Jak zálohovat Seed Phrase krypto peněženky

Jak zálohovat Seed Phrase krypto peněženky

22. 1. 2023 0 Autor: Jakub Eliáš

Než se pustím hlouběji do toho, jak zálohovat Seed resp. Seed Phrase kryptoměnové peněženky, pojďme si shrnout, proč to vlastně dělat, k čemu je to dobré.

Už samy aféry s podvody kolem kryptoměn, “hacky” burz a následné bankroty nejrůznějších společností okolo kryptoměn jsou jasným důkazem, že se jedná o dynamické prostředí plné změn, nejistoty a nebezpečí. Pokud by tu neexistoval potenciál vysokých výnosů, naděje lepších peněz a digitalizace v mnoha směrech, jistě by lidé dali od kryptoměn “ruce pryč”.

Kryptoměnové peněženky

Tím se dostáváme k tomu, že je zkrátka dobré mít bitcoin i jiné krypto pod vlastní kontrolou na své vlastní a nikým jiným nespravované digitální peněžence (to znamená zejména mimo burzy a jiné společnosti se službou správy kryptoměn).

Jednak to mohou být různé softwarové peněženky (aplikace v mobilu nebo na počítači) a nebo preferovanější a zároveň bezpečnější varianta, a to využít tzv. hardwarové peněženky (specializovaná zařízení) typicky Trezor, Ledger a nově třeba novinku Blockstream Jade.

O dalších možnostech úschovy kryptoměn a jejich podrobnější představení najdete v článku Kam uschovat Bitcoin a další kryptoměny.

Zálohování privátních klíčů

Jelikož je tento přístup založen na tzv. self-custody neboli samosprávě, tak má každý uživatel resp. majitel kryptoměn volnost v tom, jak se svými kryptoměnami a aplikacemi resp. zařízeními, na kterých kryptoměny má, naloží. S takovou svobodou však přichází i zodpovědnost. Ve výsledku to znamená, že pokud přijdu o svou HW peněženku nebo telefon, ve kterém mám aplikaci s peněženkou, nikdo mi nepomůže – ani nemůže. O vše přijdu pokud nemám dobře zálohované tzv. privátní (tajné nebo taky jinak soukromé) klíče k mé peněžence.

Rozdělení privátního klíče pomocí Shamir Backup

Privátní klíč dnes není často reprezentován jen jakýmsi řetězcem 32 znaků. Pro lepší uživatelskou zkušenost resp. pro to, abychom při opisování neudělali tak snadno chybu, se používají tzv. Seedy nebo také Seed Phrase.

Seed resp. fráze složená z posloupnosti slov bezpečně reprezentuje již zmiňovaný privátní klíč. V některých případech se skládá z 12 a v jiných z 24 slov, apod. u nichž je nutné dodržet jejich pořadí.

Každé slovo Seedu je reprezentací části celého privátního klíče a bez jediného slova je v podstatě celý Seed bezcenný. To je jistě hrozbou, ale zároveň i příležitostí při rozdělování Seedu na principu Shamir Backup, kdy lze klíč k peněžence rozdělit na několik bezcenných částí, které mají tu moc peněženku při ztrátě obnovit až při pospojování 2 ze 3 částí popř. 3 z 5 atp.

Podívejte se na to, jak takové rozdělení Seedu pomocí Shamir Backup vypadá a funguje

Ocelové destičky Recovery Seed

Má-li se člověk stát samostatnou bankou resp. mít své investice v samosprávě, je vhodné mít Seed Phrase dobře zabezpečenou. V článku “Jak na zabezepečení krypto peněženky” rozebírám možné typy příčin jako je ztráta, krádež, různé způsoby zničení papírku se Seed Phrase a jak se s nimi vypořádat.

I tam se však závěr stejný, a proto jsem zde následně představil destičku Recovery Seed.

Moje první osobní zkušenost byla s Recovery seed destičkou typu Standard z nerezové oceli. Na ní se celá slova tzv. gravírují gravírovací tužkou a dodnes na ní mám schovanou část své fráze k HW peněžence. Musím říct, že mám mnohem lepší pocit, když vím, že jsou slova Seedu na destičce než jen na obyčejném kousku papíru, který bych mnohem jednodušeji ztratil, omylem vyhodil, někde založil a znovu nenašel a nebo třeba z toho, že bych o slova na papírku přišel jeho rozmočením nebo by jednoduše shořel.

