Staking: Úroky z držení kryptoměn

Staking: Úroky z držení kryptoměn

13. 8. 2022 0 Autor: Jakub

Co s investicemi do kryptoměn, když trh neroste tzv. “TO THE MOON”? Lepší než se kryptoměn a tokenů zbavit pod cenou může být jejich staking neboli úročení formou držení tak, jak to známe třeba u spořících účtů v bankách.

Co je Staking kryptoměn?

Staking je typický pro kryptoměny fungující na principu “Proof of Stake“. Jde o systém hlasování o prokazování vlastnictví určitého počtu kryptoměny v rámci tvorby dalšího bloku (ten si můžeme představit jako 1 záznam) v blockchainu (ten si zase můžeme představit jako účetní knihu celého systému).

Chápu, to zní celkem komplikovaně. Takže jednodušeji, je to zkrátka mechanismus pro automatické ověřování vlastnictví digitálních aktiv (kryptoměn). Ne, není třeba nikde manuálně hlasovat a nic ověřovat, o to starají tzv. validátoři a jednotliví uživatelé jim jen poskytují svoje kryptoměny a tím jednotlivým validátorům dávají při ověřování váhu dle počtu poskytnutých mincí.

Staking z pohledu uživatele

Z pohledu uživatele se nejedná o nic složitého. Mám-li nějaké kryptoměny, které běží na algoritmu Proof of Stake, mohu je na nějakou dobu uzamknout u validátora (tzn. nemůžu je zároveň odeslat třeba na jinou peněženku) a získávat odměnu za účast na ověřování dle množství uzamčených mincí. Další kryptoměny mi pak na účtu periodicky přibývají a když se rozhodnu, že chci své kryptoměny, prodat, někomu odeslat nebo zkrátka jen přestat “stakovat”, zase je odemknu a zpřístupním dalším operacím.

Pozn. Odemčení kryptoměn závisí na dané kryptoměně popř. typu stakingu na burzách (tzv. “Locked” uzamkne kryptoměny na předem stanovenou dobu nebo “Flexible” dovolí odemčení okamžitě).

Jaké kryptoměny lze stakovat?

Z těch známějších kryptoměn lze stakovat:

  • ADA (Cardano) např. pomocí peněženky Yoroi
  • SOL (Solana) např. pomocí peněženky Solflare
  • DOT (Polkadot)
  • AVAX (Avalanche)
  • a mnoho dalších, mezi kterými by brzy měla být i kryptoměna ETH (Ethereum), jež se snaží se svým blockchainem přejít z ověřovacích protokolu Proof of Work (na něm funguje třeba Bitcoin) právě na Proof of Stake.

Každá kryptoměna popř. validátor má své vlastní pravidla pro staking (minimální počet mincí, minimální doba pro uzamčení, interval vyplácení odměn ala “úroků”, ale i výše odměn) a také vlastní aplikaci, kde je potřeba si zřídit účet, kryptoměny si tam poslat a začít stakovat.

Staking však začínají podporovat i HW peněženky, které jsou považovány za nejbezpečnější uložiště kryptoměn. Ty nejznámější, Trezor i Ledger už nějakým způsobem staking podporují.

Zjistit víc: Kryptoměny ADA sítě Cardano v HW peněžence Trezor

Bitcoin a Proof of Work

Bitcoin není jednou z kryptoměn typu Proof of Stake, typicky jej nestačí pouze držet, aby další satoshis (drobné jednoho bitcoinu) na účtě peněženky přibývali. Využívá algoritmus Proof of Work, který je založen na tom, že se supervýkonné počítače snaží vyřešit velmi náročnou matematickou úlohu, aby zapsaly další blok v blockchainu (pomyslné účetní knize) a ostatní stroje kontrolují správnost tohoto zápisu.

