
Investice do nemovitostí přes P2P půjčky
Nemovitosti jsou jednou z nejzajímavějších příležitostí k investicím. Pro mnohé investory jde o investici do něčeho hmotného, nikoliv jen digitálního v podobě cenného papíru a podobně. Na druhou stranu je při investování do nemovitostí potřeba vyšší kapitál a tím nedisponuje každý. P2B a P2P půjčky jsou tak v tomto kontextu jakýmsi kompromisem mezi potřebou milionového kapitálu a investicím do hmotného majetku typu nemovitosti.
Crowdestor: Investice do nemovitostí
První možností, jak investovat do nemovitostí přes P2P půjčky je crowdfundingová platforma Crowdestor. Nezaměřují se výhradně na nemovitosti, ale najdete tu i projekty z různých jiných odvětví – energetický průmysl, filmový průmysl, pohostinství a lesnictví.

Co je a jak funguje Crowdestor
Na úvod vám nejdříve trochu přiblížím samotnou společnost. Crowdestor byl založen v roce 2018 v Lotyšsku za účelem poskytování půjček začínajícím podnikatelům pomocí crowdfundingu.
Ten funguje tak, že společnost zveřejní na své platformě již prověřené projekty spolu s parametry a výší půjčky. Poté je už jen na investorech, zda se jim projekt zdá výnosný a investují do něj své peníze. Důležitou informací je, že za využívání platformy neplatíte žádné poplatky, a to ani při registraci.
Samotné rozhraní platformy je, na rozdíl například od Mintos, velmi jednoduché, a tak se na něm snadno zorientuje každý. Ale i přes svoji jednoduchost zde naleznete všechny potřebné informace o projektu a podmínkách, které jsou při online investování nezbytné.
Do jakých typů projektů se dá investovat?
Jak už bylo řečeno na platformě se vyskytují různorodé projekty, které se zajímají o různá odvětví. Můžete zde narazit na investování do:
- nemovitostí v oblasti restaurátorství,
- podnikaní,
- hostitelství,
- sportu
- atp.
V dalších případech zde můžete najít například investování do projektů, které se zabývají:
- vývojem software,
- energiemi
- nebo kryptoměnami.

Úrokové sazby a splatnost
Na Crowdestoru se můžete setkat s různými úrokovými sazbami, které se ve většině pohybují mezi 12-20 %. Ve výjimečných případech se objeví i sazba 36 %.
Doba splatnosti půjček na platformě se také liší. Ty krátkodobé začínají na 3 měsících a dlouhodobé mohou trvat až 24 měsíců.
Nižší riziko s BuyBack fondem
Crowdestor bohužel nedisponuje sekundárním trhem, takže není možné odstoupit od investice, dokud neskončí její doba trvání. Možné riziko však můžete snížit diverzifikací svého portfolia díky množství půjček, které platforma nabízí. Společnost navíc zvyšuje svoji odpovědnost skrze účast na projektech v roli spolu-finančníka nebo spolu-vývojáře.

Výhodou je, že nově nabízí záruku zpětného odkupu se svým BuyBack fondem, který momentálně disponuje částkou přes 143 000 Eur. Takže pokud projekt, do kterého jste investovali, skončí neúspěchem nebo dlužník není schopen splácet půjčku, společnost vám i tak vyplatí peníze zpět.
Fond je však ještě na úplném začátku, takže z něj není možné pokrýt celkovou sumu většiny půjček.
Registrace Crowdestor účtu
Proces registrace je v rámci Crowdestoru podobný jako u většiny podobných platforem. Jako první je třeba vyplnit standardní informace jako jméno, adresu a email.
Následuje verifikace účtu resp. vaši identity. Platforma vyžaduje datum expirace vašeho občanského průkazu popř. cestovního pasu a jeho scan. Celý proces ověření vaší identity by měl trvat maximálně jeden den.

V dalším kroku je třeba také vyplnit název banky a IBAN k vašemu účtu pro příjem finančních prostředků z platformy zpět na váš bankovní účet. Nakonec už jen vytvoříte svůj osobní PIN o 4-6 číslech pro potvrzování transakcí při investování na platformě.

