Bondster: Recenze na českou P2P investiční společnost

12. 7. 2019 0 Od Jakub

Rozhodl jsem se napsat recenzi na českou P2P investiční společnost Bondster. Ta na trh s P2P investicemi do půjček vstoupila v červnu 2017.

Pro tento článek se mi podařilo získat informace přímo od zástupce Bondster, Jana Schönbauera.

Bondster logo společnosti

Zajištění P2P půjček

Nejprve mě zajímaly jistoty, a tak jsem se ptal, jak jsou půjčky u Bondster zajištěny?

“České půjčky jsou zajištěny buď nemovitostí nebo směnkou vlastníka. Ty s garancí směnkou naleznete v systému jako půjčky “Lendu”, jelikož se jedná o společný projekt s poskytovatelem úvěrů Acema.

Acema je dominantním poskytovatelem u českých půjček, bohužel zatím neposkytuje BuyBack garanci jako zahraniční poskytovatelé.”

podíl splacených půjček u Bondster

Bondster, úpadek a jistoty

Dále mě zajímalo, co by se stalo v případě úpadku firmy? Jakou má investor jistotu, že o své investice nejpřijde? Odpověď se mi dostala formou krátkého videa, které se zodpovídá i jiné právní otázky:

“Pokud by došlo k úpadku Bondsteru, nic to pro klienty neznamená. Pokud mají peníze v půjčkách,tak mají vztah s poskytovateli a Bondster v tu chvíli působí jen v roli prostředníka (zprostředkovatele platformy).” shrnuje obsah videa Honza.

V jakých měnách lze investovat?

“Prima! Bondster je česká společnost, takže bude možné investovat v českých korunách.” napadlo mě.

“Investovat se dá v CZK a EUR. Stačí převést peníze na účet u KB a do jednoho dne jsou připsány na účet. V CZK investujete do českých půjček a v EUR do zahraničních. Možností investic je násobně více v eurech. V českých korunách jen několik desítek. Nabídka v CZK není tak rozmanitá.” doplňuje Honza.

Pokud se rozhodnete investovat v EUR, tak jistě oceníte zahraniční převody peněz ZDARMA od Revolut popř. TransferWise, a co se týče výhodných převodů peněz tak i CurrencyFair.

Doporučuji si přečíst celé srovnání převodů finančních prostředků.

Zhodnocení investic

Kolik % zhodnocení investic resp. roční úroky pro investory? Na jak dlouho půjčky jsou? Jakým způsobem je mohou investoři odprodat, pokud se chtějí rychle dostat ke svým financím?

“Obvykle u zahraničních 11-13%, u těch českých záleží na zajištění a ratingu dlužníka. Podle toho se stanovuje úrok od 3,99 do 15%. Důležitým faktorem u EUR půjček je BuyBack garance. To znamená, že když dlužník 60 dní nesplácí nepřechází na investora riziko, ale poskytovatel půjček mu jeho investici vyplatí i s úrokem. Myslím, že BuyBack je velmi dobrý nástroj pro investory. Vysoce konkurenční oproti jiným investicím.” odpověděl Jan.

Já doplňuji, že Bondster nabízí půjčky na období 1 roku až 20 let. Průměrné zhodnocení v českých korunách činí 9,42% a v Eurech 12,19%. 

U vybraných půjček umožňují poskytovatelé předčasné ukončení investice.

 •  Garance likvidity nabízí možnost kdykoli a okamžitě získat investovanou částku zpět.
 •  Pravidelné vystoupení nabízí možnost ukončit investici v pravidelných intervalech, zpravidla měsíčně, čtvrtletně nebo ročně.

Předčasné ukončení může být zpoplatněno.

Jaké poplatky při investování zaplatíte?

Dálo mě zajímalo, zda existují nějaké poplatky, jaká je jejich výše a za jakých podmínek jsou platné?

“Poplatky se platí pouze u CZK půjček, a to 1% z obejmu za rok. U EUR jsme od tohoto poplatku upustili. Žádné další poplatky (vstupní a výstupní) nejsou.” říká Jan.

Typy půjček a poskytovatelé

Za relativně krátkou dobu působení Bondster na trhu si dovedl získat velmi slušnou základnu poskytovatelů půjček:

 • Acema
 • Bez banky s.r.o
 • Bankometr s.r.o
 • Yaris s.r.o
 • Mikrokasa SA
 • Stik-kredit AD
 • B&G Credit OOD
 • Kviku
 • Lime Kredyt
 • Net Gotowka
 • Omnigrant
 • Tez Lombard
 • Lime loans South Africa

Bondster zároveň velmi přehledně popisuje dodatečné informace o tom, jaké typy půjček od poskytovatele přichází, a tak si potenciální investor může snadno udělat obrázek o tom, zda se jedná o ten typ půjček a společnost, které důvěřuje.

Acema poskytovatel na Bondster a přehled informací

Portfolio půjček u Bondster je poměrně různorodé. Většina poskytovatelů nabízí krátkodobé půjčky, ale nalezneme zde i dlouhodobé a zajištěné:

 • Hypotéky
 • Dlouhodobé zajištěné úvěry
 • Překlenovací zajištěné úvěry
 • Krátkodobé spotřebitelské půjčky
 • Krátkodobé nezajištěné půjčky

Úvěry jsou k dispozici v několika zemích, mezi které patří Česká Republika, Bulharsko, Polsko, Rusko, Kazachstán a JAR.

Závěr recenze P2P systému Bondster

Myslím si, že Bondster udělal velký kus práce na to, jak krátkou dobu na trhu působí. Mám zajímavé portfolio investic, které je schopné konkurovat ostatním platformám.

Osobně preferuji půjčky s BuyBack garancí, což by v mém případě znamenalo investovat pouze v eurech. Na druhou stranu je dobré, že Acema své půjčky zajišťuje, ikdyž nejdeo BuyBack. U zahraničních poskytovatelů bych doporučil prostudovat jakou formou úvěry zajišťují oni.

celkový objem investic na Bondster a nárůst v roce 2019

Dále mě mrzí nutnost placení poplatku pro půjčky v českých korunách. Nezbývá než doufat, že se to do budoucna změní a nabídka pak bude v porovnání s tou v Eurech o něco transparentnější.

U likvidity půjček resp. jejich odkoupení záleží na jejich poplatcích. Je samozřejmě skvělé, že taková možnost existuje. Např. Mintos však nabízí volitelnou cenu za odprodej (více o Mintos platformě).

Jak začít investovat na platformě Bondster?

Pokud Vás forma investování na platformě Bondster zaujala a rádi byste začali, využijte následující odkaz popř. PROMO kód 00841 a získejte tak vstupní bonus 1% z Vašich investic uskutečněných v prvních třech měsících od registrace: