Jak investovat do bitcoinu pravidelně

27. 11. 2021 0 Od Jakub

Sledovat denně novinky a graf bitcoinu není pro každého. Cena je volatilní resp. její pohyby jdou prudce nahoru i dolu v krátkých časovýh intervalech a pro normálního člověka není prakticky možné chytat cenu u dna k nákupům a odhadovat vrcholy k prodeji.

Mnohem jednodušší je nastavení automatických nákupů bez ohledu na cenu, jako je tomu např. u podílových fondů vaší oblíbené banky, a investovat tak pravidelně.

Pravidelné investování metodou DCA

Metoda DCA (dollar cost averaging) spočívá v pravidelných nákupech, zde, bitcoinu bez ohledu na jeho aktuální cenu. Tímto způsobem dochází k průměrování nákupní ceny a tím eliminace chybných, často emotivních, rozhodnutí při nákupu a prodeji. Čím více nákupů v daném časovém intervalu proběhne, tím lépe se zprůměruje výsledná nákupní cena.

Nejde jen o bitcoin, investiční strategie DCA se využívá naprosto stejně u investic do fondů nabízených bankami. Není tak divu, že obdobnou funkcionalitu zpřístupnila i řada kryptoměnových burz.

Proč raději investovat automaticky

Automatizace nákupů zajišťuje eliminaci emocí. Lidé jim snadno podléhají ve vypjatých situacích, které mohou nastávat i na trhu s kryptoměnami při rozhodování o nákupech manuálně.

Automatické investování zajišťuje správnou funkčnost strategie DCA a šetří čas, kdy namísto pravidelných upomínek a manuálního zadávání objednávkových příkazů si vše stačí nastavit na vaší oblíbené burze a o nic víc se nestarat.

Jak na opakované nákupy do bitcoinu na Binance

Při zadávání opakovaných nákupů u Binance si uživatel vybírá

 • Kryptoměnu, kterou chce pravidelně nakupovat
 • Množství nakoupených kryptoměn v každém nákupu
 • Frekvenci nákupů (týdně, 1x za 2 týdny, měsíčně)

Binance umožňuje i výběr konkrétního dne v týdnu popř. kalendářního dne pro další opakované nákupy.

Dalším krokem je přidání platební karty VISA nebo MasterCard, ze které se bude automaticky realizovat pravidelná platba pro nákup kryptoměny. Tím je zajištěna maximální jednoduchost. Uživatel nemusí nikam pravidelně posílat peníze zahraničním převodem ani měnit peníze.

opakovaný nákup

Nastavení pravidelných nákupů začněte pod položkou menu “Nakoupit kryptoměnu” -> “Kreditní/Debetní karta” a tam zaktivujte volbu “Opakovaný nákup“.

Celý proces včetně správy platebních karet i samotných příkazů k opakovaným nákupům je vysvětlen v následujícím videu.

Vysvětlení opakovaných nákupů kryptoměn u Binance

Jak nastavit pravidelné nákupy na Coinbase

Směnárna Coinbase nepodporuje češtinu, ale nastavení pravidelných nákupů kryptoměn není nijak složité.

V menu zvolte položku “Learn and Earn”. Hned první položkou je “Recurring buy reward”, neboli “Odměna za pravidelné nákupy“.

Nejde o zavádějící název. Opravdu lze získat odměnu, pokud nastavíte pravidelné investice v hodnotě alespoň 50 USD. Odměnu 10 USD v bitcoinech získáte po 4. a 8. nákupu.

jak investovat pravidelne na Coinbase

Než si založíte první trvalý příkaz k automatickým nákupům kryptoměn, založte si účet Coinbase, přihlašte se a vložte si na účet částku v EUR, ze které se budou pravidelné nákupy strhávat.

Registrací pomocí tohoto tlačítka získáte 10 USD v bitcoinech jako BONUS. Podmínkou je směna kryptoměn v hodnotě alespoň 100 USD.

Následně:

 1. Klikněte na “Set up a recurring buy”
 2. Vyberte kryptoměnu
 3. Vyplňte částku pravidelné investice
 4. Zvolte, jak často chcete investovat (denně, týdně, měsíčně, 2x měsíčně)
 5. Celý výběr potvrďte

Příkaz k pravidelnému investování lze kdykoliv zrušit. Najdete ho pod položkou menu “Trade” -> “Recurring buys”.

Jak nastavit pravidelné investování na burze Bitpanda

Burza Bitpanda nazývá možnost pravidelného investování jako tzv. “Savings plans”, česky “Spořící plány”. Část hlavní nástěnky účtu se jim věnuje, a tak je možné je zakládat přímo odtamtud (popř. z menu schovném pod ikonou pandy v pravém horním rohu).

Následuje výběr aktiva, do kterého chcete nastavit pravidelné spoření. Na výběr jsou různé kryptoměny, ale i kryptoměnové indexy, komodity, akcie nebo ETFs.

Následuje výběr měny (EUR, USD, CHF, GBP, aj.) a způsobu vkladu peněz (platební kartou nebo SEPA bankovním převodem).

Než bude možné celý plán potvrdit, je zapotřebí vybrat částku pravidelné investice (minimálně 25 EUR měsíčně a maximálně 10000 EUR týdně).

Frekvence automatických investic je také volitelný parametr. Na výběr je z:

 • denně
 • týdně
 • 2x týdně
 • a měsíčně

Navíc je možné si vybrat další datum a čas investice.

Poslední krok slouží k rekapitulaci a potvrzení celého pravidelného investičního plánu.