Fast Invest: Recenze a zkušenosti

Fast Invest: Recenze a zkušenosti

11. 10. 2019 1 Autor: Jakub

Pravidelní čtenáři Osobních Zkušeností vědí, že platforem pro investování na internetu je nepřeberné množství. Výjimkou nejsou ani portály pro P2P půjčky, které investory lákají zejména na vysoký výnos. Mezi nejznámější zprostředkovatele patří Mintos, na českém trhu zase Zonky. Zajímavou alternativou je však také Fast Invest, jenž vám přiblížím v této recenzi.

fastinvest logo osobnizkusenosti.cz

Základní informace o Fast Invest

Fast Invest svým investorům nabízí investice do P2P půjček ve Španělsku, Polsku, Dánsku a v neposlední řadě i ve Velké Británii, kde má jedno ze svých sídel. V tuto chvíli platformu využívá více než 33 tisíc investorů z 55 zemí. Ti společnými silami zprostředkovali více než 13 milionů půjček.

Pro potencionální investory je největším lákadlem jeho stabilita. Nejenže na trhu působí už dlouhou dobu, ale také patří mezi nejrychleji rostoucí společnosti v Británii. Za to byl ostatně nominován i na několik cen. Kladné jsou i recenze samotných uživatelů. Zejména na srovnávací platformě Trustpilot, kde Fast Invest získal hodnocení 4,5 hvězdiček z pěti.

Roční výnos

Fast Invest funguje podobně jako Mintos a nebo ViaInvest. Nabízí možnost investice do P2P půjček s 9% až 16% úrokem. Většina z nich se ale pohybuje s výnosem mezi 9 až 13 procenty.

Stornování investice (Money-back garance)

Rozdělení půjček na trh primární a sekundární tu však nenajdete. V případě, že se budete chtít investice zbavit, máte možnost využít jejího stornování (Money-back garance). Pokud ji budete chtít využít, přejděte v menu do sekce „My Investments“, vyberte půjčku, kterou chcete prodat, a klepnutím na tlačítko „Sell“ odešlete požadavek k jejímu vykoupení. Jakmile bude zpracována, prostředky se připíšou na váš Fast Invest účet.

Nevýhodou stornování investice je, že přijdete o doposud nabitý úrok.

BuyBack garance a bankrot

V případě, že by dlužník nebyl schopný splácet svoje závazky, nabízí Fast Invest garanci výkupu všech investic (BuyBack garance) dané půjčky. Svoje peníze tak můžete mít na účtu už po třech dnech prodlení se splátkou. Všechny takto vykoupené investice jsou označeny speciální ikonou v podobě štítu. 

V případě bankrotu organizátora půjček se pro investora nic nemění. Fast Invest se o vaši investici do půjčky postará včetně všech původně nastavených podmínek.

V případě bankrotu samotné společnosti Fast Invest zde existují dvě smlouvy zabezpečující stranu investora. Jednak to je samotné ujednání o každé z půjček, která dává investorovi veškeré informace k dané investici včetně instrukcí, jak udržet půjčku aktivní.

Tou druhou je ujednání o převodu financí mezi Fast Invest, věřiteli resp. investory a dlužníky, které říká, že v případě nedodržení závazků ze strany Fast Invest jsou investice navráceny zpět investorovi.

Doba splatnosti

Fast Invest je vhodný pro investory, kteří chtějí zhodnotit svoje peníze v kratším časovém horizontu. Doba splatnosti půjček zprostředkovaných na této platformě se totiž pohybuje od 1 do 12 měsíců. Půjčky na delší dobu tu nenajdete.

