Srovnání HW peněženek & návod na Trezor model T

Srovnání HW peněženek & návod na Trezor model T

5. 4. 2021 39 Autor: Jakub Eliáš

Po kryptoměnových peněženkách Ledger Nano X a Trezor One jsem konečně vyzkoušel i Trezor model T. Na základě nově nabitých zkušeností se s vámi podělím o návod okolo práce s Trezorem T, ale upozorním i na rozdíly v porovnání s ostatními zmiňovanými krypto peněženkami.

Pokud jste o Trezorech ještě neslyšeli, doporučuji si nejprve přečíst “Trezor: Hardwarová peněženka na kryptoměny“, kde se dozvíte základní informace a výhody hardwarových peněženek Trezor.

Jaké kryptoměny podporuje Trezor model T

Stejně jako u Trezoru One, tak i u modelu T je naprosto validní otázkou, jaké kryptoměny daná peněženka podporuje. Seznam je průběžně aktualizován, a proto je nejlepší odpovědí odkaz přímo na web Trezoru: https://trezor.io/coins/

Jistě si všimnete, že seznam je obrovský a otázkou spíš pak zůstává, které kryptoměny Trezor T nepodporuje. Z těch známějších resp. z těch s největší tržní kapitalizací:

 • Cosmos (ATOM)
 • Solana (SOL)
 • Polkadot (DOT)
 • Uniswap (UNI) – v přípravě
 • Avalanche (AVAX) – v přípravě
 • Tether (USDT)
 • Theta (THETA)

Obecně lze říct, že Trezor T podporuje všechny kryptoměny, které jsou k dispozici na modelu One plus některé další.

Doporučuji si seznam nejprve zkontrolovat. Sloupec “Wallets” říká, které peněženky lze s Trezorem spárovat a danou kryptoměnu jejich prostřednictvím spravovat. Například v případě Stellaru (XLM) budete přesměrováni do externí aplikace Account Viewer popř. můžete využít spárování se softwarovou peněženkou Exodus.

Chcete-li, aby vámi vybraná kryptoměna byla podporovaná nejen fyzickým zařízením, ale i aplikací od Trezoru, ujistěte se, že je v daném sloupečku uvedená peněženka “Trezor Suite”, o které si více řekneme za chvíli.

Peněženka Trezor Wallet versus Trezor Suite

Oba modely peněženek Trezor umí pracovat s klasickou Trezor Wallet peněženkou, ale i novější aplikací Trezor Suite. Omezení a výhody jsou však pro oba typy peněženek stejné, a proto všem majitelům Trezorů T doporučuji pročíst následující srovnání, jelikož k obsluze peněženky vám bude stačit pouze jedna z aplikací.

Peněženka Trezor Wallet

Peněženka Trezor Wallet funguje přes webový prohlížeč. Jejímu majiteli umožňuje správu kryptoměnového portfolia ve formě:

 • správy kryptoměnových účtů
 • generování kryptoměnových adres
 • nahlížení na transakční historii
 • přijímání platebních transakcí
 • odesílání plateb
 • nákupu kryptoměn
 • prodeje kryptoměn
 • směna kryptoměn

Aplikace Trezor Suite

Pokud vám angličtina nedělá problémy, můžete používat namísto klasické aplikace Trezor peněženky novou aplikaci nazvanou Trezor Suite. Aplikaci si můžete stáhnout k sobě do počítače a nebo k ní přistupovat přes webový prohlížeč, stejně jako v případě Trezor Wallet.

Trezor Suite nabízí veškeré funkce jako původní aplikace Trezor Wallet a navíc je údajně bezpečnější, výkonnější a má nový design.

Podpora SegWit adres BECH32

Osobně jsem zatím zaznamenal jednu podstatnou funkcionalitu navíc a tou je podpora adres typu BECH32 (jsou to adresy začínající znaky “bc1”). Jde o formát adres, které fungují na vylepšení Bitcoinu známém jako SegWit.

Pro běžného uživatele stačí vědět, že posláním platby na tento formát adresy zaplatíte výrazně nižší poplatek Bitcoinové síti (uvádí se, že až o 25%) než u adres staršího typu (začínající “3” nebo “1”).

Návod: Jak nastavit Trezor model T

Zprovoznění nového Trezoru T není nijak složité, naopak celý proces nastavení je velmi uživatelsky přívětivý. Nicméně je alespoň ze začátku v angličtině, což může některým z nás dělat problém, a proto vás nastavením bod po bodu provedu:

1. Zkontrolujte, že je USB-C port k zařízení neporušeně zapečetěn. V opačném případě nejprve kontaktujte podporu Trezoru.

2. Připojte Trezor pomocí USB kabelu k vašemu počítači

3. V internetovém prohlížeči zadejte trezor.io/start

4. Klikněte na obrázek Trezoru T

5. Potvrďte, že byla pečeť USB portu neporušeně zakryta (viz výše)

Nyní lze změnit jazyk průvodce nastavením na český jazyk – volbu naleznete vpravo nahoře

6. Na adrese wallet.trezor.io/#/bridge si stáhněte si aplikaci pro připojení Trezoru k peněžence

7. Během instalace Bridge budete vyzváni k odpojení Trezoru a k jeho opětovnému připojení k počítači

8. Nyní trezor komunikuje s vybranou aplikací – pro účel tohoto návodu si spustíme třeba klasickou peněženku na wallet.trezor.io

9. Nejprve je třeba zařízení aktualizovat. Zvolte Instalace Firmware a následujte kroky průvodce instalace

10. Poté se uživatelské rozhraní peněženky (v PC) zeptá, zda chceme vytvořit peněženku novou nebo obnovit stávající.

Pozor: Z bezpečnostních důvodů neobnovujte peněženku vytvořenou jinde než v hardwarové peněžence!

Jde-li o vaší první zkušenost s hardwarovou peněženkou, zvolte “Vytvořit novou peněženku

11. Průvodce tvorby nové peněženky se vás zeptá, zda chcete vytvořit:

 • 1 zálohu z 12 slov
 • nebo zálohu Shamir Secrets a SEED tak rozdělit

Jednodušší a rychlejší varianta je 1 záloha z 12 slov, bezpečnější jsou však Shamir Secretsjak to funguje zjistíte tady

Abyste pochopili důležitost následujícího procesu, pozorně si přečtěte zobrazené upozornění o bezpečnosti vašeho “seedu”. Následovat totiž bude jeho zaznamenávání pro účely budoucího obnovení.

TIP: Věděli jste, že papír dobře hoří? Asi ano 🙂 Přečtěte si proto “Jak na zabezpečení kryptopeněženky

12. V dalším kroku generování kryptoměnové peněženky budete vyzváni k opisování anglických slov z vašeho unikátního tajného klíče (SEEDu) na papír nebo jiné odolnější řešení jako je třeba kovová destička RecoverySeed.

Pozor: U slov seedu záleží na pořadí

13. Při zaznamenávání seedu a jeho následné kontrole se pohybujte dotykově přímo na displeji Trezoru

 • Jakmile slova opíšete, potvrďte akci stisknutím tlačítka na displeji Trezoru. Tlačítko stiskněte a držte cca 3 sekundy.
 • Trezor bude vyžadovat potvrzení správnosti zapsaného SEEDu. Bude se vás doptávat na zapsané slovo v uvedeném pořadí. Vy vždy vyberete jednu ze zobrazených variant.

14. Následuje nastavení PIN kódu k přístupu do Trezoru

Určitě si všimnete bezpečnostní zvláštnosti, kdy jsou čísla číselníku zobrazeny zpřeházeně. Jde o bezpečnostní mechanizmus.

trezor model T zkušenosti

15. Nakonec můžete přeskočit několik volitelných kroků jako:

 • pojmenování zařízení
 • vytovření záložky (URL bookmarku) k webové adrese peněženky https://wallet.trezor.io/

Hotovo! Právě jste dokončili všechny nezbytné kroky pro zprovoznění vaší osobní kryptoměnové banky popř. pak peněženky, Trezoru T.

Srovnání HW peněženek

Následující srovnání zohledňuje převážně technické možnosti, ale je důležité se zamýšlet i nad tím, zda daná peněženka bude splňovat účel z hlediska podpory vybraných kryptoměn. Dále nepodceňte uživatelskou zkušenost resp. jednoduchost a rychlost při potvrzování operací a obecně manipulaci s peněženkou. Ta je za mě přívětivější u Trezorů.
Trezor OneTrezor TLedger Nano X
Připojení přes Micro USBPřipojení přes USB-CPřipojení přes USB-C
Černobílý displejBarevný displejČernobílý displej
2 tlačítkaDotykový2 tlačítka
Bez baterieBez baterieBaterie
Připojení s PC kabelemPřipojení s PC kabelemPřipojení s PC kabelem nebo smartphonem přes Bluetooth
KlíčenkaMagnetický držákKlíčenka

Výhoda baterie v Ledger Nano X

Baterii v Ledgeru Nano X a možnost připojení s chytrým telefonem vnímám jako velkou výhodu oproti Trezoru, na druhou stranu v podstatě jsem tyto funkce nikdy nevyužil. Přestože jsou tato zařízení nazývána peněženkami, dnes spíš plní funkci osobní banky nebo právě trezoru.

Nákupy s kryptoměnovou peněženkou

Pro platby v obchodech využijete raději svůj mobilní telefon s trochou kryptoměn v některé aplikaci v podobě Softwarové peněženky. Jít si něco koupit do obchodu s Ledgerem popř. pak Trezorem (až bude mít v sobě baterii) se všemi kryptoměnami by bylo jako jít na nákup se všemi úsporami popř. i investicemi v kapse.

