Recovery Seed: Bezpečnější uschování tajného klíče krypto peněženky

Recovery Seed: Bezpečnější uschování tajného klíče krypto peněženky

21. 3. 2021 2 Autor: Jakub Eliáš

Zase ty kryptoměnové peněženky a zabezpečení kolem nich! Přesně tak, nejprve jsme si pověděli o nákupu kryptoměn, následně jsem vám představil možnosti jejich úschovy na různé varianty peněženek a následně jsme se zabývali jejich zabezpečením, resp. tajného neboli privátní klíče.

Nyní se podíváme na jednu z variant zabezpečení tajného klíče dopodrobna, představíme si ocelovou destičku Recovery Seed.

Proč preferuji ocelovou destičku Recovery Seed

Nutno podotknout, že ocelovou destičku Recovery Seed mám pro tuto recenzi plně k dispozici spolu s gravírovacím perem, které slouží k zaznamenávání seedu na destičku a díky tomu mám možnost sdílet mou osobní zkušenost s tímto produktem.

Jak již zaznělo dříve, Recovery Seed slouží k bezpečnějšímu zaznamenání tajného klíče (obvykle o 24 slovech), který je určen k obnovování digitální peněženky, a to ať už hardwarové, tak softwarové popř. papírové.

Jak si asi všichni uvědomujeme, papír:

  • velmi dobře hoří,
  • vodě také dlouho neodolá,
  • snadno ho někam založíme a následně i ztratíme,
  • lze roztrhat
  • nebo se časem prostě jaksi rozpadne
  • atp.

Právě z těchto důvodů preferuji odolnější řešení pro dlouhodobé uchovávání tajného klíče, a proto jsem se rozhodl vyzkoušet zabezpečení pomocí ocelové destičky.

Zaznamenání tajného klíče pomocí Shamir Secrets

I zde lze využít principů rozdělení klíče pomocí Shamir Secrets. Jestliže jste o této technice ještě neslyšeli, doporučuji si přečíst Jak na zabezpečení krypto peněženky, kde je vše vysvětleno.

Přestože jsou ocelové destičky mnohem odolnější než papír, doporučuji tuto techniku využít a pokrýt tak i rizika ztráty nebo odcizení tajného klíče pouze na jedné destičce. Popř. si o Shamir Secrets metodě přečtěte přímo na stránkách Recovery Seed.

Jak SEED na destičku zaznamenat?

Recovery Seed destičky lze objednat samostatně a nebo i s gravírovacím perem, které slouží k zaznamenání tajných slov. Nejprve budete potřebovat dvě tužkové baterie (AA), které nejsou součástí balení. Jakmile budou baterie na místě, stačí stisknout tlačítko na peru a v tu chvíli začne kovový hrot rotovat.

K zaznamenání slov na destičku netlačte, stačí po ní zlehka jezdit a tím do ní požadovaná slova vyryjete (nebo spíš vyškrábete).

recovery seed

Na webu Recovery Seed je k dispozici pěkně napsaný návod od vložení baterií až po samotné gravírování slov. Doporučuji obzvlášť body 2) a 3), kde se říká, že je vhodné si gravírování nejprve vyzkoušet např. na okraji destičky a slova si předepsat fixou nebo propiskou a následně je obtáhnout.

Moje první pokusy totiž vypadají hůř než od žáka první třídy 🙂

Nejdříve příprava a potom dlouhodobě odolné řešení

Další pokusy šly však o poznání lépe a po předchozím nácviku a předepsání jsou i čitelné. Posuďte sami.

Dostačující příprava je zřejmě to hlavní, na co bych rád ohledně zaznamenávání klíče na destičku upozornil. Pak už by nic nemělo bránit k dlouhodobě odolnému vyškrábání a uschování na preferovaná místa.

Chceme-li se stát naprosto samostatní v ohledu uchovávání našich kryptoměnových aktiv, je třeba dbát důraz na bezpečnost. Zajistíme ji jednak chytře rozmyšlenou distribucí Shamir Secrets, ale také volbou odolného řešení s dlouhou životností.

Dále čtěte:

Více informací o Shamir Secrets

Jaké existují peněženky pro uschovávání kryptoměn

O kryptoměnové peněžence Trezor od české společnosti SatoshiLabs