Registrace účtu

Registrace účtu u Fast Invest je opravdu jednoduchá. Nejprve otevřete webové stránky systému a poté kliknete na tlačítko „Log In“ v horním menu. Jakmile se před vámi otevře obrazovka s přihlášením, vyberete možnost „Register“.

fast invest | osobnizkusenosti.cz | registrace a prihlaseni

Následně se web zeptá, jestli si přejete založit firemní nebo osobní účet. Založení firemního se liší jen v několika maličkostech (zadání jména společnosti, způsob podnikání atp.).

fast invest | osobnizkusenosti.cz | registrace uctu

Po vyplnění formuláře o vaši osobě popř. společnosti si vyberte primární měnu, v níž chcete investovat. Na výběr máte z následujících možností:

  • EUR – euro
  • PLN – polské zlotý
fast invest | osobnizkusenosti.cz | registrace

Následuje obrazovka s přihlašovacími údaji, potvrzení emailu a váš účet bude vytvořen. Než ale začnete investovat, musíte projít verifikačním procesem. K tomu budete potřebovat scan nebo kvalitní fotografii občanského průkazu (případně pasu), kde budou zřetelně vidět všechny potřebné údaje k vaší identifikaci. Kopii dokumentu je třeba nahrát v sekci “Identity documents”, kterou najdete pod poslední položkou menu nazvanou “Information”.

K tomu, abyste mohli začít investovat, zbývá poslední krok – vložení peněz. V menu vyhledejte položku “Add Funds”. Zahraniční převod peněz pomocí platebních údajů na obrazovce lze uskutečnit ZDARMA pomocí účtu Revolut. Další variantou jsou pak oblíbené TransferWise a CurrencyFair.

fast invest | osobnizkusenosti.cz | add funds

Více informací o zahraničních převodech peněz naleznete ve srovnání: 

Nastavení automatického investování “Auto Invest”

Užitečnou funkcí, která vám ušetří spoustu času, je automatické investování pomocí “Auto Invest”. Díky ní stačí jen vložit kapitál na účet a nechat Fast Invest vydělávat peníze za vás.

Jeho nastavení je opět rychlé a jednoduché. Po přihlášení klikněte v horním menu na „My account“. Poté nalezněte kolonku „Auto Presets“ pod sekcí „Auto Invest“.

fast invest | osobnizkusenosti.cz

Následně dostanete na výběr. Buďto zvolíte jednu ze tří předem připravených strategií, nebo si vytvoříte vlastní. My si vytvoříme další po kliknutí na tlačítku „Create a new“.

fast invest | osobnizkusenosti.cz | auto invest

Jediné, co teď musíte udělat, je vyplnit požadované parametry (obrázek níže). U primárních vás zajímá, do jaké země budete peníze půjčovat, velikost portfolia ve zvolené měně a velikost maximální a minimální částky na půjčku. Sekundární se zabývají volbou požadovaného úroku a délkou doby splatnosti.

fast invest | osobnizkusenosti.cz |auto invest nastaveni

Manuální investování

I když je investování přes funkci Auto Invest jednodušší, můžete vzít svůj osud do rukou sami a půjčovat peníze manuálně. Stačí být přihlášený pod svým účtem, v horním menu kliknout na možnost „Loan list“, vybrat si půjčku ze seznamu a volbu potvrdit tlačítkem „Invest“.

fast invest | osobnizkusenosti.cz | manualni investovani

Poté se před vámi otevře obrazovka s informacemi o půjčce. Dozvíte se, kolik času zbývá do jejího splacení, komu vlastně půjčujete a jakou výši provize získáte.

fast invest | osobnizkusenosti.cz | pujcky

Shrnutí Fast Invest recenze

Než začnete na Fast Invest investovat, zamyslete se, zda-li svoje peníze nebudete potřebovat v horizontu jednoho až dvanácti měsíců. Vyhnete se tak možné ztrátě získaného úroku při nezbytném odprodeji vašich půjček.

Za určitou nevýhodu se dá považovat omezené portfolio půjček z hlediska splatnosti. Dvanáct měsíců je relativně krátká doba, takže pokud preferujete investice zadávat manuálně, budete systém navštěvovat poměrně pravidelně.

V současné chvíli (10/2019) vnímám stále Mintos jako lídra trhu. Je však rozumné dostatečně diverzifikovat portfolio a rozložit riziko mezi více společností. Fast Invest je pro tento krok skvělou volbou. Výnos dostupných půjček v rozmezí 9 % až 13 % je dostatečně vysoký úrok. Zároveň slibuje nízké riziko pro investory díky garanci vykoupení problémové půjčky a možnosti prodat svoje investice kdykoliv v průběhu investice.

Registrace probíhá rychle a jednoduše, stejně tak jako převod prostředků.