Zvýšení výnosů akcií a kryptoměn pomocí opcí

Zvýšení výnosů akcií a kryptoměn pomocí opcí

24. 4. 2024 0 Autor: Jakub

Využití opcí v akciích i kryptoměnách pro mě bylo dlouhou dobu velkou neznámou. Jakmile jsem však pochopil jejich fungování, došlo mi, že je to skvělý nástroj pro zvýšení potenciálních výnosů, a to ať už jde o akcie, ETFs a nebo kryptoměny.

Jak fungují opce

Než se dostanu k tomu, jak jsem se rozhodl opce používat, tak si řekneme, jak vlastně fungují a v čem spočívá jejich moc. Opce jsou v podstatě nástrojem, který jejich držiteli (kupujícímu) poskytuje určitou pojistku. Při poklesu ceny podkladového aktiva (třeba akcie) pod takzvanou “strike” cenu opce to je právo prodat aktivum za předem domluvenou “strike” cenu bez ohledu na to, jak hluboko dané aktivum klesne. Naopak při růstu ceny je to právo držitele opce realizovat nákup aktiva na strike ceně bez ohledu na to, kam až se cena v době expirace takového aktiva dostane. Nutno podotknout, že takové rozhodnutí držitel opce činí v momentu expirace opce, která je předem smluvena.

Příklad fungování opcí

Možná to zní složitě. Proto si dáme raději příklad. Řekněme, že cena akcií Nvidia je 900 dolarů a já mám obavu, že jejich cena bude klesat, koupím si proto PUT opci se strike cenou třeba 890 dolarů pro všech mých 100 akcií NVDA například s expirací 7 dní.

V takovém případě zaplatím takzvané Premium protistraně, která se mi zaručí, že mých 100 akcií NVDA ode mě za těch 7 dní odkoupí v případě, že cena Nvidia se ke konci toho dne opravdu dostane pod 890 USD (může to být klidně 800 USD).

Výpis a koupě PUT a CALL opcí

V předchozí části jsem uvedl příklad koupě PUT opce. Opačně to funguje i pro CALL opce. To znamená, že CALL opce kupuje držitel akcií v případě, že očekává růst ceny akcie. V takovém případě je protistrana povinná tyto akcie držiteli opce prodat bez ohledu na výši ceny akcie nad “strike” cenou v době expirace.

Stejně jako lze opce kupovat, jakožto určitou pojistku, tak lze opce i vypisovat a zavázat se tak, že svých minimálně 100 kusů akcií za danou cenu prodám (v případě CALL opcí) nebo že akcie za danou cenu koupím (PUT opce).

Premium

Je třeba si uvědomit, že pro toho, kdo opci vypisuje, to znamená, že mu připadne i ono Premium (bonus za to, že na sebe bere riziko výraznějšího poklesu popř. růstu ceny akcie oproti strike ceně), a to i v případě, že cena akcie strike cenu v době expirace opce nepřekročí (evropský typ opcí, v případě amerických typů opcí stačí, aby cena akcie překročila strike cenu kdykoliv do momentu expirace).

Ti, kdo opce vypisují, tak jednak těží z jistoty získání mnohdy tučné odměny v podobě Premium (čím volatilnější aktivum, tím vyšší odměna – sledujte ukazatel Implied Volatility), ale i z toho, že opci vypisují v případě, že by tak či tak dané akcie prodávali (CALL opce) nebo chtěli na dané ceně akcii koupit (PUT opce).

Příklad výnosu při výpisu BTCUSD PUT opce

Obrázek výše je vizuálním příkladem výpisu PUT opce na BTCUSD při současné ceně 67452 USD, ale STRIKE cenou 60000 USD. Prakticky znázorňuje, že výnosem z výpisu akcie bude Premium ve výši cca 45 USD za předpokladu, že v momentu expirace opce bude cena BTCUSD nad 60000 USD.

S cenou pod 60000 USD však výnos z Premia klesá spolu s klesající cenou za BTC vůči USD. Naopak je vidět, že pokud bude cena BTC vyšší než současná, tak na výsledné odměně se to nepromítá.

Moje osobní zkušenosti s opcemi

Tolik teda k tomu, jak opce fungují a jak se z nich dá získat něco navíc oproti klasickému “market” nebo “limitnímu” popř. “take-profit” nebo “stop-loss” příkazu. Teď k tomu, jak jsem se rozhodl opce využívat a jaké jsou s nimi moje dosavadní osobní zkušenosti.

Samozřejmě záleží na strategii každého z nás a na dané situaci, někdy může být vhodnější nastavit raději “take-profit” a schrábnout profit z prodeje akcií při dosažení určité ceny. Někdy zase bude vhodnější nečekat, jestli cena akcie bude na dané ceně i za týden, pokud ji opravdu chceme koupit a raději zvolíme Market příkaz. Mnohdy budou opce vhodnějším nástrojem pro “tradery”, ale věřím, že na své si s jejich využitím mohou přijít i dlouhodobí investoři.

