Zkušenosti: Dobrovolnictví v zahraničí

Zkušenosti: Dobrovolnictví v zahraničí

25. 8. 2020 3 Autor: Lenka

Díky dobrovolnickým aktivitám je možné zúčastnit se programů na pomoc komunitám, školám nebo zvířatům po celé zemi. Je to skvělý způsob jak poznat kulturu a život místních lidí.

My jsme na své roční cestě vyzkoušeli roli dobrovolníků dvakrát. Poprvé v Austrálii, kde jsme pomáhali opravovat plachetnici a poté ve škole na ostrovním státě Vanuatu

Dobrovolníkem ve škole v Jižním Pacifiku, na Vanuatu. Osobní Zkušenosti
O přestávce v Rondal škole na ostrovním státě Vanuatu v Jižním Pacifiku

Jak se stát dobrovolníkem?

O dobrovolnické aktivity jsem se zajímala už dříve. Narazila jsem na mnoho organizací. Vždy mě ale zarazilo, že si většinu nákladů musí dobrovolník platit sám jako např. dopravu, víza, ale i jídlo a ubytování. Tak jsem hledala dál a objevila jsem program Workaway.

Dobrovolnický program Workaway

Jedná se o nezávislý projekt několika nadšených cestovatelů, kteří vytvořili možnost přímého kontaktu mezi místními (hosts) a dobrovolníkem (workawayer).

Dobrovolník pomáhá výměnou za bezplatné ubytování a stravu. (Náklady na dopravdu si dobrovolník platí sám). 

Kolik mě to bude stát?

Budoucího hostitele můžete vyhledat na stránce Workaway.info. K tomu abyste hostitele mohli kontaktovat, musíte mít zaplacenou registraci. Registrace je platná na jeden rok od data přijetí platby a stojí 23EUR pro jednotlivce a 30EUR pro pár.

Jedná se o zahraniční platbu, proto doporučuji využít služby Transferwise nebo Revolut, více informací v článku zahraniční platby

Náklady na dopravu, poplatky za víza a pojištění si účastník platí sám.

Jakou práci a kde?

Na profilu Workaway si můžete filtrovat podle země i podle toho, jestli hostitel přijímá páry nebo pouze jednotlivce.  Nabídka hostitelů je velice rozmanitá, najdete tu například: stavební práce, eco projekty, práce se zvířaty, práce ve škole, hlídání dětí, opravy lodí, marketingové práce v komunitách,  housesittig, a mnoho dalšího.

Vyhledávání na stránce Workaway je přehledné a jednoduché.

Co se ode mě očekává?

Jako účastníci programu byste měli pracovat cca 4 až 5 hodiny denně 5 dní v týdnu. Ubytování a jídlo by mělo být hrazené hostitelem.

Žádný z našich hostitelů nás do práce nenutil. Bylo čistě na nás jestli a kdy chceme pomáhat. Práce pro nás byla spíše zábava.

Dobrovolnictví na Vanuatu v Jižním Pacifiku, Lenka Martincová, Osobní Zkušenosti
Pomáhám připravovat sobotní slavnostní oběd v Rondal škole, Vanuatu.

Co mi přinese dobrovolničení?

  • Můžete cestovat skoro zadarmo
  • Poznáte, jak místní lidé skutečně žijí
  • Najdete si výborné přátele
  • Naučíte se novým dovednostem
  • Naučíte se nebo procvičíte si cizí jazyk
  • Získáte mnoho zkušeností a nevšedních žážitků
Jakub Eliáš, Osobní zkušenosti s prací dobrovolníka na ostrovním státě Vanuatu
Umíte rozdělat a zpracovat kokosový ořech? My už ano!

Naše zkušenosti ve škole na Vanuatu

Život v komunitě Rongdal

První večer ve škole na Vanuatu byl trochu kulturní šok. V Rongdal škole se žije velice jednoduše. Budova školy a obydlí jsou vlastně chatrče z bambusu nebo ze stlučeného plechu. Elektřina tu není, nebo je spíš omezená. Ti kteří mají mobil (pozn. moc jich není), ho nabíjí díky energii ze solárních panelů. Jednou za čas, když potřebují spustit počítač, pustí generátor.

Nemají přísun vody (pozn. momentálně šetří peníze, aby si v budoucnosti mohli zařídit studnu). Pijí dešťovou vodu. Když hodně prší tak si mohou dovolit i sprchu (pozn. sprcha znamená polévání se vodou z kbelíku), jinak se chodí koupat do moře. Oblečení perou ručně v řece, která je od školy vzdálená cca 4 kilometry.

Vaří se na ohni ze surovin, které vypěstují na plantážích (pozn. banány, kokosy, sladké brambory, maniok, zelí).

