Jak investovat do bitcoinu pravidelně (DCA)

Jak investovat do bitcoinu pravidelně (DCA)

27. 11. 2021 2 Autor: Jakub

Sledovat denně novinky a graf bitcoinu není pro každého. Cena je volatilní resp. její pohyby jdou prudce nahoru i dolu v krátkých časovýh intervalech a pro normálního člověka není prakticky možné chytat cenu u dna k nákupům a odhadovat vrcholy k prodeji. Mnohem jednodušší je nastavení automatických nákupů bez ohledu na cenu, jako je tomu např. u podílových fondů vaší oblíbené banky, a investovat tak pravidelně.

Pravidelné investování metodou DCA

Metoda DCA – Dollar cost averaging spočívá v pravidelných nákupech, zde, bitcoinu bez ohledu na jeho aktuální cenu. Tímto způsobem dochází k průměrování nákupní ceny a tím eliminace chybných, často emotivních, rozhodnutí při nákupu a prodeji. Čím více nákupů v daném časovém intervalu proběhne, tím lépe se zprůměruje výsledná nákupní cena.

Nejde jen o bitcoin, investiční strategie DCA se využívá naprosto stejně u investic do fondů nabízených bankami. Není tak divu, že obdobnou funkcionalitu zpřístupnila i řada kryptoměnových burz.

Proč investovat automaticky a pravidelně metodou DCA

Automatizace nákupů zajišťuje eliminaci emocí. Lidé jim snadno podléhají ve vypjatých situacích, které mohou nastávat i na trhu s kryptoměnami při rozhodování o nákupech manuálně.

Automatické investování zajišťuje správnou funkčnost strategie DCA a šetří čas, kdy namísto pravidelných upomínek a manuálního zadávání objednávkových příkazů si vše stačí nastavit na vaší oblíbené burze a o nic víc se nestarat.

Jak na opakované nákupy do bitcoinu na Binance

Při zadávání opakovaných nákupů u Binance si uživatel vybírá

 • Kryptoměnu, kterou chce pravidelně nakupovat
 • Množství nakoupených kryptoměn v každém nákupu
 • Frekvenci nákupů (týdně, 1x za 2 týdny, měsíčně)

Binance umožňuje i výběr konkrétního dne v týdnu popř. kalendářního dne pro další opakované nákupy.

Dalším krokem je přidání platební karty VISA nebo MasterCard, ze které se bude automaticky realizovat pravidelná platba pro nákup kryptoměny. Tím je zajištěna maximální jednoduchost. Uživatel nemusí nikam pravidelně posílat peníze zahraničním převodem ani měnit peníze.

opakovaný nákup

Nastavení pravidelných nákupů začněte pod položkou menu “Nakoupit kryptoměnu” -> “Kreditní/Debetní karta” a tam zaktivujte volbu “Opakovaný nákup“.

Celý proces včetně správy platebních karet i samotných příkazů k opakovaným nákupům je vysvětlen v následujícím videu.

Vysvětlení opakovaných nákupů kryptoměn u Binance

Jak nastavit pravidelné nákupy na Coinbase

Směnárna Coinbase nepodporuje češtinu, ale nastavení pravidelných nákupů kryptoměn není nijak složité.

V menu zvolte položku “Learn and Earn”. Hned první položkou je “Recurring buy reward”, neboli “Odměna za pravidelné nákupy“.

Nejde o zavádějící název. Opravdu lze získat odměnu, pokud nastavíte pravidelné investice v hodnotě alespoň 50 USD. Odměnu 10 USD v bitcoinech získáte po 4. a 8. nákupu.

jak investovat pravidelne na Coinbase

Než si založíte první trvalý příkaz k automatickým nákupům kryptoměn, založte si účet Coinbase, přihlašte se a vložte si na účet částku v EUR, ze které se budou pravidelné nákupy strhávat.

Registrací pomocí tohoto tlačítka získáte 10 USD v bitcoinech jako BONUS. Podmínkou je směna kryptoměn v hodnotě alespoň 100 USD.

