Trezor: Hardwarová peněženka na kryptoměny

Trezor: Hardwarová peněženka na kryptoměny

3. 4. 2020 9 Autor: Jakub Eliáš

Ať se ve světě kryptoměn noví nebo se v něm již nějakou dobu pohybujeme, všichni se setkáme s se stejnou otázkou.

“Jak naše kryptoměny zabezpečit a ochránit před hackery?

Následně se dočteme i o tom, že existuje něco jako hardwarová peněženka a jakmile začneme pátrat více, tak začneme přemýšlet, jaké jsou mezi nimi rozdíly a jakou kryptoměnovou peněženku si pořídit.

Kryptoměnové peněženky

Na trhu je dnes dostupných hned několik zajímavých modelů, avšak našince zcela jistě nejvíce zaujme hardwarová kryptoměnová peněženka Trezor pocházející z dílny české firmy SatoshiLabs. Disponuje totiž plnou podporou češtiny a je vyráběna v České republice.

Další známou alternativou jsou kryptoměnové peněženky Ledger, které rovněž nabízí několik modelů. My se však zde zaměříme na již zmíněný Trezor.

Kromě jazykové přívětivosti se také jedná o jednu z nejbezpečnějších peněženek na světě a ani v případě ztráty nebo odcizení samotného zařízení vám tak nehrozí, že na vás bude ze zdi zírat tupá díra.

Hlavní výhody peněženky Trezor

Mezi hlavní výhody kryptoměnové peněženky Trezor patří offline úschova privátních klíčů a přihlašovacích údajů, které jsou v naprostém bezpečí před hackery, a to ať už máte virus v počítači, nebo vám někdo samotné zařízení ukradne a pak se do něho bude chtít dostat.

Trezor samozřejmě nabízí i pokročilé uživatelské rozhraní pro uskutečňování a potvrzování transakcí s vašimi kryptoměnami. K tomu nepotřebuje žádnou baterii, energii totiž čerpá z vašeho počítače prostřednictvím USB.

Samotné kryptoměny jsou vždy uloženy na blockchainu. Peněženky obecně slouží pouze jako jakýsi prostředník, díky kterému s nimi můžete manipulovat a přesouvat je mezi adresami.

Ptáte se s jakými kryptoměnami můžete manipulovat? V současnosti již kryptoměnové peněženky Trezor podporují více než 1150 různých coinů a tokenů, přičemž výrobce postupně přidává další, ke kterým získáte přístup prostřednictvím aktualizací software na vašem zařízení.

TIP: Pokud žádné kryptoměny nevlastníte, můžete si je zakoupit ve směnárně Coinbase.

K dispozici máte také přehled, díky kterému získáte úplný obraz o tom, kdo vám jaké kryptoměny zaslal a jaké transakce jste uskutečnili vy. Stačí Trezor připojit k počítači pomocí USB a vše budete mít jako na dlani.

Přehled v aplikaci Trezor

TIP: Nenechte se zlákat přívětivější cenou a nikdy si hardwarovou peněženku nepořizujte z druhé ruky. Pouze originální zařízení od výrobce může vašim kryptoměnám zaručit 100% bezpečnost.

Modely peněženek Trezor

V současnosti si zákazníci mohou vybrat ze dvou modelů, které však charakterizuje stejná míra zabezpečení.

První z nich,

  • Trezor One, se na trhu objevil již v roce 2014, kdežto
  • Trezor Model T je v nabídce až od roku 2018.
Trezor T vs Trezor One - osobniZkusenosti.cz
Trezor T (vlevo) vs Trezor One (vpravo)

Pokudbyste si rádi pořídili bezpečnou hardwarovou peněženku a vaším cílem je jen a pouze úschova vašich kryptoměn, vystačíte si s levnější variantou, tedy Trezorem One.

Cena se pohybuje od 1600 Kč.

Pokud však od své kryptopeněženky chcete více a lákají vás širší možnosti rozšíření v budoucnu, vyplatí se sáhnout po dražší variantě, tedy Trezoru Model T. Ten je totiž koncipován jako jakási platforma a oproti modelu One disponuje také dotykovou obrazovkou, která je k ovládání o dost přívětivější, a slotem na paměťové karty microSD.

Cena se pohybuje od 4600 Kč.

Trezor je jeden z nejbezpečnějších na trhu

Oba modely Trezoru jsou považovány za jedny z nejbezpečnějších na trhu, a to i v případě, že dojde k jejich ztrátě, odcizení nebo zničení. Pokud vás postihne některá z těchto nepříjemností, můžete své bitcoiny a ostatní kryptoměny obnovit díky znalosti speciálního řetězce slov zvaného seed. V balení na vás čeká speciální papír, na který si jej při aktivaci peněženky zapíšete – nikdy si seed neuchovávejte na počítači či v mobilu – tam by se k němu viry a hackeři mohli dostat. Naopak k dobře skrytému papírku ne.

Nemusíte se bát ani případných zlodějů, kteří by váš trezor chtěli vykrást, neboť přístup k zařízení vyžaduje unikátní PIN kód. Pokud je několikrát zadán špatně, kryptoměny na peněžence se znepřístupní. Vy si ale své prostředky díky seedu bez problému obnovíte.

Při používání Trezoru se doporučuje řídit základními pravidly ochrany citlivých údajů, které platí např. i pro platební karty. Nikdy proto neuschovávejte svůj PIN kód na stejném místě, jako seed, žádný z citlivých údajů si nefoťte atd.

Nejlepší řešení pro majitele kryptoměn

Na trhu je v současnosti dostupných hned několik zajímavých modelů různých výrobců, nicméně Trezory podporují češtinu a také se pyšní mimořádnou úrovní zabezpečení. Máte tak jistotu, že o své prostředky, klíče a údaje nikdy nepřijdete. 

Nebojím se tak prohlásit, že Trezor je jedno z nejlepších řešení pro každého majitele jakéhokoliv množství kryptoměn.

Nákup, kteréhokoliv modelu peněženky doporučuji z oficiálního internetového obchodu Trezor:

Zajímají vás i jiné varianty úschovy kryptoměn? Slyšeli jste už o hardwarové peněžence Ledger?

Čtěte Kam uschovat Bitcoin a další kryptoměny

jak uschovat bitcoin