Jak vybrat Bitcoin z burz 100x levněji

Jak vybrat Bitcoin z burz 100x levněji

29. 7. 2023 0 Autor: Jakub

Zatímco v článku Jak si vybrat peníze z Binance bez poplatků se zabývám pouze burzou Binance a pouze výběrem FIAT měn jako je např. EUR, tak zde se podíváme na to, jak vybrat z burz Bitcoin v podstatě bez poplatků resp. cca 100x levněji než jste na to byli zvyklý např. u burzy Binance.

Poplatkům se úplně nevyhneme, ale uvidíte, že v porovnání s poplatky, na jaké jsme u on-chain výběru Bitcoinu zvyklí třeba u Binance, tak se dostaneme opravdu na zanedbatelné hodnoty.

Poplatky za vklad, nákup a výběr Bitcoinu na burze Binance

Vezmu burzu Binance jako příklad, ale stejně tak je to i u jiných burz, které jsem vyzkoušel. Vklad peněz je obvykle velmi levný, popř. vklad kryptoměn je úplně zdarma – srovnání burz z hlediska poplatků najdete třeba zde – Kryptoměnové burzy & směnárny.

Další poplatky jsou obvykle na místě za směnu, tedy nákup nebo prodej Bitcoin typicky za FIAT nebo nějaký ten stablecoin. Nečekám, že to je trvalý stav, ale i tento poplatek burza Binance před nějakou dobou zrušila pro nákupy a prodeje v páru s BTC.

lightning network vybery z burz - bitcoin

Zbývá tak tedy už jen poplatek za výběr, který je fixní a tím je při menších částkách velmi nevýhodný resp. vysoký. Obdobně to zase mají i jiné burzy. Nicméně, málokdo chce nechávat své kryptoměny na burzách, je lepší je vybrat k sobě a mít je plně pod svou kontrolou. Jak se tak říká “not your keys, not your coins” resp. nikdo předem neví, zda nezasáhne nějaký ten šikovný hacker nebo úřad, a proto výběr na svůj Ledger nebo Trezor dává smysl.

No, ale zpět k poplatku, ten je na burze Binance za výběr Bitcoinu tzv. On-chain neboli na blockchain za poplatek 0.0001 BTC (dříve dokonce 0.0005 BTC), což bylo v době posledního bull-marketu až okolo 100 Kč (dříve až 500 Kč). Jistě si sami spočítáte, že při nižších částkách je to příliš.

Výběry Bitcoinu pomocí Lightning Network

Některé burzy však konečně zavádí vklady a výběry Bitcoinu na jeho druhé vrstvě zvané Lightning Network. Ta je vhodnější i pro menší transakce, typicky výběry, kde je on-chain transakce menší částky drahá. Po burze Kraken a OKX jsem se doslechl, že druhou vrstvu zavedla i Binance. A poplatek za výběr? Pouze 0.000001 BTC. Což by v době vrcholu posledního bull marketu bylo přibližně 1 Kč. Celkem rozdíl nemyslíte?

Pozn.: Pro každý výběr z burzy je vždy potřeba v lightningové peněžence vygenerovat novou LN “fakturu” (tzn. Dám Přijmout / Receive a stanovím, kolik si chci na peněženku z burzy poslat. Potom vygeneruji QR kód nebo adresu a ten naskenuji popř. adresu zadám do kolonky pro výběr v aplikaci dané burzy – částka výběru se pak předvyplní sama)

Lightning Network vs blockchain

Lightning Network je však pořád jen druhá vrstva blockchainu. Držet v jeho kanálech vyšší objemy satoshis (zlomky Bitcoinu) nebo samotné Bitcoiny není úplně vhodné. Je vhodné ji využít spíš k platbám, každodenní útratu než dlouhodobé uchovávání.

Co s tím? No jednoduše převést satoshis z “lightningové” peněženky na tu tzv. cold storage, ideálně hardwarovou peněženku. Dnes už k tomu existuje několik služeb, které to umí. Obvykle to stojí nějaký ten drobný poplatek, ale jelikož je tento článek o tom, jak dostat BTC z burzy až na blockchain téměř bez poplatku, tak prozradím, jakou službu používám já.

S Noah aplikací z Lightning Network na blockchain

Používám aplikaci Noah. Ta umožňuje přijmout satoshis z Lightningové peněženky (obvykle používám custodial řešení od Wallet of Satoshi) popř. lze Bitcoin poslat do aplikace Noah přímo z burzy s podporou LN (jen pozor, Noah LN faktury vystavuje jen na 10 minut a stalo se mi, že burza do té doby nestihla výběr schválit a poslat). Z Noah aplikace lze Bitcoin hned odeslat úplně zdarma např. na HW peněženku resp. na její blockchainovou adresu (pozor, dostal jsem informaci přímo od provozovatelů aplikace Noah, že časem nějaký poplatek zavedou). Aktuálně je jediný poplatek je účtován za odesílání satoshis lightningovými kanály pokud překročíte určité limity a peněženka pak potřebuje otevřít nové kanály (burzy už mají tyto případy zavedené v jejich fixním poplatku za výběr), ale opět se jedná o jednotky popř. ve vyšších objemech satoshis může jít o desítky korun.

Nicméně se dá říct, že tímto způsobem lze z burz jako Kraken, Binance nebo OKX vybrat Bitcoin jen s tím poplatkem v podobě jednotek korun, který mají burzy za výběr Bitcoinu.

Pokud byl pro vás návod na levný výběr Bitcoinu z burz užitečný, podpořte mě, prosím, tím, že si vytvoříte účet u výše zmíněných aplikací pomocí odkazů v článku. Díky!