Následně:

 1. Klikněte na “Set up a recurring buy”
 2. Vyberte kryptoměnu
 3. Vyplňte částku pravidelné investice
 4. Zvolte, jak často chcete investovat (denně, týdně, měsíčně, 2x měsíčně)
 5. Celý výběr potvrďte

Příkaz k pravidelnému investování lze kdykoliv zrušit. Najdete ho pod položkou menu “Trade” -> “Recurring buys”.

Jak nastavit pravidelné investování na burze Bitpanda

Burza Bitpanda nazývá možnost pravidelného investování jako tzv. “Savings plans”, česky “Spořící plány”. Část hlavní nástěnky účtu se jim věnuje, a tak je možné je zakládat přímo odtamtud (popř. z menu schovném pod ikonou pandy v pravém horním rohu).

Následuje výběr aktiva, do kterého chcete nastavit pravidelné spoření. Na výběr jsou různé kryptoměny, ale i kryptoměnové indexy, komodity, akcie nebo ETFs.

Následuje výběr měny (EUR, USD, CHF, GBP, aj.) a způsobu vkladu peněz (platební kartou nebo SEPA bankovním převodem).

Než bude možné celý plán potvrdit, je zapotřebí vybrat částku pravidelné investice (minimálně 25 EUR měsíčně a maximálně 10000 EUR týdně).

Frekvence automatických investic je také volitelný parametr. Na výběr je z:

 • denně
 • týdně
 • 2x týdně
 • a měsíčně

Navíc je možné si vybrat další datum a čas investice.

Poslední krok slouží k rekapitulaci a potvrzení celého pravidelného investičního plánu.

Automatické & pravidelné nákupy v českých korunách

Pomocí směnárny Anycoin lze nakupovat různé kryptoměny automaticky, a to v českých korunách a nebo eurech. Stačí si vygenerovat platební údaje a na ně vybranou částku zasílat. Sami se pak smění na vybranou kryptoměnu.

Automatický výběr na HW peněženku

Automaticky nakoupené bitcoiny si můžete nechat zaslat, opět plně automaticky, na adresu vaší bitcoinové peněženky. Líbí se mi, že Anycoin si za výběr neúčtuje vysoké poplatky, a tak dává smysl výběr na hardwarovou peněženku automatizovat i pro malé částky a četné vklady nastavené na automatickou směnu.

anycoin ukazka

Vklady a výběry s Lightning network

Fanoušky bitcoinu potěší možnost vkladu a výběrů pomocí Lightning network. Výběry pravidelně nakoupených bitcoinů pomocí Lightening network však zatím nečekejte, tato funkce slouží pouze pro jednorázové výběry.

Ověření identity KYC a bonus za doporučení

Pokud nejste příznivcem KYC a raději zůstáváte v anonymitě, využijte směnárnu Anycoin pro směnu do 25 000 Kč denně bez nutnosti ověření. Nad tuto částku se již budete muset legitimovat poskytnutím osobních údajů.

Pokud vám ověření identity nedělá problém,

 1. registrujte se pomocí tohoto tlačítka,
 2. ověřte svou identitu pomocí nahrání identifikačního průkazu
 3. směňte kryptoměny v hodnotě alespoň 10 000 Kč

a dostanete od Anycoin 300 Kč za mé doporučení.

Pravidelné investování metodou DCA v nástroji BTC DCA

Do bitcoinu lze investovat pravidelně i pomocí nástrojů třetích stran, které jsou na burzy napojené. Jeden z nich najdete na adrese BTC-DCA.com. Tyto nástroje nabízí stejné funkce bez ohledu na to, na jaké burze chcete investovat. Jinými slovy, nabízí automatizaci investic do bitcoinu každý měsíc, týden, den, hodinu a nebo třeba každých deset minut bez ohledu na to, o jakou jde burzu.

pravidelne nakupy bitcoinu metodou DCA

Přehled stavu účtů

Jednou z výhod využití BTC DCA je tedy větší výběr frekvencí investic. Další výhodou je přehled stavu účtů resp. množství satoshi popř. bitcoinů a prostředků ve FIAT měnách na jednom místě. Stačí propojit účet BTC DCA nástroje s účtem u burzy a v přehledech se zobrazí množství dostupných prostředků.

stav uctu BTC DCA

Automatické výběry do HW peněženky

Za největší výhody BTC DCA však považuji možnost automatických výběrů bitcoinu do hardwarové popř. jiné peněženky. Celý proces tak lze automatizovat, a to od poslání peněz na burzu, přes automatické nákupy bitcoinu metodou DCA až po výběry pryč z burzy na bezpečné uložiště.