Ledger Nano X dává smysl v případě, že chcete:

 • těžit z vysoké úrovně bezpečnosti HW peněženky (oproti softwarové peněžence v mobilním telefonu)
 • spolu s možností chodit s hardwarovou peněženkou i nakupovat.

Větší část kryptoměn bych v takovém případě doporučoval nechat ukryté na bezpečném místě intuitivnějšího Trezoru.

Celé srovnání obou peněženek Ledger a Trezorů T a One

Rozdíly v uživatelské zkušenosti

Rozdíly v uživatelské zkušenosti jsou obvykle ve způsobu potvrzování jednotlivých akcí (např. správnost adresy příjemce). V případě Trezoru One se zkrátka používají 2 tlačítka pro navigaci a popř. stisknutí obou naráz. Stejně to má Ledger, ale Trezor T se ovládá dotykem na displeji zařízení, což je daleko pohodlnější.

Trezor One, Trezor T a Ledger Nano X

Uživatelská zkušenost: Rozdílné zadávání PIN kódu

Při práci s peněženkou Ledger budete k zadávání PIN kódu vyzýváni poměrně často. Jednak při připojení zařízení do PC, ale i při přepínání mezi kryptoměnovými účty.

Raději však zadávám PIN na dotykovém Trezoru T nebo myší na PC u Trezoru One, na Ledgeru je však nutné čísla vyhledávat pomocí dvou dostupných tlačítek a potvrzovat stisknutím obou naráz. To je rozhodně uživatelsky méně přívětivé a o něco zdlouhavější.

V další části si představíme:

 • jak na vytvoření např. BTC účtu v peněžence
 • jak si Bitcoin poslat na peněženku
 • jak Bitcoin z peněženky odeslat

Návod je pro oba typy Trezorů stejný, jelikož používají stejné aplikace.

Vytvoření bitcoin účtu v peněžence Trezor T

V porovnání klasické Trezor Wallet peněženky s Trezor Suite jsme si pověděli, že druhá zmíněná umí pracovat i s jednou z posledních technologických modifikací Bitcoinu, zvanou SegWit, díky které zvládá pracovat s nejnovějšími adresami BECH32. Pojďme si tedy ukázat, jak vytvořit Bitcoinový účet s nativními SegWit adresami.

 1. V záložce “Accounts” klikněte na “+”

2. Přesvědčte se, že jako měna je vybrán bitcoin a typ účtu “Native SegWit (Bech32)”.

3. Volbu potvrďte kliknutím na “Add account”.

Jak poslat bitcoin do Trezoru T

Většina uživatelů pravděpodobně využije k nákupu Bitcoinu některou z burz jako Coinbase nebo Binance a následně jej budou chtít zaslat do bezpečí hardwarové peněženky.

TIP: Čtěte “Jak jsou na tom nejznámější burzy CoinBase a Binance z hlediska poplatků?

Poznámka: Kryptoměny můžete koupit přímo v peněžence (záložka “Trade”)

 1. Nejprve klikněte na záložku “Receive”
 2. “Show full address” zobrazí vaši Bitcoinovou adresu a její obdobu v podobě QR kódu
 3. Zkopírovanou adresu popř. naskenovaný QR kód zadáte jako adresu příjemce v aplikaci, ze které Bitcoiny posíláte.
 4. Hotovo, obvykle během několika vteřin popř. minut uvidíte platební transakci v záložce “Overview” a váš účet bude aktualizován o dané množství BTC

Jak bitcoin z Trezoru T odeslat

Odeslání Bitcoinu z Trezoru není o nic složitější.

 1. V záložce “Send” vložíte popř. naskenujete BTC adresu adresáta.
 2. Zadáte částku popř. její ekvivalent ve vybrané FIAT měně
 3. Zvolíte vyhovující výši poplatku dle urgence vaší transakce

Poznámka: Ihned uvidíte i předpokládaný čas doručení a výši poplatku

No a nezbývá než transakci potvrdit.

navod na krypto peněženku trezor t

Uvažujte-li o koupit produktů na e-shopu Trezoru, prokliknutím z tohoto článku podpoříte tvorbu dalšího obsahu na tomto webu!

A jaké zkušenosti máte s Trezorem T vy? Pomohl vám návod nebo potřebujete ještě s něčím poradit? Používáte jinou peněženku než Trezor? Jakou? A jak jí oproti Trezoru hodnotíte? Napište nám váš dotaz nebo zkušenost do komentářů ⬇️⬇️⬇️


Možností je více, pokud vám v něčem Trezor nesedí, je tu ještě Ledger.

V tomto článku obě značky a jejich produkty porovnávám.

ledger peněženka