Zkušenosti: Jak ušetřit při zahraniční platbě kartou

Zkušenosti: Jak ušetřit při zahraniční platbě kartou

29. 7. 2018 0 Autor: Jakub Eliáš

V jiném článku vyhodnocuji, jak ušetřit při výměně peněz mezi dvěma různými měnami. Od toho se odvíjí i toto srovnání, které se více soustřeďuje směrem k platebním kartám. V této situaci jsem měl na výběr, zda chci zaplatit v Českých korunách nebo jiné měně. Zde konkrétně v Eurech. To jsou přesně zahraniční platby, kde vznikají rozdíly v tom, kolik mi z účtu opravdu odejde.

Kdy si ověřit požadovanou cenu?

Jakmile mám možnost platit ve více měnách, stojí za to se zamyslet nad tím, zda je po přepočtu výsledek alespoň přibližně stejný, protože obvykle tomu tak zdaleka není. Nevýhodné podmínky vznikají rozdílem mezi aktuálním středovým kurzem a kurzem, který si nastaví obchodník.

Uveďme si příklad. Český taxikář odveze turistu z letiště do centra města a řekne si o 500 Kč. Ten má však pouze Eura a s taxikářem se domluví na platbě v Eurech. Vznikne však rozdíl v tom, kolik turista v přepočtu zaplatí. Příčinou je rozdílně stanovený kurz směny (např. 22 Kč za Euro namísto středového 25,6 Kč za Euro).

Řidič si ve výsledku řekne o 23 Euro namísto 20, které by aktuálně 500 Kč odpovídali. Takto výhodné podmínky si nastaví s tím, že chce tržbu směnit na České koruny, a to s jistotou, že mu změna kurzu nesníží zisky, naopak si přivydělá.

platba obchodnikovi a moznosti

Tuto skutečnost si snadněji uvědomíme, když platíme v zahraničí. Méně častěji nám to dochází při platbách na internetu.

Nedávno jsem platil přes internet “větší” obnos peněz než obvykle. Možnosti platby byly v Českých korunách nebo Eurech. Hned mě napadlo, jak se budou ceny lišit.

Uvedené částky od obchodníka:

  • 1 847 EUR
  • 49 720 Kč (26,92 CZK/EUR)

Platba s Revolut o víkendu

Jelikož nemám standardně k dispozici takový obnos Eur, začal jsem přepočítávat, kolik by mě stálo 1 847 Eur prostřednictvím Revolut. Bylo období víkendu (22/07/2018) a to je burza zavřená, takže tou dobou nelze očekávat až tak výhodný kurz. Ten byl 0,0381 a výsledná částka, kterou bych obchodníkovi zaplatil by byla 48 370 Kč. To znamená úsporu nádherných 1 350 Kč (2,7%).

Platba pomocí Wise

Zajímalo mě, jak je na tom Wise. Kolik ten mi dokáže ušetřit? Vyzkoušel jsem tedy i jejich systém, abych zjistil, kolik bych aktuálně směnou získal. Odpovědí bylo krásných 47 943 Kč. V tomto případě je to ještě výhodnější, 1777 Kč (3,6%) méně než dle nabídnutých podmínek.

Platba Revolutem v pracovních dnech

Chtěl jsem však porovnat i víkendy oproti pracovním dnům, a proto jsem nabídku Revolutu vyzkoušel znovu hned v pondělí ráno. Kurz se opravdu pohnul a mně na displeji mobilního telefonu vyskočila ještě o něco zajímavější částka, a to 47 750 Kč při kurzu 0,0386. Není to už takový rozdíl od víkendové nabídky Wise, přesto úžasná sleva 1970 Kč (4%) oproti původní ceně.

Proč platit raději kartami Revolut a Wise?

Čísla nelžou. Je očividné, že na větších obnosech transakcí se dá ušetřit. Pokud platím o víkendu a nemohu čekat nebo se zkrátka nechci ohlížet, volím Wise. Za předpokladu, že jsem schopen platit ve všední den, sahám po Revolut a vím, že mám to nejlevnější.

Zde jsem měl možnost počkat do pondělí. Avšak přímo z aplikace jsem dobyl svůj Revolut účet během několika vteřin platební kartou mé běžné banky už v neděli. Samotnou platbu na účet obchodníka jsem provedl až druhý den (v pondělí), kdy jsem zadal, že chci platbu uskutečnit v Eurech a tím se České koruny automaticky převedly a odeslaly.

Má ještě nějaký smysl používat karty tuzemských bank?

Používání platební karty běžných českých bank potom úplně ztrácí smysl. I v případě nákupů v Českých korunách lze stejně dobře využít obě výše uvedené služby.

Porovnání je vypracováno vzhledem k ceně od obchodníka (ta v Českých korunách, kterou bychom zaplatily z účtu vedeného ve stejné měně).

Registrací prostřednictvím tohoto odkazu získáte první převod úplně bez poplatků až do výše 500 GBP.