Automatické výběry jsou pouze volitelnou možností. Při generování API klíče pro propojení burzy a nástroje lze výběry i zakázat.

Nicméně, pokud si automatické výběry nastavíte, funguje to tak, že si zvolíte hranici satoshi popř. bitcoinu, od které se má výběr provádět. Vždy, když stav účtu dosáhne této hranice, provede se výběr všech bitcoinů dostupných na účtu burzy. Ty se objeví během pár vteřin až minut na zadané adrese peněženky.

automaticke vybery bitcoinu z burzy

Jak nastavit automatickou strategii DCA

Možná to bude znít jako klišé, ale nastavení automatické strategie DCA v nástroji BTC DCA je velmi jednoduché.

Pokud ještě nemáte účet u některé z podporovaných burz (Binance, Coinmate, Bitpanda), bude potřeba si ho založit.

 • Pro správu příkazů k pravidelným nákupům a výběrům bude potřeba si založit účet aplikace BTC-DCA.com
 • V prostředí burzy si vygenerovat API klíče pro propojení nástrojů a vložit je do aplikace BTC-DCA
 • Pak už jen stačí si nastvit výši a frekvenci nákupů na propojené burze popř. i hranici a adresu peněženky pro výběry

Nástroj je v angličtině, ale pokud byste si s něčím nevěděli rady, klidně se zeptejte zde v komentářích.

Pravidelné investice do BTC s 3Commas

Nástroj 3Commas nabízí několik druhů automatizovaných strategií. Stejně jako BTC-DCA funguje na bázi propojení s burzou a pomocí této integrace se pak realizuje uživatelem zvolená strategie přímo na jeho účtu vybrané kryptoměnové burzy.

Vybírat lze z mnoha světových burz jako Binance, Coinbase, ByBit, Bitstamp, FTX, OKX, KuCoin, BitFinex, BitMEX, Bittrex, Gate, Gemini, Huobi, Kraken a další.

bots 3commas copy

Co se týče strategií, tak kromě DCA strategie nabízí GRID bota, který provádí nákupy a prodeje ve vybraném cenovém rozmezí a jednoduše nakupuje, když je cena dole a prodává, když je na jeho horní hranici.

Dále tu najdete HODL bota, Options bota a funkci SmartTrade. Za zmínku stojí i to, že 3Commas má své vlastní aplikace pro iOS a Android a také, že nepodporuje jenom bitcoin, ale i mnoho jiných kryptoměn a tokenů.

3commas bot options

Co se týče ceny, 3Commas má čtyři cenové plány, přičemž jeden z nich je zdarma a lze si v rámci něj vyzkoušet jednotlivé bóty, a to konkrétně od každého jeden:

 • GRID bot
  • vhodný, když jde trh tzv. do strany resp. na trhu je malá volatilita, říkáme, že se “nic něděje”
  • při této strategii dochází k nákupům (i několika na různých cenových úrovních) na spodní hranici rozsahu a prodejům na jeho horní hranici
 • Options bot – opční bót nakupuje:
  • tzv. Call opce v případě, že očekáváme v následujícím období růst ceny
  • nebo tzv. Put opce v případě, že očekáváme pokles ceny
 • DCA bot
  • slouží k pravidelným nákupům bez ohledu na cenu (jde o tzv. průměrování nákupní ceny) – vhodné v bear marketu (klesajícím trhu nebo nízkých cenách dané investice, kdy si nejsme jisti, zda již cena dosáhla dna)
 • SmartTrade
  • uživatelské rozhraní pro tradery (obchodníky), kterým přináší propojení s nástrojem TradingView (pro zobrzování grafů) spolu se signály aj.

Vyzkoušel jsi už některou z aplikací pro pravidelné investování do bitcoinu? Nebo se chystáš začít a potřebuješ poradit s výběrem a prvními krůčky? Své dotazy i zkušenosti nám napiš do komentářů ⬇️⬇️⬇️