Srovnání: Jak nejvýhodněji na platby a směnu peněz?

Srovnání: Jak nejvýhodněji na platby a směnu peněz?

25. 2. 2019 2 Autor: Jakub Eliáš

Klasická situace. Jedeme do zahraničí a potřebujeme zaplatit neboli provést zahraniční platbu popř. vyměnit peníze na místní měnu. Při menších obnosech to nehraje až takovou roli, ale při vyšších částkách již chceme provést transakci, co možná nejvýhodněji.

Zahraniční platby kartou

Při platbě kartou již víme jak na to. Zaplatíme zkrátka kartou Wise nebo Revolut. U karty Revolut si jen navíc dáváme pozor, zda je měna podporována a pokud nemám dostatek prostředků na účtu dané měny, tak i zda není víkend (horší sazba pro směnu peněz). Podrobněji o obou zmíněných službách se dočtete v předchozích článcích:

a jejich srovnání i s Vaší běžnou bankovní kartou naleznete zde:

Pokud jde o zahraniční platby kartou, rozhodně bych nezanevřel ani nad platební kartou od Twisto, ale také karta Curve má skvělý sazebník pro výhodné finanční transakce.

Nejvýhodnější zahraniční převod peněz

Jak na platby kartou už víme. Jak se ale zachovat v situaci, kdy potřebujeme převést co nejvýhodněji vyšší obnos peněz?

Začněme nejprve tím, co je myšleno vyšším obnosem a proč bychom měli takovou transakci řešit jinak. Částku, kterou zde uvažuji začíná na přibližně 53 000 Kč (přibližně 2 000 Euro). A to ze dvou důvodů.

  • Jednak u Revolut a Transferwise zaplatíte navíc 2% poplatek 
    při výběru z bankomatu v zahraničí nad cca 4 500 Kč (Revolut) resp. 5900 Kč (TransferWise) – za předpokladu, že využíváte pouze standardní účet. Výběry lze často provést zdarma, pokud máte v dané zemi místní bankovní účet.
  • Dalším důvodem pak může být limit pro směnu peněz. U Revolut je to 120 000 Kč za měsíc. Poté platí poplatek 0,5%. 

Do hry nám v tomto případě vstupuje i CurrencyFair, protože nyní se nejedná čistě o transakce platební kartou.

Srovnání TransferWise, Revolut a CurrencyFair

Nyní uvedu příklad, který jsem si osobně vyzkoušel. Měnil jsem částku 53 000 Kč na Australské dolary. Tabulka níže uvádí, jak si jednotlivé služby vedou při směně peněz.

RevolutTransferWiseCurrencyFair
Kurz směny0.06130.061490.06112
Poplatek0 CZK185 CZK0 CZK
Výsledná částka3 254 AUD3 248 AUD3 240 AUD

Hodnota 1 AUD je přibližně 16,3 CZK.

Porovnání jsem kalkuloval ve všední den (pro relevanci kurzu Revolutu) a nepředpokládám žádné další poplatky za převody mezi účty. U Revolutu lze nabít účet kartou okamžitě a zdarma. U Transferwise a CurrencyFair si 1-2 pracovní dny při bankovním převodu počkáte, ale vše je pak také zdarma. Za nabití účtu pomocí platební karty u TransferWise je zde menší poplatek.

Zavěr a nejlepší služba pro převod peněz do zahraničí

Přestože dle porovnání vyhrává RevolutTransferWise v těsném závěsu, tak jsem si zde vybral CurrencyFair.

Proč???

Protože, při využití PROMO kódu získáte zdarma 50 Euro! Při dnešním kurzu 26 Kč/Eur to znamená bonus 1300 Kč, se kterým hravě překonává oba konkurenty se slušnou rezervou i pro další transakce.

Věděli jste, že při nákupech online se dá ušetřit i jinak než jen správnou volbou platební karty? S Twistem nebo Plnou peněženkou tak můžete ušetřit stovky nebo i tisíce korun.