Launchpool: Tokeny nových projektů zdarma

Launchpool: Tokeny nových projektů zdarma

25. 4. 2024 0 Autor: Jakub

Jak by se vám líbila představa, že můžete získat tokeny úplně nových projektů prakticky ještě předtím než se spustí jejich obchodování na burze Binance? No pokud ano a velmi, tak čtěte dále, protože právě o tom je nástroj zvaný Launchpool. A ano, abych nezapomněl, tak ještě navíc prakticky zdarma. Pojďme se podívat na to, jak je to vůbec možné.

Jak funguje Launchpool na Binance

Nikdo z nás nechce naletět nějakému podvodu, a tak je správnou otázkou pro začátek, jak vůbec takový Launchpool funguje. Jde o to, že Binance spolupracuje s týmy nově vznikajících projektů a pomáhá jim s propagací. Díky této spolupráci mají uživatelé Binance možnost získat určitou část tokenů nového projektu úplně zdarma.

Binance však taky neodchází s prázdnou. Jednak je získání nových tokenů zdarma podmíněno uzamčení BNB kryptoměnou v Launchpoolu do doby spuštění obchodování tokenu (jde o typicky jednotky dní). Čím víc BNB mincí uzamknete, tím víc nových tokenů získáte. Uživatelé jsou tak motivováni k nakoupení více BNB kryptoměn a ty stoupají na ceně. Spuštění obchodování dobře propagovaného tokenu pak znamená pro Binance i vyšší příjmy na poplatcích z těchto obchodů.

Z mého pohledu jde tak o chytře nastavené incentivy všech stran Launchpoolu.

Jak získat tokeny z Launchpoolu

Nejde o nic složitého. Základním předpokladem je, že na burze Binance držíte jakýkoliv obnos BNB nebo si je můžete koupit. Alternativou je ethereový stablecoin First digital USD (FDUSD), který je krytý americkým dolarem. Opět ho lze na burze koupit.

Dále je potřeba trochu sledovat situaci kolem Launchpoolu a nových projektů. Chci tím říct, že projekty jsou v Launchpoolu typicky jen několik jednotek dní. Čím déle budete mít tokeny uzamčeny, tím více tokenů získáte. Občas se však stane, že není žádný Launchpool aktivní, proto je potřeba se trochu zajímat.

Launchpool v Launchpadu Binance

Jestli je nějaký projekt aktivní se dozvíte Launchpad části aplikace Binance. Jde o sekci pro skupinové financování kryptoměn. Tady najdete právě i přehled historicky uzavřených, ale i aktivní projekty Launchpoolu.

Launchpool projekty jsou specifické tím, že financování projektů probíhá právě uzamykáním BNB popř. FDUSD kryptoměn (tzv. stakingem).

Farmaření

Aktivní projekty májí u sebe štítek Farmaření (Farming). To znamená, že stakingem dochází k farmaření odměny. Dále je vidět, kolik tokenů se “rozdává” a kolik dní farmaření běží než dojde k uvedením tokenů na burzu. Pod tím jsou informace o uzamčených kryptoměnách s možností uzamknout své mince.

Informace o projektu a Launchpoolu

Projekt lze dále rozkliknout a zjistit o něm více informací. Jednak tu je stručné shrnutí o projektu, odkaz na webovou stránku, whitepaper a shrnutí projektu z pohledu průzkumu. Dále tu naleznete detailnější informace zapojení projektu do Launchpoolu Binance a video návod na použití Launchpoolu.

launchpool binance

Prakticky však není potřeba dělat nic víc než jen krptoměny BNB popř. FDUSD uzamknout, ty se po uplynutí období pro farmaření objeví spolu s tokeny na vašem Binance účtu.

Launchpool projektu Renzo (REZ)

Už víme, jak Launchpool funguje a jak farmařit. Jasnou incentivou k uzamčení kryptoměn je získání tokenů zdarma. Obzvlášť pokud máte investici v BNB a jinak by vám leželi ladem na účtu. Pokud na účtu obdobně držíte stablecoiny jako USDT, USDC, aj., tak je směna na FDUSD a využití Launchpoolu alternativou ke klasickému stakingu. Když teda pominu možnost zdarma získat tokeny projektů, které obvykle po zalistování raketově vyskočí, tak se dává smysl podívat i na potenciál projektu do budoucna – v době psaní toho článku jde o Renzo a jejich token REZ.

Tokenomika projektu Renzo

Co se týče tokenomiky, tak celkově bude v oběhu 10 miliard tokenů REZ, přičemž Launchpool bude rozdávat pouze 2,5% a v době spuštění projektu se do oběhu dostává pouze 10,5% všech ERC-20 tokenů a jak už zaznělo, tak běží na blockchainu Etherea. Další rozpad tokenů je součástí výstupu z výzkumu projektu, kde je vidět, kolik je v plánu rozdělit na Airdropy, investorům a poradcům, vývojovému týmu, zakladatelům a kolik je vyhrazeno pro tzv. likviditu.

Teď však trochu víc informací o projektu Renzo.

Protokol Renzo

Protokol Renzo má za cíl zjednodušit komplexitu koncových uživatelů spojenou se stakingem ETH, přičemž by měl umožňovat poskytování aktivní validačních služeb, což vedle stakingu přináší uživateli v roli validátora další odměny. Využít k tomu má vrstvu zvanou EigenLayer.

Token REZ slouží mimo jiné i k tzv. governance nebo-li hlasování v rámci DAO (decentralizované autonomní organizaci) protokolu, což se považuje za klíčový aspekt rozhodování v rámci řízení protokolu.

Jako zásadní přidanou hodnotu protokolu teda považuji to, že bude umožňovat vyšší odměny v rámci stakingu a validace sítě Ethereum, což může přilákat mnoho uživatelů token REZ vlastnit a následně i investorů s ohledem na potenciál reálného růstu ceny tokenu.