Skromný život lidí na Vanuatu v Jižním Pacififku, Osobní zkušenosti
Tady se vaří pro celou školu a komunitu místních rodin a učitelů.
Obydlí na Vanuatu
Naše skromné ale útulné ubytování.

Co jsme ve škole učili

Kuba s mojí pomocí vyučoval informační technologie.

V komunitě školy je jeden počítač, který funguje jen když zapnou generátor. Jelikož většina dětí viděla počítač poprvé, tak jsme jim vysvětlili základy práce s pc a dokonce jsme společnými silami vytvořili Facebookovou stránku školy.
Pomáhali jsme s výukou matematiky, angličtiny a zeměpisu.

Farmářská škola na Vanuatu, Jižní Pacifik, fotograf Lenka Martincová
Při výuce…

Něco málo o Rongdal škole

Škola funguje díky prodeji ovoce a zeleniny

Ovoce a zeleninu, které vypěstují na plantážích vedle školy prodává teta Jenny a strýček Max na trzích v Port Vile. Z peněz, které vydělají z prodeje, mohou zaplatit provoz školy.

Škola se nachází na ostrově Efate. Je to cca 45 minut od hlavního města Vanuatu, Port Vily.

Na papájové plantáži na Vanuatu, Lenka Martincová s ředitelem farmářské školy, Osobní zkušenosti
Komunita i žáci školy každý den pomáhají na místní zahradě.
Trhy v Port Ville, prodej zeleniny z komunity Rondal školy, Osobní zkušenosti, fotograf Lenka Martincová
Prodejem ovoce a zeleniny na trzích v Port Ville získávají prostředky na chod školy.

Jak Rongdal škola vznikla?

Rok 2009

Za založením tohoto projektu stojí pan Max a paní Jenny (pozn. všichni jsou tu velká rodina, nikdo jim neřekne jinak než Uncle Max a Auntie Jenny) a jejich tři dcery.

V roce 2009 na Vanuatu neexistovalo bezplatné školství, rodiče museli platit nemalé školné (pozn. v současné době je základní škola hrazena z velké části státem. Předškolní vzdělání a střední škola je stále zpoplatněná, roční poplatek je 55 000 VUT, což je v přepočtu více jak 10 tis. Kč).

Pokud nejsou peníze na zaplacení školy, děti nemohou chodit do školy.

Pan Max si byl vědom, že vzdělání a dojíždění do státní školy by bylo tak nákladné, že si to nemohl dovolit. Rodiče chtěli, aby se jejich dcery vzdělávaly, proto v roce 2009 založili farmářskou Rongdal školu. Co to přesně znamená farmářskou? To, že díky farmaření a prodeji produktů na trhu v Port Vile, získávají prostředky na provoz školy.

Na začátku byla jedna třída o 7 dětech. Bylo to spíš takové domácí vzdělávání pro jejich dceru a dalších 6 dětí z vedlejší vesnice. Nikdo neměl tušení, jak by výuka měla vypadat. Začínali s barvami, tvary…a hlavně se učili o farmaření – to co místní potřebují k životu nejvíce. Další roky postupně přibývali žáci a třídy se rozrůstaly.

Lidé na Vanuatu, Fotograf Lenka Martincová
V komunitě Rongdal žijí učitelé i rodiny dětí.
Rok 2015

V květnu 2015 udeřil na Vanuatu cyklón Pam, který zdevastovat celý projekt. Budovy školy byly zničeny. Žáci a jejich rodiny se zachránili tím, že se ukryli do místního autobusu. Po této katastrofě se lidé z celé vesnice spojili a společně znovu postavili jejich domovy i Rongdal školu.

Rok 2019

Rongdal škola nabízí předškolní a základní vzdělání do 7. třídy, výuka probíhá v angličtině. Školu navštěvuje 70 dětí. Někteří z nich žijí ve škole společně s jejich rodinami, další dojíždí z okolních vesnic.

Škola získává prostředky na provoz školy a vzdělání žáků z farmaření. Rodiče, kteří si nemohou dovolit platit školné, pomáhají komunitě s prací na plantážích a díky prodeji plodin vydělávají peníze pro chod školy.

Rongdal komunita na Vanuatu, fotograf Lenka Martincová
Místo, kde se vaří a celá komunita se schází k obědu a večeři.

Rongdal škola aktuálně

Dobrovolníci přináší inspiraci

Výměnný program otevírá Rongdal škole nové možnosti. Děti se s hosty učí mluvit anglicky, (pozn. lidé na Vanuatu hovoří bislamštinou), získávají nové informace a inspiraci co zlepšit.

Na Vanuatu jsou milí a pozitivní lidé

I když tito lidé nemají materiálně skoro nic (pozn. auto, počítač, jídelní stůl, postel, koupelnu), jsou to neuvěřitelně pozitivní a přátelští lidé. Přijali nás na dva týdny mezi svou komunitu, hostili nás a starali se o nás jako “o vlastní”.

