Obchodování kryptoměn na páku: Jak “shortovat” a znásobovat vklad obchodní pozice
Kryptoměny se za posledních několik let staly jedněmi z nejoblíbenějších způsobů investování, což vedlo i k rozšířenému zájmu o obchodování s nimi. Na kryptoměnových burzách teď již tedy není výjimkou možnost uplatnění pákového efektu či obchodování s kryptoměnovými futures.
Kryptoměny však s sebou přináší i velké riziko, a to především kvůli své vysoké volatilitě, kterou sice mohou zkušení investoři využít ve svůj prospěch, ale někteří se naopak díky ní mohou utápět ve ztrátě. Právě proto je nutné investovat do kryptoměn pouze kapitál, který si můžete dovolit ztratit a nebude vám chybět ve vašem rozpočtu.
Toto pravidlo platí dvojnásobně u obchodování kryptoměn na páku, které je mnohem rizikovější. Do tohoto typu obchodování, na který se dnes zblízka podíváme, by se měli pouštět pouze ostřílení investoři s dostatkem zkušeností.
Proč je zajímavé obchodovat na páku?
Obchodování na páku vám ve zkratce nabízí možnost zaujmout mnohem vyšší pozici (neboli zobchodovat násobně větší vklad), než kterou si můžete se svým kapitálem dovolit. To znamená, že si v podstatě půjčujete peníze od burzy, která vám za svoje služby účtuje denně úroky. Mimo ně po vás bude požadovat i takzvaný kolaterál (margin) neboli zálohu, kterou se burza kryje před vaší případnou ztrátou. V praxi můžete díky pákovému efektu několikanásobně zvýšit své zisky, ale i již zmíněné ztráty. Obvykle se můžete setkat s 2-násobným až 100-násobným pákovým efektem, přičemž lze obchodovat jak krátké (short) tak dlouhé (long) pozice.
Krátké pozice, tzv. shortování je otevření pozice předpokládající pokles ceny aktiva. Long pozice, jsou opakem. Otevřením “long” pozice předpokládáte růst ceny koupeného aktiva.
Jak funguje obchodování kryptoměn na páku?
K obchodování kryptoměn na páku potřebujete především dostatečný kapitál, který můžete s vědomím vysokého rizika investovat. Jak již bylo řečeno výše, při obchodování budete muset počítat s tím, že vám burza určitou částku zablokuje na vašem účtu a použije ji jako pojistku v případě neúspěšného obchodu.
Tímto krokem se snaží ochránit i vás před zadlužením, ke kterému by nepochybně došlo, kdybyste si půjčili více než si můžete ve skutečnosti dovolit. Nikdy se tedy nemůžete stát dlužníkem a burza po vás nemůže vymáhat ani žádné pohledávky.
Při nevydařeném obchodu (cena se vydá opačným směrem resp. špatně odhadnete její vývoj) burza zlikviduje vaši zálohu a vy skončíte ve ztrátě. Právě proto byste měli do obchodů vkládat pouze část svého kapitálu, a ne všechny své dosavadní finanční prostředky. Při případném úspěchu vám však obchodování na páku dokáže nabídnout mnohem vyšší výnosy, než kterých byste běžně dosáhli.
Příklad obchodu na páku
V praxi například disponujete pouze 400 dolary, ale i přesto chcete koupit 1 ETH, které stojí v dané době 2 000 dolarů. Proto abyste takový obchod mohli uskutečnit budete potřebovat použít 5x páku, přičemž vámi vložené peníze (400 dolarů) budou fungovat jako záloha.
Při růstu ceny ETH na 2 200 dolarů získáte celkem 600 dolarů, tedy pětkrát více než byste si mohli bez páky dovolit. Pokud ale cena začne klesat a výše vaší zálohy spadne pod hranici 25 % (většina burz vyžaduje tuto hranici), bude vám zaslán takzvaný „margin call“.
V takovém případě po vás bude burza vyžadovat doplnění kolaterálu minimálně nad hranici 25 % (v tomto případě 100 dolarů). Na jeho doplnění vám burza může dát čas v rozmezí jednoho až pěti dnů. Pokud však nebudete moci kolaterál doplnit, burza obchod uzavře a vezme si celou vaši zálohu.
Kde obchodovat kryptoměny na páku?
K obchodování kryptoměn potřebujete mimo jiné i ověřenou a spolehlivou kryptoměnovou burzu, kde můžete kryptoměny nejen nakoupit, ale i s nimi rovnou obchodovat. Jednou z nich je i Binance, která působí na trhu od roku 2017. Nebo třeba eToro.