Jak investovat do projektů
Všechny projekty jsou s předstihem několika dní vystavené na platformě, aby sem mohli potenciální investoři přesunout své prostředky před samotným startem investiční příležitosti.
Při rozkliknutí každého projektu zde najdete potřebné informace. Tedy datum otevření a uzavření investic, doba zhodnocení investice, částku potřebnou pro realizaci projektu, a především úrokovou sazbu.

Většina půjček se pohybuje v rozmezí 100 000 až 200 000 Eur a začít investovat můžete už s částkou 50 Euro. Euro je také jedinou měnou, kterou platforma podporuje.
TIP: Pro přesun peněz doporučuji využít CurrencyFair nebo TransferWise. Pročtěte si srovnání platforem pro zahraniční platby
Dobrou zprávou je, že vaše výnosy se počítají již od chvíle, kdy investujete, a ne až od doby úplného zainvestování projektu.
Výhody a nevýhody platformy Crowdestor
Z mého úhlu pohledu je Crowdestor dobrou volbou v případě, že nemáte dostatek zkušeností s investováním, anebo chcete zkusit investovat online do začínajících a možná ambiciózních projektů.
Jako největší nevýhodu bych vypíchl absenci sekundárního trhu.
Dalším mínusem je potom rychlost, za jakou se půjčky s vysokými sazbami vyprodávají. Právě proto je nutné si své investice promyslet dopředu a sledovat, kdy je do půjček možné začít investovat.
Zaručenou výhodou je stoprocentně BuyBack fond a možnost rozložit své investice do více projektů.
Investice do P2B úvěrů zajištěnými nemovitostmi na Ronda Invest
U Ronda Invest se nebavíme o klasickém investování do nemovitostí, ale o investicích do P2B půjček zajištěných nemovitostmi. Jinými slovy, výsledkem investice nebude částečné ani úplné vlastnictví nemovitosti, ale zhodnocení investovaných peněz skrze projekt krytý nemovitostí. V případě, že by se dlužník dostal do situace, kdy bude neschopný splácet, nastane to, že nemovitost se využije k pokrytí dlužníkových závazků, resp. ke zpětnému vyplacení investované částky.
Zajištěné developerské úvěry
U Ronda Invest jde především o zajištěné developerské úvěry, ale podnikatelské úvěry z oblasti obchodu a služeb za předpokladu, že zůstává podmínka zajištění nemovitostí. Jinými slovy jde nejčastěji o investice do realizací stavitelských projektů, kdy zajištění je realizováno nemovitostí.
Hodnota LTV se u projektů pohybuje mezi 50-70 %. Tzn., že jde o úvěr ve výši až 70 % z celkové hodnoty projektu. Věřitel, resp. investor pak vkládá kapitál do předem pečlivě vybraných projektů, kdy o tzv. scoring (vyhodnocení rizikovosti) se stará Ronda Invest, která po veškerém risk managementu úvěr financuje z vlastních zdrojů. Při výběru projektů je důraz kladen kromě historie podnikatele, zdrojů splácení, perspektivnosti projektu a atraktivnosti lokality, kde se zajišťovací nemovitost nachází, aby případný proces likvidace úvěru, vymáhání a splacení úvěru netrval příliš dlouho. Tolik k rizikům a jejich zajištěním s investicemi přes Ronda Invest.
Investování s Ronda Invest
S Ronda Invest lze investovat od 1000 Kč (popř. 50 eur) v každém z projektů. Investiční příležitosti se tak stávají dostupné pro širokou veřejnost, která hledá alternativy zhodnocení svých peněz třeba vůči nevýhodným spořícím účtům nebo termínovaným vkladům. Roční výnosy dosahují až 8 % p.a., přičemž najdeme projekty se splatností v řádech měsíců až jednotek let. Jak je vidět na obrázku, všechny klíčové parametry pro snadné rozhodnutí o atraktivnosti investice jsou transparentně poskytnuty.
Splátky investice jsou na investorský účet připisovány měsíčně, přičemž investor neplatí žádné poplatky.


Fascinují mě technologické inovace. Zajímám se o finance a jsem fanoušek Bitcoinu. Naplňuje mě dobrodružné cestování a objevování nepoznaného. Snažím se pomáhat lidem ve svém okolí na základě svých osobních zkušeností.