Kam uschovat Bitcoin a další kryptoměny

Kam uschovat Bitcoin a další kryptoměny

19. 12. 2020 0 Autor: Jakub Eliáš

V předchozím článku jsme si pověděli o důležitosti správného výběru směnárny a o tom, že se nedoporučuje na nich nechávat koupené krypto dlouhodoběji. Hackerské útoky už “vyřídili” nejednu směnárnu, s čímž mám ostatně i osobní zkušenost, a to v případě směnárny Cryptopia.

Je třeba se zamyslet nad tím, jak a kam své Bitcoiny popř. altcoiny schováte. Způsobů úschovy kryptoměn je více. Liší se však zejména dle úrovně zabezpečení a jelikož jde o peníze, tak je vhodné si vybrat spíše spolehlivější řešení.

Uschování na USB disk a v počítači

K relativně nebezpečným řešením patří uchovávání přístupových údajů digitálně, v textových souborech, screenshoty apod. v počítači, disku nebo flash disku.

Přiznám se, že i tuto metodu úschovy kryptoměn jsem si vyzkoušel a různé altcoiny jsem držel na USB flash disku několik let bez problémů. Tím však nechci nikoho k této variantě navádět, protože v případě poškození elektronického média, napadení virem nebo jiným škodlivým kódem riskujete, že přijdete o všechno.

Uschování na papírovou peněženku

Další možností je potom uchovávání údajů v tištěné podobě, ale všichni víme jak to s papírem je, dobře hoří, atp.

I tuto variantu jsem si vyzkoušel a musím říct, že jsem pociťoval nedůvěru zejména v úvodních krocích, kdy je třeba si papírovou peněženku elektronicky vygenerovat. Nepřišlo mi příliš důvěryhodné stáhnout si z internetu generátor klíčů k peněžence a tam kryptoměnu poslat. Chce to být obezřetný v jednotlivých krocích, mít o tom něco načtené a zejména stáhnout generátor z důvěryhodné stránky na internetu.

Uschování na softwarovou peněženku

Relativně bezpečnou variantou jsou tzv. softwarové peněženky nebo-li nezávislé aplikace, které můžete spravovat z počítače nebo mobilu např. Exodus nebo Coinomi.

Pomocí obou těchto peněženek jsem např. obnovoval uschované kryptoměny z papírových peněženek, abych si je následně přeposlal na to nejbezpečnější uložiště – na hardwarovou peněženku.

Uschování na hardwarovou peněženku

Hardwarové peněženky jsou považovány za nejbezpečnější řešení úschovy Bitcoinu, ale i altcoinů. Jde o malá zabezpečená zařízení, která jsou vytvořena čistě za účelem uchovávání kryptoměn. Nejznámější jsou francouzský Ledger a český Trezor.

Hardwarová peněženka Trezor

O Trezorech české společnostech SatoshiLabs tu již píši. Ve zkratce, pořídit si můžete buď novější model Trezor T s dotykovým ovládáním a barevným displejem a nebo jeho předchůdce Trezor One, který budete ovládat pomocí tlačítek.

Výhodou Trezoru T je také fakt, že podporuje více altcoinů než Trezor One – umí si poradit např. i s měnami Monero, Cardano, XRP od Ripple a nebo EOS. To se však odráží na ceně.

V eshopu Trezoru pak naleznete i různé doplňky, zejména pak kovové destičky pro bezpečnější zaznamenání tzv. seedu, pro obnovu krypta v případě ztráty zařízení.

TIP: Zjistěte, co to jsou Shamir Secrets a jak správně zabezpečit kryptopeněženku

Hardwarová peněženka Ledger

Konkurenčním produktem Trezoru je francouzský Ledger. Jejich hardwarové peněženky resp. aplikace sice neumějí češtinu, ale za to podporují ještě více kryptoměn.

Dalším rozdílem je pak i možnost připojení novější verze peněženky Ledger (Nano X) s mobilním zařízením pomocí Bluetooth. Uživatel se tak pro manipulaci s kryptoměnami nemusí spoléhat na propojení peněženky pouze s počítačem.

Modely peněženek Ledger, rozdíly mezi nimi a Trezorem

Obdobně i Ledger nabízí dva modely peněženek. Jednou je starší model Ledger Nano S a druhou pak modernější Ledger Nano X.

Výhody Xka vidím v tom, že má v sobě baterku (lze tedy nabíjet) a používat nejen v kombinaci s počítačem, ale i s mobilem. Používá konektor USB-C namísto Micro USB (u Ledger Nano S).

Osobně jsem si pořídil Ledger Nano X a to jednak z důvodu:

  • výrazně nižší ceny oproti Trezoru T
  • podpory vybraných altcoinů oproti starším modelům
  • možnosti připojení se i z mobilního telefonu

Na druhou stranu nechci v žádném případě zatracovat peněženky Trezor. Upřímně, nebýt 3 zmíněných rozdílů výše, raději bych si pořídil právě Trezor T, a to hlavně díky jejich sympatickému open-source přístupu implementace, který jde v ruku v ruce s celkovou ideologií Bitcoinu.


autor osobnizkusenosti.cz | Jakub

Fascinují mě technologické inovace. Zajímám se o finance a jsem fanoušek Bitcoinu. Naplňuje mě dobrodružné cestování a objevování nepoznaného. Snažím se pomáhat lidem ve svém okolí na základě svých osobních zkušeností.