první půlce roku 2018 nashromáždil 6181 PLN (tj. přibližně 37 395 Kč při tehdejším kurzu 6,05). Nyní se kurz pohybuje okolo 5,95 CZK za 1 PLN, což vychází na 36 777 Kč.

To jednoduše znamená ztrátu přibližně 618 Kč realizovanou směnou pro investice ve zlotých.

Polský zlotý se postupně propadá jak proti České koruně, tak proti Euru, což znamená, že by bylo výhodnější zůstat u investic v Eurech (v českých korunách nejsou investice tolik výhodné a nebo dostupné).

Přes tento neúspěch mi Mintos přehled hlásí celkový profit 693 PLN při čistém ročním výnosu 11.58%.

To aktuálně vychází na zajímavý výnos 4123 Kč.

Tím se příjemně kompenzuje ztráta způsobená poklesem hodnoty Polského zlotého.

pln zkusenosti mintos net profit

Zhodnocení investic v Eurech

Druhá část mého portfolia zůstala v Eurech. Z původní částky 2 684 Eur bylo postupně převedeno na zloté 1518 Eur, což dělá bez zohlednění dosavadních investic přibližně 1 166 Eur v první polovině roku 2018 (tj. přibližně 29 620 Kč kurzu 25,4 Eur/Czk z té doby).

Porovnám-li hodnotu této sumy dle přepočtu dnešního (02/2019) kurzu (25,8 Eur/Czk), tak mi vychází 30 080 Kč.

Tím, že držím finance v Eur mám tedy o 460 Kč více než, kdybych držel České koruny.

Statistiky v Přehledu Mintosu mi signalizují čistý roční výnos 12,91% a celkový zisk 230 Eur (tj. dnes 5934 Kč).

euro mintos zkusenosti profit

Závěrečné zhodnocení

Mintos je stále mojí jedničkou a tato čísla dokazují, že vložit peníze právě sem byla správná volba. Aktuálně se zdá, že převod peněz na Polský zlotý s vidinou výraznějšího posílení měny byl zatím mylný, ale dám tomu ještě čas než začnu jednat a pouštět se do dalších konverzí měn. Euro si drží svojí sílu, což mě poměrně překvapuje. Věřil jsem, že oproti České koruně půjde v předchozím roce spíš dolů.

Z výsledků investování na Mintos mám velkou radost a věřím, že touto cestou si mohu pomalu vytvořit pasivní příjem. Navíc mě nezklamalo ani vyhodnocení investování na ViaInvest.

Získej Okamžitý bonus 50 € a 1% bonus z průměrné výše investic za prvních 90 dní.

Stačí se zaregistrovat pomocí tlačítka “Investovat s Mintos” a zainvestovat alespoň 1000 €