Zkušenosti z konference CryptoByte

Zkušenosti z konference CryptoByte

9. 5. 2024 0 Autor: Jakub Eliáš

Navštívil jsem třetí ročník kryptoměnové konference CryptoByte v Liberci, přičemž jsem s konferencemi tohoto typu dlouho otálel, než jsem se na některou vydal. Asi i z toho důvodu jsem byl plný očekávání, ale i nejistoty. Rozhodně jsem ve výsledku nelitoval.

Co jsem se na konferenci dozvěděl? Kdo se na ní objevil? Jak to celé probíhalo? Co očekávat? Jaké byly moje osobní zkušenosti?

Tohle všechno si v tomto reportu shrneme zejména pro ty, kteří uvažují, že by na další ročník konference vyrazili, ale i pro ty, kdo měli v plánu přijet letos, ale nevyšlo jim to.

Konference CrytoByte

Na úvod několik základních informací. Konference CryptoByte se koná jednou ročně v Liberci a letos (2024) šlo o její 3. ročník. Hlavní program je jednodenní akce, nicméně se dal přikoupit lístek i na páteční BastlDay workshop, kde se řešilo hlavně sestavování vlastního bitcoinového “node”.

Program CryptoByte

Nutno podotknout, že celá akce probíhá v češtině respektive slovenštině, protože někteří přednášející jsou ze Slovenska. Start hlavní části akce byl naplánován na květnovou sobotu 4.5. v 9:50, kdy se začalo úvodním slovem a přivítáním organizátorem – Dušanem Kmeyto. Celý program pak běžel v 5 paralelních liniích, přičemž závěrečné rozloučení proběhlo krátce před 18:00.

program kryptobyte

Program konference obohatilo vedlejší téma. Tím bylo letos AI, takže některé přednášky a workshopy propojovaly témata kryptoměn a umělé inteligence. Osmnáctou hodinou to však nekončilo, akce pokračovala dál na Afterparty, což byla skvělá příležitost na neformální setkání s řadou “speakrů”, ale i ke zhodnocení hlavních myšlenek a celkově networkingu s ostatními návštěvníky akce.

Tohle na celé akci velmi oceňuji. Ačkoliv jde pouze o jeden den plný superhodnotných informací, tak jde zároveň o akci, na kterou se sjede hromada chytrých lidí, které lze v atmosféře lokální komunitní konference i trochu poznat.

Vstupenky na CryptoByte

Dle pořadatele se na půdě technické univerzity v Liberci sešlo loni přibližně 500 účastníků. Nastupující kryptoměnový bullmarket, rozrůstající se komunita bitcoinerů a spekulantů jiných kryptoměn přilákali na třetí ročník asi 600 účastníků.

Vstupenky se daly pořídit už od pár stovek korun, přičemž odměnou za tuto cenu je jednak možnost networkingu s předními osobnostmi české a slovenské kryptoměnové scény jako jsou Marek ‘Slush’ Palatinus, Lukáš Kovanda, Jakub ‘Kicom’ Vejmola, Alex Pilař, Dominik Stroukal, Josef Tětek, Juraj Bednár, Kirill Juran, Dušan ‘Dušky’ Matuška a mnoho dalších, ale i hodnotný obsah, který si jednotliví přednášející připravili a v neposlední řadě pak možnost navštívit stánky mnoha společností, a to zejména kryptoměnového byznysu (Coinmate, SatoshiLabs, Anycoin, Coinbank, Jednadvacet, KvaPay, Simplecoin, aj.), kteří přišli představit, co dělají, co je u nich nového, koho shánějí do týmu nebo zkrátka jen, aby mohli zodpovědět zvídavé otázky návštěvníků.

Nakonec je součástí i to, že se na jednom místě potkají návštěvníci konference, protože i mezi nimi se najde spoustu chytrých hlav, které si na přednášející připravily zajímavé dotazy a sami mají mnohdy zajímavé nápady a témata k diskuzi ohledně Bitcoinu, kryptoměn, kryptoanarchie, “miningu”, AI nebo zkrátka souvisejícího byznysu.

Můj program a zkušenosti s CryptoByte

CryptoByte byl plně nabitý aktivitami. Skoro si říkám, že jsem měl dorazit dřív než chvíli před zahájením a obejít nejprve jednotlivé stánky a probrat na nich, co mě zajímá, zasoutěžit a nebo se nechat obdarovat mnohdy stylovými reklamními předměty. 🙂 Mezi samotnými přednáškami a workshopy na to, spolu s potřebou se občerstvit, vstřebat právě nabité informace a moudře zvolit další blok programu, nezbývalo mnoho času. Každopádně se to nějak stihnout dalo. Jak teda vypadal na CryptoByte můj program a jaké zkušenosti jsem posbíral?

Přednášky a workshopy na CryptoByte

Na program jsem se podíval před akcí a označil jsem si, které přednášky a workshopy mě zajímají nejvíc. Snažil jsem si vybrat vždy jednoho nebo maximálně dva jasné favority. Někdy to nebylo vůbec lehké. Na místě jsem pak měl více času na finální rozhodnutí, kam se vydám.

Nenechal jsem si ujít úvod konference, kde pořadatel Dušan shrnul, na co se můžeme těšit. Součástí bylo zároveň poodhalení nové české burzy Dase, jejíž spuštění bude oznámeno na konferenci BTC Prague.

Byznys, daně a Kirill Juran

Následně jsem pospíchal na Kirillovo povídání o tom, co a jak řeší jiní, typicky velcí, hráči a zároveň klienti SMPL. Součástí bylo i pár pravidel přípravy pro bull market a možné, mnohdy překvapivě vhodné, přístupy z hlediska daní.

Jak analyzovat kryptoprojekty pomocí umělé inteligence

Tím jsem si nechal ujít bitcoinového popularizátora Kicoma a následně i ekonoma Dominika Stroukala, u kterých jsem asi tušil, o čem bude řeč, protože mám pocit, že klíčové myšlenky jejich témat se příliš nemění. Namísto druhého z nich jsem si vybral jedno z okrajových témat, a to “Jak analyzovat kryptoprojekty pomocí umělé inteligence”.

Luka Budík tam představil jednak základní rozdělení a principy umělé inteligence, současné možnosti LLM (large language models) / NLP (natural language processing) jako je ChatGPT, Perplexity, Claude, aj. a v druhé části se soustředil na praktické využití právě pro analýzu kryptoprojektů, kdy součástí byla i ochutnávka pro následný workshop pomocí ChatGPT.

Bitcoinové ETF s Lukášem Kovandou

Přestávka jakoby nebyla a pospíchal jsem do hlavního sálu na přednášku makroekonoma Lukáše Kovandy o Bitcoinových ETF BlackRocku a jiných velkých hráčů. Informace z jeho povídání považuji za ten, pro mě, nejhodnotnější obsah z celé konference. Cílil na to, aby v závěru odpověděl na otázku, zda je schválení ETF Bitcoinu pozitivní nebo negativní zprávou pro bitcoinovou komunitu. Ve svých myšlenkách se hodně opíral o data, takže nejenže poukázal na to, že schválení ETF bylo jen otázkou času, ale zároveň zdůvodňoval pozitivní vnímání ETF jakožto doložení legitimity Bitcoinu a z hlediska trendů okolo inflace a úrokové míry světových ekonomik přidal i velmi pozitivní výhled do budoucna.

Panelová diskuze o Lightning Network

Následně probíhali zároveň dvě panelové diskuze, kdy mi byla bližší ta o lightning network než ta o těžbě kryptoměn. Zároveň ji moderoval Petr Lukáč, jehož novinky na podcastu KryptoSpace s oblibou poslouchám.

V podstatě každou přednášku šlo i anonymně vznést své dotazy na přednášející, což jsem obvykle rád využil a doptal se v rámci prezentace na to, co mě zajímalo.

V rámci Lightning network jsem měl chuť se do tématu ponořit i více do hloubky, ale kluci to samozřejmě museli vzít v rozumné míře detailu, aby jim porozumělo i širší publikum. Každopádně jsme se dozvěděli, že z hlediska propojení peněženek Trezor na Lightning network, alespoň pro výběr, jsme stále ještě na začátku.

Bitcoin ostrov v Karibiku Dušana Matušky

Můj program pokračoval do Karibiku, a to opět v hlavním sále – tentokrát za Dušanem Matuškou a jeho povídání o honduraském ostrově Roatan a místní bitcoinově nakloněné samostrávě zvané Prospera. O Roatanu už jsem něco zaslechl a četl, a tak jsem byl hodně zvědavý na Dušanovi osobní zkušenosti.

Dušky to podal tak, že Roatan toho nemá až zas tolik společného s jinak vcelku kriminálním Hondurasem. Je to takový vlastní svět, kde právě díky soukromému uskupení je život mnohdy mnohem jednodušší zejména díky eliminaci administrativy, nízkým daním a celkově smýšlením vedoucí k technologickému pokroku. Nejedná se prý o levnou zemi, ale Bitcoineři si tam prý přijdou na své.

Exit strategie vs. Bitcoin je exit

Následovalo zamyšlení ve formě panelové diskuze o exitu z Bitcoinu. Myslím, že mnozí lidé na konferenci jsou už s těmito myšlenkami mnohem dále než jiní, se kterými se typicky setkávám – obvykle investoři, tradeři a spekulanti v rámci kryptoměn a Bitcoinu.

Zatímco druhá skupina přemýšlí o tom, jak koupit nízko a prodat vysoko, tak právě Kicom, Pepa Tětek a jimi podobní nad tím přemýšlí spíš tak, že Bitcoin pro ně není investice, ale opravdu uchovatel hodnoty, a jeho prodej resp. exit uvažují až v případě, že si potřebují pořídit něco, co přímo v Bitcoinu zatím nelze.

Adopce Bitcoinu v Africe

Pepa Tětek pak pokračoval svými zkušenostmi s odopcí Bitcoinu v Africe. Navštívil několik afrických států, kde se snaží edukovat místní řečníky a ti pak myšlenky a informace distribuují mezi lokální obyvatele. Afrika je tím kontinentem, kde Bitcoin dává zdaleka největší smysl, obzvlášť z hlediska remitencí, a tak bylo zajímavé, jak taková bitcoinová očista probíhá a jak se to vlastně daří. Pepa v závěru navázal i plány pro tento rok, kdy bude edukace pokračovat i v Jižní a Střední Americe, ale i v Indonésii, kde jsou operace s Bitcoinem vládou zakázány, stejně jako přístup na krypotměnové burzy a směnárny.

Bitcoin jako Filozofie s Jurajem Bednárem

V posledním bloku jsem si byl ještě poslechnout, pro mě výrazného, kryptoanarchistu Juraje Bednára, který představil svůj pohled, řekl bych filozofii, na život v bitcoinovém ekosystému. Po tom, co nastínil několik problémů dnešního systémového světa, tak přešel k myšlence toho, jak ve třech krocích přejít do decentralizovaného P2P světa podporovaného Bitcoinem.

CryptoByte Aftermovie a Afterparty

Na jeho přednášku pak navázal opět pořadatel Dušan a součástí rozloučení a poděkování bylo perfektní Aftermovie video z celého dosavadního dne aktuálního ročníku konference CryptoByte. Následoval prostor pro přesun a občerstvení, přičemž komu se ještě nechtělo domů, tak v S klubu pokračovala afterparty, kde se tvořili hloučky lidí, kteří nadšeně diskutovaly nejrůznější témata.

Celou akci jsem si moc užil a vlastně i ten její průběh měl správnou trakci, takže když skončily přednášky, tak jsem stále cítil nadšení a zvídavost, které ve mě vyvolávají nový drive a inspiraci.

A co ty? Taky jsi navštívil CryptoByte? Jaké jsou Tvoje zkušenosti? Jaká přednáška se líbila Tobě nejvíc? Jaké informace z konference byla pro Tebe nejcennější?

autor osobnizkusenosti.cz | Jakub

Fascinují mě technologické inovace. Zajímám se o finance a jsem fanoušek Bitcoinu. Naplňuje mě dobrodružné cestování a objevování nepoznaného. Snažím se pomáhat lidem ve svém okolí na základě svých osobních zkušeností.