Cestování po Jižním Pacifiku: Samoa

Cestování po Jižním Pacifiku: Samoa

10. 7. 2020 0 Autor: Lenka Eliášová

Na ostrovní stát Samoa jsme letěli přímým letem s Brisbane. Na tomto malém ostrovní státě, který se nachází se v jižní části Pacifického oceánu, jsme se nalodili na plachetnici Moonwalker a začali tak naše dobrodružné cestování a plavbu Pacifikem. Ještě než jsme zvedly plachty na širé moře, vydali jsme se prozkoumat ostrovy státu Samoa.

Apia – hlavní město státu Samoa

I když je hlavní město daleko od krásných písčitých pláží, stojí to za to se tu alespoň na den zdržet a prozkoumat ho. Velikostí mi ale jako hlavní město vůbec nepřišlo, dalo by se to srovnat spíše menším městem. Nachází se tu informační centrum, půjčovny aut, mekáč, trh a několik supermarketů. V Apii doporučuji navštívit Samoa Cultural Village, katedrálu Immaculate Conception Cathedral a trhy Fugalei market, kde můžete nakoupit ovoce i místní pochutiny na celkem slušné ceny.

Rugby na ostrovech Samoa

Rudby je pro místní národní sport, členové mezinárodního týmu Manu Samoa jsou pro místní velcí hrdinové. Měli jsme to štěstí, že se právě konal zápas Samoa vs. Tonga, na který jsme se i přes nepřízeň počasí (pozn. byl neskutečnej liják) vydali. A byl to zážitek, i když jsem přesně nevěděla co a kdy se děje. Pršelo tak, že se za chvíli hřiště proměnilo v bahno, hráči byli vyli tak špinaví, že jsem nevěděla k jakému týmu patří a chvílemi jsem myslela, že sleduji bahenní zápasy. Ale stranda 🙂

Samoánci: obyvatelé ostrova Samoa

I když jsou na Samoe lidé hluboce věřící (pozn. každá vesnice má alespoň dva honosné kostely), líbí se mi, že si stále udržují svoji kulturu a tradice. Muži tu nosí sukně lava lava jako místo obleku, ženy a dívky mají ve vlasech květiny na zanmení, zdali jsou volné nebo zadané. Stále tu aplikují tradiční tetování, které má velice silný kulturní a sociální význam. Více infomarcí najdete v článku o Samoánské kultuře.

Cestování po ostrově autobusem

Cestování lokálním autobusem je opravdu zážitek. Nejenom, že autobusy jsou hezky barevně vesele vyzdobené. ještě k tomu pěkně vyhrávají a všichni pasažíři se ze široka usmívají a pohupují hlavou v rytmu hudby.

Každý autobus má na přední straně nápis s koncovou vesnicí, do které jede. Je tedy dobré předem vědět, jakým směrem jedete. Zastávky tu neexistují. Pokud chcete nastoupit, mávnete na přijíždějící autobus. Pokud chcete vystoupit, tak zatáhnete za signalizační lanko, pokud v autobuse není, zaklepete mincí o sklo.

Stopování po hlavním ostrově státu Samoa

Ostrov Upolu jsme projeli stopem. Většinou nám vždy každé auto zastavilo. Problémem je, že provoz není tak velký. Často jsem šli dlouhou dobu pěšky, než vůbec projelo nějaké auto. Když ale auto projelo, většinou vždy zastavilo. Vetšinou i takové, které bylo plné.

Jednou nám zastavila místní rodina. Za volantem seděl otec, vedle něho maminka s čerstvě narozeným miminkem a dalších 5 dětí na zadních sedáčkách. Už tak tam bylo víc pasažárů, než sedatel. Auto ale i tak zastavilo a trvalo na tom, že nás svezou. Tři děti se zmáčky v kufru a ostatní nám posadili na klín a jelo se!

Ostrově Upolu

Hlavním lákadlem na ostrově Upolu je To Sua Ocean Trench. Je to taková jáma, která je podvodním tunelem plněna mořskou vodou. Okolí je jedna velká zahrada, kde můžete relaxovat na trávě nebo ve falách, krásná je taky procházka po pobřeží. U To Sua není problém strávit celý den. Vstupné 20 tala rozhodně stojí za zážitek, který dostanete. Dále jsme navštívili Coastal walk a Papapapai-tai Falls – jeden z největších vodopádu na Samoe, prý je okolo 100 metrů vysoký. My jsme však kvůli husté mlze a dešti vůbec nic neviděli.

samoa top misto - navstivit
To Sua ocean trench – famous swimming hole, Upolu, Samoa, South Pacific

Cestování po ostrově Savai’i

Ostrov Savai’i jsme prozkoumali půjčeným autem. Na tento ostrov jsme si sice vyhradili celé 3 dny, ale moc jsme toho nestihli. Plánovali jsme šnochlování a spaní v hamakách na pláži. Déšť nám ale překazil všechny plány. Pršelo tak, že se nám ani nechtělo vylézat z auta. Naštěstí se nás ale ujali místní lidé, kteří nás pozvali k sobě do fale. Tak jsme společně koupili basu piv a měli jsme o zábavu postaráno. Místní nás nechali přespat v rozestavěném baráku hned vedle pláže, na staveništi jsme si rozdělali houpací sítě a byli jsme rádi, že máme alespoň střechu nad hlavou. Další den se počasí trochu umoudřilo, takže jsme se konečně vydali prozkoumat ostrov. Největším zážitkem byla návštěva Dwarf´s cave. Jedná se o dlouhý lávový tunel. Prý je tak hluboký, že se říká, že kromě trpaslíků, kteří zde žijí, ještě nikdo nedošel na konec. Vemte si sebou čelovky a připravte se na to, že se ušpiníte a namočíte. Dále také doporučuji navštívit Alofaaga Blowholes. Západ slunce tam byl opravdu magický.

Jídlo: Co ochutnat na ostrovech Samoa

Kokosy jsou na Samoe hlavní surovinou na vaření. Využívá se dužina, kokosové mléko, ale i palmové listy. Doporučuji vyzkoušet palusami, což jsou zamotané listy rostliny taro uvařené v kokosovém mléce. Další mojí oblíbenou specialitou jsou oka a poke. V obou případech se jedná o syrovou rybu. Oka je většinou tuňák naložený v citrusu s kousky papriky, cibule, rajčete s kokosovým mlékem. Poke je syrová ryba naložená v sojové omáčce.

Tradiční nedělní jídlo se na Samoe peče v podzemní troubě zvané umu. Palusami, taro, maniok, ryba a nebo vepřové se obalí do listů (pozn. a nebo alobalu a peče se na horkých kamenech v zemi.

I když nás skoro celou dobu na těchto ostrovech pršelo, budu na Samou vzpomínat jako na tropický ráj s bohatou a autentickou kulturou a výborným jídlem.