Recovery Seed GRID

Nyní se mi do rukou dostala destička typu GRID. Materiál, tloušťka, váha, i celkové provedení jsou prakticky stejné jako u předchozího modelu Standard a opět má destička otvor v každém rohu, díky kterému ji lze připevnit třeba někam na zeď nebo za skříň.

RecoverySeed set GRID

Rozdíl je prakticky v podkladu, který je na destičce typu GRID oproti Standardu připraven. Už dle názvu z anglického slova “grid” lze tušit, že na tomto typu destičky je mřížka.

Slova na Recovery Seed GRID

Každý řádek reprezentuje jedno písmeno abecedy a každý sloupeček jedno písmeno z celého seedu (pro každé slovo až do 4 znaků daného slova, které jsou však pro identifikaci toho slova seedu dostačující).

Tzn. je-li jedním vaším slovem Seedu např. slovo APPLE, na destičku vyrazíte pouze 4 písmena – A P P L, které však pro obnovu vaší peněženky stačí k tomu, aby identifikovala, že s jedná o slovo APPLE.

Zajímá vás, jak je to možné? Je to tím, že slova jsou generována ze seznamu 1024 unikátních slov, které nelze při znalosti alespoň prvních 4 zaměnit mezi sebou.

Každé slovo má tlustou čárou zvýrazněno, kde končí a kde začíná slovo následující. První písmeno slova je potřeba vyrazit do prvního sloupce, druhé písmeno do druhého atd. ať slovo zpětně dáte zase dohromady. Např. na obrázku jsem razil do destičky slovo JACKET, resp. jeho část tzn. JACK. Nebojte, je to snadné a Recovery Seed k tomu posílá i jednoduchý návod.

Ražení písmen na destičku

Nyní k samotnému ražení písmen na destičku. Zatímco k řešení Standard chodí gravírovací tužka, která vibrací hrubé hlavice hrotu ryje do destičky, destička GRID se objednává s tzv. Automatickým důlčíkem. Uvnitř důlčíku je pružina a na jeho konci je špičatý hrot. Stačí zaměřit kolonku daného písmene na příslušné pozici a přitlačit důlčík proti ocelové destičce. Uslyšíte poměrně hlasité cvaknutí a výsledkem je jasné označení pozice písmene ve slovu na destičce.

Moje osobní zkušenosti s destičkami Recovery Seed

Vyzkoušel jsem tedy oba typy ocelových destiček Recovery Seed a jsem s oběma spokojený. Díval jsem se na videa a obrázky na jejich webových stránkách a také na “stress testy” resp. pokusy destičky zničit, aby byl Seed k nepoznání, a protože je vidět, že dali destičkám opravdu zabrat, věřím, že je na nich můj seed v bezpečí.

grid desticka

Standard vs Grid

Pokud mám porovnat a hodnotit destičky mezi sebou, tak destička Standard vyžaduje trochu zručnosti, aby byl vyrytý text na ní čitelný, ale to lze nacvičit a pochopit, že není potřeba tlačit. Na druhou stranu lze pak jednotlivá slova snadno přečíst.

Oproti tomu řešení destičky GRID vyžaduje pouze soustředění na správnou kolonku v tabulce a slova při obnově seedu budete muset z tabulky “vyluštit”. Na druhou stranu, jak často obnovujete svůj Seed? 🙂

Gravírovací tužka vs důlčík

Napadá mě ještě jeden rozdíl, který je dobré zmínit, gravírovací tužka funguje elektronicky a jsou do ní potřeba tužkové baterie, zatímco důlčík je čistě mechanický nástroj fungující v podstatě díky pružině v něm.

Zajímají mě však i vaše osobní zkušenosti. Zkoušeli jste některou z destiček Recovery Seed? Nebo už dokonce absolvovala nějaký ten ať už plánovaný nebo neplánovaný Stress test odolnosti? Jak obstála? Napište mi do komentářů ⬇️⬇️⬇️

autor osobnizkusenosti.cz | Jakub

Fascinují mě technologické inovace. Zajímám se o finance a jsem fanoušek Bitcoinu. Naplňuje mě dobrodružné cestování a objevování nepoznaného. Snažím se pomáhat lidem ve svém okolí na základě svých osobních zkušeností.