Zkušenosti: Investování do ETF a akcií
Rozhodl jsem se rozšířit své investiční portfólio o ETF a akcie. Hodlal jsem tím škálovat své úspory mezi více investičních aktiv a zajistit pokrytí případné ztráty jednoho z nich resp. potenciální ztrátě se tak úplně vyhnout. Vedle nemovitosti, P2P půjček a kryptoměn tedy začínám i cennými papíry.
Pravda, že akciový trh patří k těm riskantnějším oblastem investování a právě z toho důvodu jsem dlouhou dobu přešlapoval než jsem objevil Motley Fool a se pustil do prvního smysluplnějšího nakupování.
První zkušenost s ETF
Na jaře roku 2020 jsem si zřídil účet na platformě DEGIRO a koupil malý podíl ve svém prvním ETF.
Vybral jsem si “iShares European Property Yield UCITS ETF”. Nešlo však o žádnou výraznou investici. Využil jsem situace propadu trhu z důvodu paniky nástupu COVID-19. V tu chvíli udělal s koupí chybu asi málokdo.
ETF mi obecně přijdou velmi zajímavé a rád bych jich do svého portfolia zařadil více. Bohužel nejsem ekonom a celá tato oblast je pro mě nová a tím i riskantní stejně jako akcie. Proto jsem pokračoval ve studiu dalších informací a s nákupy dalšího ETF a případných akcií dále přešlapoval na místě.
Více ETF jsem po půl roce stále nedokoupil. Přes můj pozitivní pohled na ně a jejich koupi převýšil zájem právě o akcie, na které jsem se zaměřil.
Investovat s Portu
Další možností je svěřit své finance odborníkům z Portu.
Sestaví vám portfolio na míru a vy už se o nic starat nemusíte.
S registračním kódem “eliasj6974” získáte 3 měsíce bez poplatků
Investování do akcií s doporučeními od Motley Fool
Dozvěděl jsem se o společnosti resp. webu “The Motley Fool“, která se specializuje na analýzy amerických akcií a investiční doporučení. Vím, podobných existuje mnoho. Skoro každý týden blokuji hovor z neznámého telefonního čísla některé z nich. U Fool.com mě přesvědčili 2 fakta.
- Jednak pozitivní střednědobé výsledky mého kamaráda a tedy i jeho velmi dobrá zkušenost.
- Dále pak transparentnost jednotlivých investičních doporučení a dostupnost jejich výsledků za řadu let zpětně.
Co tím myslím? Každé doporučení je na webu The Motley Fool zaznamenáno v daném momentu společně s výnosem takové investice k dnešnímu dni, ale i porovnáním s indexem S&P 500. K dispozici je veřejně i celkové zhodnocení za řadu let resp. i v jejich průběh. Člověk si tak na první pohled udělá obrázek o úspěšnosti, ale i stabilitě výsledků takové služby.
Z nabízených služeb jsem si dle doporučení kamaráda vybral a zaplatil členství ve “Stock Advisor“.
Učím se tak za pochodu, a to mi vyhovuje. Čtu si analýzy a doporučení poskytované od Motley Fool a některé investice dle nich realizuji. Nabívám tak skutečné zkušenosti a přitom jsem od počátku úspěšný.
Akcie lze obchodovat v aplikaci Revolut
Přečti si, jaké investiční možnosti a funkce aplikace nabízí.
Peníze a krize
Takto tedy začínám s akciemi navzdory dnešní nejisté korona-virové době.
Spolu s obavami z možné nadcházející ekonomické krize resp. recese a dopadu právě na akcie se znepokojuji i myšlenkami dopadu množství vytištěných peněz centrálními bankami. Jejich jednání možná stabilizuje současnou ekonomickou situaci, ale také prohlubuje nadcházející pohromu světového finančního systému.
Čím více se toho dovídám o makroekonomii a penězích, tím méně věřím v dlouhou “životnost” peněz, které známe dnes (tzv. FIAT peněz) a dále rozšiřuji svoje portfólio i v podobě kryptoměn.
Fascinují mě technologické inovace. Zajímám se o finance a jsem fanoušek Bitcoinu. Naplňuje mě dobrodružné cestování a objevování nepoznaného. Snažím se pomáhat lidem ve svém okolí na základě svých osobních zkušeností.