Od té doby se vypracovala na tu největší a zároveň nejoblíbenější kryptoměnovou burzu na světě, a to především díky své široké nabídce altcoinů a tokenů, kterých v současnosti nabízí více než 500. Můžeme zde najít například Bitcoin (BTC), Binance Coin (BNB), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) či často zmiňovanou meme kryptoměnu Dogecoin (DOGE).
U Binance navíc nemusíte do výběru 2 BTC svůj účet jakkoli verifikovat a ani absolvovat takzvané KYC (Know Your Customer). K jejímu používání vám postačí jednoduché založení účtu skrze e-mail a případné spuštění dvoufázového ověření pro lepší ochranu vašeho obchodního účtu.
Binance aktuálně nabízí dvě přední platformy pro obchodování s pákou, a to Binance Margin a Binance Futures.
Před samotným obchodováním byste však měli opět zvážit všechna rizika, která kryptoměny přináší a ujistit se, zda jste připraveni začít obchodovat s pákovým efektem.
Binance Margin
Nejjednodušším způsobem, jak obchodovat s pákou je využít platformu Binance Margin, ke které se dostanete skrze záložku „Wallet“. Zde si můžete vybrat, zda chcete obchodovat pomocí Kombinované/křížové páky (Cross margin) či Izolované páky (Isolated margin), přičemž každá z nich má svá pro a proti.
Kombinovaná/křížová páka (Cross margin)
- nabízí možnost využít až 3x páku
- při jejím použití ručíte celým poskytnutým kapitálem
- pro obchodování vybraných kryptoměn je nemusíte držet ve své peněžence (můžete tedy například obchodovat pár ETH/BTC, přičemž nemusíte žádný Bitcoin (BTC) kupovat ani vlastnit)
- likvidace je nastavená dále od nákupní ceny (burza uzavírá obchod až po větším propadu či růstu ceny)
Izolovaná páka (Isolated margin)
- nabízí až 5x páku
- při jejím použití ručíte pouze částí poskytnutého kapitálu
- pro obchodování vybraných kryptoměn je nutné je držet ve své peněžence (pro obchodování jakéhokoli páru musíte disponovat příslušnými kryptoměnami)
- likvidace je nastavena blíž k nákupní ceně
Proto abyste mohli jednu z těchto pák využít, musíte vložit peníze do příslušné peněženky, tedy buď kombinované nebo izolované. Přímo v peněžence si pak můžete peníze půjčit a následně je i splatit. Před samotnou půjčkou se vždy nezapomeňte podívat na aktuální ceník úroků, které budete platit za každý započatý den, kdy burze peníze dlužíte. Ostatní poplatky jsou jinak stejné jako u spotové peněženky.
Binance Futures
Futures je možné ve zkratce popsat jako kontrakty, díky kterým se obchodník upisuje k předem stanoveným povinnostem. Ty se odvíjí od toho, zda shortuje či longuje. V prvním případě se totiž upisuje k tomu, že v budoucnu vybrané podkladové aktivum nakoupí, přičemž u longování se naopak zavazuje k tomu, že dané podkladové aktivum v budoucnu prodá. Futures se mohou navíc dělit i podle toho po jakou dobu je můžete obchodovat, přičemž u Binance můžete využít pouze dvě možnosti, a to buď kvartální či věčné kontrakty.
Jelikož se Binance řadí mezi jedny z největších kryptoměnových burz, rozhodla se v předminulém roce nabídnout svým uživatelům novou obchodní platformu Binance Futures, kde je možné tyto kryptoměnové kontrakty obchodovat. Konkrétně se jedná o tři hlavní skupiny derivátů, které je zde možné ve většině případů obchodovat až s 125x pákou.
Tokeny s pákou (Leveraged Tokens)
Tokeny s pákou jsou asi nejzákladnější a nejjednodušší formou derivátů na Binance Futures. Vybrané tokeny totiž již obsahují až 3X páku, se kterou můžete obchodovat buď na růst či pokles ceny. Ve své podstatě se tento způsob obchodování hodí především pro začátečníky, kteří prozatím neví, jak s futures pracovat a otevírat obchody.
Futures USDⓈ-M
Jak již název napovídá, tyto futures jsou obchodované vůči USDT, který slouží i jako kolaterál. Co se týče limitů, je možné uzavřít obchod v minimální výši 5 USDT.
Futures COIN-M
COIN-M jsou futures, u kterých obchodujete vůči vybraným kryptoměnám. V tomto případě je za kolaterál považována měna, se kterou obchodujete. V praxi tak například při obchodování ADA / USD bude kolaterálem právě Cardano (ADA).
Jak obchodovat futures na Binance?
Obchodování futures u Binance je ve své podstatě jednoduché a otevření obchodu vám zabere jen pár minut. Vždy byste ale měli dostatečně zvážit všechna rizika a zbytečně se nepouštět do obchodů, které by vás mohly dostat do likvidace a vy jste tak mohli přijít o část svého kapitálu.
1. Otevření účtu na Binance Futures a převedení peněz do peněženky
Proto, abyste u Binance mohli obchodovat futures si budete muset založit učet na platformě Binance Futures, která funguje zcela nezávisle na těch ostatních. Účet si můžete otevřít buď
- skrze peněženku
- nebo samotnou tradingovou platformu
Následně sem můžete převést své peníze, přičemž opět musíte předem vybrat, do které peněženky je chcete vložit.
- U peněženky pro Futures USDⓈ-M je nutné převádět pouze USDT (jako kolaterál) nebo Binance Coin (BNB) pro platbu poplatků, u kterých můžete díky BNB uplatnit 10 % slevu.
- U peněženky pro Futures COIN-M můžete převádět prakticky jakoukoli kryptoměnu, kterou budete využívat jako kolaterál.
U druhé možnosti vás samotná platforma požádá o otevření účtu, přičemž budete muset vyplnit krátký kvíz obsahující 14 otázek týkajících se futures a obchodování na Binance. Burza se chce takto ujistit, že opravdu víte, jaké riziko tímto druhem obchodování podstupujete.
I přes chybné odpovědi vám ale nehrozí žádné sankce, nýbrž vás burza pouze upozorní na chyby a označí správné odpovědi, které můžete následně v klidu vyplnit do kvízu. Poté můžete rovnou uvnitř platformy převést peníze ze spotové peněženky a začít obchodovat.
2. Výběr páky a módu pozice
Poté co si vyberete zda chcete obchodvat na Futures USDⓈ-M či Futures COIN-M, můžete přejít k výběru páky. Stejně jako u Binance Margin máte i zde možnost výběru mezi kombinovanou a izolovanou pákou, jejíchž plusy a mínusy jsem již zmínila výše.
Narozdíl od první platformy můžete použít až 125x páku, která však logicky představuje i mnohem vyšší riziko. Na to vás upozorní i samotná burza a požádá vás, abyste ještě jednou přehodnotili, zda chcete otevřít obchod s tak velkou pákou.
U Binance nově můžete vybírat i mezi dvěma režimy pozic:
Jednosměrný režim (One-Way Mode) – umožnuje traderům uzavírat u obchodů pouze jednu pozici, a to buď krátkou nebo dlouhou. Při otevření pozice opačným směrem se naopak obchod uzavře.
Zajišťovací režim (Hedge Mode) – při zapnutí zajišťovacího režimu můžete na jednom obchodu otevřít zároveň krátkou i dlouhou pozici.
3. Zadání objednávky a otevření obchodu
Obchod můžete zadat buď skrze Omezení (Limit) či Trh (Market). U objednávek zadaných skrze záložku s názvem Omezení si můžete vybrat za jakou cenu chcete danou kryptoměnu prodat či nakoupit. Naopak u objednávek zadaných pod záložkou “Trh” nakupujete kryptoměny rovnou v reálném čase. U obchodování na “Trhu” musíte často počítat i s vyššími poplatky.
Při zadávání můžete nastavit i možnost stop loss či take profit a doplnit u nich požadované limity pro automatické uzavření obchodu na zvolené úrovni zisku popř. ztráty. K otevření obchodu vám pak stačí jen vybrat, zda chcete shortovat či longovat.
4. Uzavření obchodu
Uzavření pozice můžete provést opět buď skrze Omezení (Limit) či Trh (Market), kde vyberete, zda chcete obchod uzavřít hned nebo za vybranou cenu. Během obchodování ale můžete kdykoli daný kolaterál navýšit a v obchodu pokračovat, dokud ztráta nepřesáhne předem stanovenou hranici neboli likvidační cenu, která je individuální a liší se obchod od obchodu. Likvidační cenu je možné vypočítat například podle vzorce od Binance zveřejněného zde či speciální kalkulačky.
Poplatky u Binance Futures
U Binance Futures musíte počítat i s poplatky, které jsou až na výjimky stejné jako u ostatních platforem. Jak již ale bylo několikrát zmíněno jejich výši můžete snížit platbou pomocí Binance Coin (BNB). Ty je nutné převést na vybranou peněženku odkud se následně sami odečtou.
Taker vs Maker
Poplatky u objednávek zadaných skrze Omezení (tradeři jsou označováni jako „makers“) jsou většinou nižší než u objednávek zadaných skrze Trh (tradeři jsou označování jako „takers“). Jejich výši si vždy můžete ověřit na stránkách Binance.
Úroková sazba
Při využití páky musí tradeři platit burze úroky za každý započatý den, kdy jí dluží určitou částku peněz.
Sazba financování (Funding rate)
Sazba financování v jednoduchosti vyvažuje long a short pozice na trhu. Pokud je tedy financování pozitivní, je na trhu více long pozicí a každý kdo takovou pozici otevře musí následně každých osm hodin uhradit poplatek. Naopak ti, kteří v danou chvíli otevřou short pozici si tento poplatek připíšou na svůj účet.
Pokud je ale sazba financování negativní, je na trhu více short pozicí a každý shortař musí následně každých osm hodin uhradit tento poplatek. Naopak traderům s otevřenou long pozicí bude poplatek vyplacen na jejich účet.
Co si zapamatovat o obchodování na páku
Obchodování na páku je bezpochyby jednoduchým způsobem, kdy i při malém pohybu ceny aktiva můžete inkasovat solidní výnosy. V každém případě však vždy musíte zvážit všechna možná rizika. K obchodování na páku potřebujete především kvalitní burzu, mezi které se řadí i Binance.
Ta disponuje uživatelsky přívětivou platformou, na které se můžete během chvilky rychle zorientovat a začít obchodovat. Výhodou je i oddělení jednotlivých peněženek, mezi kterými si můžete jednoduše přeposílat kryptoměny a nemusíte se tak bát, že v případě neúspěšného obchodu přijdete o všechen svůj kapitál.
Jak bylo zmíněno, na výběr máte hned ze dvou platforem, a to Binance Margin a Binance Futures. První platforma je určena především pro uživatele, kteří chtějí zvýšit svůj možný zisk během obchodování či se rovnou pustit například do shortování.
Při využití Binance Margin je navíc nutné počítat i s denními poplatky, které si burza účtuje výměnou za půjčené peníze. Proto byste měli vždy zvážit, zda se vám vyplatí obchodovat s vypůjčenými penězi dlouhodobě nebo je raději využít k spekulaci během období růstu či poklesu kryptoměn. V každém případě ale můžete využít možnost snížení výše poplatků pomocí Binance Coin (BNB).
Pro větší hráče je tu pak Binance Futures, která nabízí tři možnosti obchodování. Využít je zvládnou jak úplní začátečníci, tak i zkušení investoři. Pro začátečníky jsou určeny především Tokeny s pákou, které nedisponují tak vysokým rizikem. Výhodou je i možnost využití až 125x páky u Futures USDⓈ-M a Futures COIN-M, ikdyž bezpečnější je držet se páky pod hranící 20x popř. 25x.
V obou případech můžete využít stejně jako u Binance Margin kombinovanou páku, která je vhodná především pro investory, kteří chtějí obchodovat s kryptoměnami, aniž by je museli kupovat nebo držet ve své peněžence. Naopak izolovaná páka nabízí možnost ručit pouze částí svého kapitálu, díky čemuž je možné lépe regulovat případná rizika.
Máte už s Futures resp. obchodováním na páku nějaké zkušenosti? Zkoušeli jste už obchodovat na páku kryptoměny? Zažili jste rozdíl obchodování v bear marketu a bull marketu? Jakou maximální páku používáte a jaké kryptoměnové páry obchodujete? Ptejte se a sdílejte své zkušenosti v komentářích ⬇️⬇️⬇️
Dobrý den, chtěl bych vyzkoušet obchodování na páku a uvítám, jaké koliv informace.
Bohužel, nemůžu dokončit registraci u Binance, tak nevím, kde budu obchodovat, snad se to časem podaří.
Děkuji.
Zdravím Davide,
jaktože se nedaří registrace u Binance? V čem je problém?
Obchodovat na páku lze s kryptoměnami i na burzách FTX, Bitfinex a Kucoin. Více informací o nich najdeš na přehledu burz a směnáren: https://www.osobnizkusenosti.cz/kryptomenove-burzy-smenarny/