Nikdy nám neřekli, že by strádali nebo jim něco chybělo. Naopak jsou spokojení a mají své plány, na kterých společně pracují. Věří, že to společně dokáží.

Matka s dítětem z Vanuatu, Melanésie, fotograf Lenka Martincová
Jedna z učitelek z Rongdal školy

Jak můžete projekt podpořit?

Nákupem na trzích v Port Vile

Pokud budete náhodou v Port Vile na Vanuatu, můžete školu podpořit tím, že si nakoupíte ovoce a zeleninu vypěstovanou komunitou Rongdal školy. (pozn. až budete na trhu, ptejte se po strýčkovi Maxovi).

Návštěvou školy

Nebo můžete školu přímo navštívit, nachází se cca 45 km od Port Villy, na východní straně ostrova Efate. Rongdal komunita Vám přestaví život na vesnici, kulturu, tradiční tance, naučí vás otevírat kokosy a děti vám dokonce uvaří jídlo ve školní tréninkové kuchyni. Je to vlastně taková autentická prohlídka, za kterou nevybírají peníze.

Děti ze školy na Vanuatu, Jižní Pacifik, Melanésie, fotograf Lenka Martincová
Malé Cheryl je teprve 2 roky, ale i tak se chce vzdělávat.

Ocení, když jim místo peněz přivezete třeba nějaké školní potřeby (pozn. jsou rádi za cokoliv – tužky, papíry, výtvarné potřeby, oblečení). A pokud nic nepřivezete, nevadí. Budou rádi, když s nimi chvíli budete a povíte jim váš příběh.

Poslání školních potřeb

Pokud Vás příběh zaujal, máte doma věci, které nepotřebujete a chcete podpořit vzdělání dětí na Vanuatu, kontaktujte mě.

Děti ze školy na Vanuatu, Jižní Pacifik, Melanésie, fotograf Lenka Martincová
Není tu moc hraček ani pomůcek a tak dětem nevadí jezdit bez jednoho kola…

Vanuatu cestování – informace

Ceny si můžete přepočítat např. na tomto online převodníku měny.


Kdy se vydat na Vanuatu?
Nejvhodnější doba na dovolenou bez dešťů s příjemnou teplotou okolo 26° C jsou měsíce květen až říjen. Měsíce od listopadu do dubna jsou teplejší (29°C), zato deštivější s možným výskytem cyklonů.

Jak se dostat na Vanuatu?
Přímé lety létají z Nového Zélandu (Auckland) a Austrálie (Brisbane, Sydney, Melbourne). Letecké společnosti: Air Vanuatu,  Air Calin,  Air New Zealand,  Virgin Australia,  Fiji Airways,  Solomon Airlines a  Air Niugini.
Pro vyhledávání nejlepšího letu používáme Kiwi.com.

Víza
Občané České republiky nepotřebují pro turistické pobyty do 90 dní víza. Po příletu je nutné mít zpáteční letenku. (My ji neměli a po příletu nám sebrali pasy. Během týdne jsme si letenku koupili, jeli do Port Vily na imigrační a pasy nám bez problému vrátili)
Aktuální informace o Vanuatu a o vízové povinnosti najdete na stránkách MZV ČR.

Peníze
Měna je Vanuatský vatu (VUV). Na české koruny přepočítáváme 100 VUV = 20.5 CZK (kurz platný v březnu 2019). My jsme to prostě všechno dělili 5ti. Peníze lze bez problému směnit nebo vybrat z bankomatu v hlavních turistických oblastech (Port Vil, Luganville).

K výběru peněz používáme karty Revolut a Transferwise, které mají nejlepší kurzy a výběry z bankomatů v zahraničí zdarma. Vyzkoušeli jsme téměř všechny bankomaty v Port Vila a místní ATM účtují poplatek za výběr cca 600 VUT.

Ceny
Jídlo v obchodech a na trzích:
– voda 1,5l za 100 VUT
– lahvové pivo 250 VUT
– chleba / bageta 120 VUT
– trs banánů (na trhu) 250 VUT

V restauraci:
– fast food (hamburger + hranolky + kola) 650 VUT
– káva 150 VUT
– zmrzlina 200 VUT
– steak v restauraci 2 000 VUT

Transport
– lokální autobus z letiště do Port Vila 150 VUT
– cesta z Port Vila do Rongdal školy 500 VUT
– trajekt z Port Vila na ostrov Tanna 7 500 VUT (jedna cesta)

Půjčení auta:
cca 9 000 VUT / na den.

Co na Vanuatu Navštívit?
Doporučujeme navštívit ostrov Tanna, Santo a Malakula.

Jak začít podnikat v zahraničí?

Inspirativní rozhovor a počátcích podnikání v Austrálii.