Staking Bitcoinu na burze Binance

Pro plnou kontrolou nad svými kryptoměnami je důležité je držet na své HW peněžence, nikoliv na burze, kde je žádný z uživatelů nemá plně pod vlastní kontrolou (existuje riziko, hackerského útoku na burzu, zásah státu, v jehož jurisdikci burza funguje nebo zásah burzy samotné).

V zájmu burz je však, aby uživatelé měli kryptoměny u nich a tím dostupné pro okamžitou směnu na jejich burze bez nutnosti přeposílání z hardwarových peněženek. Burza Binance to podporuje i právě tím, že u nich umožňuje úročení kryptoměn, které jinde z pouhého držení nic dalšího negenerují.

staking bitcoinu na binance

Úrok 5% p.a. za staking Bitcoinu

V praxi to vypadá tak, že lze získat úroky i z Bitcoinu, a to až do výše 5% p.a. pro objem maximálně 0.01 BTC. Pro 0.5 – 0.01 BTC je to jen 0,8% p.a.

Osobně toho využívám a na burze Binance si nechávám Bitcoiny nepřevyšující 0.01 BTC a úročím jej tam s možností jej okamžitě kdykoliv vybrat (Flexible staking).

Kolik lze stakingem vydělávat

Staking různých kryptoměn nenabízí jenom Binance. Přidávají se i jiné burzy jako Bitpanda, Bitstamp, KuCoin atp. Než se podíváme na Binance, kde jsou možnosti stakingu nejširší, podívejme se i na to, co nabízí burzy, které se stakingem teprve začínají.

Staking u burzy Bitpanda

S burzou Bitpanda lze stakovat kryptoměny běžící na protokolu Proof of Stake (Polkadot, Cardano, Polygon, Kusama, Tron, Cosmos, Solana, Tezos, Aave, Avalanche,Elrond aj.) a můžete si přijít na jednotky až desítky procent ročně z objemu stakovaných mincí (3,5% – 18,4%).

Staking u burzy Bitstamp

Burza Bitstamp nabízí staking kryptoměny Ethereum 2.0 resp. uzamčení kryptoměny až do převodu kryptoměny z Proof of Work protokolu na Proof of Stake. Uročení je 4,2% p.a.

Druhou možností je kryptoměna Algorand resp. její mince ALGO s úročením 5% p.a.

Staking u Binance

Jak už bylo řešeno, Binance je se stakingem zdaleka nejdál, a to v tom smyslu, že nabízí úročení desítek, možná stovek kryptoměn a tokenů a nabízí úročení nejen kryptoměn na protokolu Proof of Stake, ale i jiných jako je výše zmíněný Bitcoin.

Dále staking rozděluje na 

  • flexibilní (Flexible), kdy je možné kryptoměny kdykoliv přestat stakovat a např. si je vybrat z burzy
  • a uzamčený (Locked), kdy je úročení kryptoměny mnohdy podstatě vyšší, ale kryptoměny jsou na burze uzamčeny na předem vybranou dobu 30, 60, 90 a nebo 120 dní
Staking na burze Binance
Staking na burze Binance

Co se týče výše odměn ze stakingu, tak

  • u některých kryptoměn to jsou pouhé desetiny procent ročně (zejména u těch na jiných protokolech než je Proof of Stake), např. u Bitcoinu 0,8 – 5% dle objemu
  • přes jednotky procent ročně u Flexible stakingu kryptoměn na protokolu Proof of Stake (Cardano, Solana, Polkadot,..)
  • po nízké až vysoké desítky procent ročně u Locked stakingu a různých tokenů

Obecně platí, že na čím delší dobu se pro staking kryptoměny upíšete, tím vyšší roční úročení získáte.

Po doběhnutí stanovené doby Locked stakingu nebo při přerušení Flexible stakingu se kryptoměny automaticky objeví v přehledu účtu (Spot balance).

Jaké jsou vaše zkušenosti se stakingem? Úročíte kryptoměny na burze nebo raději na své peněžence? O své zkušenosti se s námi podělte v komentářích. ⬇️⬇️⬇️