Strategie pro tradery i dlouhodobé investory

Ať už jste trader nebo dlouhodobý investor, myslím, že využití opcí ve vaší strategii záleží na stylu vstupu a výstupu z obchodních pozic. Pokud je vaší strategií prosté DCA, tak opce nebudou vhodný nástroj pro vás. Pokud se však snažíte do obchodu vstoupit na určité ceně a následně na vybrané cenně prodat, mohou se vám opce hodit pro zvýšení výnosů.

A ještě jedna důležitá informace, opce využijete ideálně na trzích, které jdou spíš do strany v určitém “range” popř. mírně rostou. U prudce rostoucích nebo titulů je výhodnější pozici koupit a nezbavovat se jí, klesající zas vlastně ani kupovat nechcete.

Opce a akcie

Jde jednoduše o to, že pokud je cena akcie blízko mé nákupní ceny, nastavím namísto limitního příkazu opci třeba i s krátkou expirací a v podstatě zariskuji, že k nákupu nedojde, ale pokud ano, tak získám i zajímavou částku v podobě Premium a v podstatě tak ještě snížím nákupní cenu popř. když k nákupu nedojde, tak prostě jen dostanu odměnu (Premium), za výpis opce a kapitál použiju pro další opci na další období nebo úplně jinou akcii. Při výpisu CALL opcí získáme Premium a případně vypisujeme novou opci nebo pozici uzavřeme třeba MARKET příkazem.

Opce a Bitcoin

Bitcoin a jiné kryptoměny jsou známy svou volatilitou. Opce jsou využít i u mnohých z nich. V následujících řádcích budu psát primárně o Bitcoinu, protože právě z opcí nad ním pramení moje následující zkušenosti.

Volatilita a pákové obchodování

Asi nemusím připomínat, že s volatilitou je spojené riziko a u kryptoměn to platí o to víc. Takže pozor na pákové obchodování. Vždy je vhodné si pohlídat, že při výraznějším poklesu ceny máte dostatek kapitálu pro zajištění obchodní pozice a eliminaci rizika její likvidace. Pokud s opcemi začínáte, tak se raději pákovým obchodům úplně vyhněte.

Bitcoin však typicky prudce roste nebo klesá. Pro využití opcí je nejvhodnější využít fáze akumulace, kdy nabírá sílu před dalším prudkým pohybem. Vždy, a to i u akcií, je zásadní vybrat silné supporty pro nákup popř. rezistence pro prodej. Základní znalosti technické analýzy se tak nevyhnete.

V případě Bitcoinu se však nejedná o klasické kontrakty, kdy typicky při expiraci dojde k nákupu 100 kusů jako u akcií. To je případ třeba Bitcoin Futures nebo byznysů, které jsou na technologii Bitcoinu závislé (např. těžařské firmy MARA, RIOT, CLSK, aj.). Ty se dají obchodovat např. na Interactive Brokers, DEGIRO nebo eToro.

BTC opce na ByBit

Na kryptoměnových burzách se setkávám s jiným fungováním. Opce na ByBit jsou páru s USDC, přičemž výsledkem expirace vypsané opce je navýšení kapitálu o Premium nebo jeho snížení o pokles ceny BTC pod Premium mínus cena BTC pod STRIKE cenou. Alternativou pro opce v USDT je pak třeba Binance.

BTC opce na OKX

Na burze OKX je zas třeba držet Bitcoin a při expiraci dojde k navýšení kapitálu o Premium v BTC nebo jeho snížení. To považuji za pozitivní v době bull marketu, kdy spíš očekávám, že cena BTC může i výrazně vystřelit vzhůru a já Bitcoin držím i v otevřených opčních pozicích. Dostanu tak Premium a zároveň se zvýší cena BTC. Samozřejmě by to bolestivé, když cena BTC prudce spadla.

O kolik se dají zvýšit výnosy opcemi

Závěrem asi to nejzajímavější. O jakých výnosech se tu vlastně bavíme? Záleží na volatilitě aktiva. Zase platí, sledujte Implied volatility. To jsou typicky žhaví kandidáti na vysoké Premium. U některých jde až o nízké stovky APR (typicky akcie spojené s těžbou Bitcoinu), u méně rizikovějších byznysů to jsou stále i desítky procent APR. Vždy platí, že čím blíž je aktuální cena vybrané strike ceně, tím lépe pro výši odměny v pdoobě Premium.

U Bitcoinu mám zkušenosti s nižšími desítkami procent, ale právě u opcí držených v BTC to beru v bull marketu jako bonus z i tak držených Bitcoinů.