
Návod: Jak obchodovat bitcoin na páku
Pákové obchodování jsme si na webu Osobní zkušenosti představili už v článku “Obchodování kryptoměn na páku: Jak “shortovat” a znásobovat vklad obchodní pozice“. Pokud s obchody na páku nemáš zatím žádné zkušenosti, doporučuji tímto článkem začít. Dozvíš se:
- Proč vůbec s pákou obchodovat,
- Co to znamená obchodovat na páku resp. jak to funguje,
- Jaké jsou možnosti pákového obchodování na burze Binance
- Jak na začít obchodovat na páku na burze Binance
- Založení účtu a převod kryptoměn
- Otevření obchodní pozice / zadání objednávky
- Uzavření obchodu
- Jak je to s poplatky
- Jak fungují Funding rate poplatky u Futures kontraktů
V tomto článku bych rád rozebral moji praktickou zkušenost s obchody na páku, upozornil konkrétněji, na co si dát pozor a jak před otevřením obchodní pozice na páku uvažovat.
Bitcoin, Binance a obchody na páku
Moje zkušenosti vyplývají z obchodování Futures typu USD-M a COIN-M, a to vždy páru BTCBUSD Perpetual (až 100-násobná páka).
Vyzkoušel jsem i obchodování na páku Isolated Margin (s desetinásobnou pákou).
Všechny tyto typy obchodů najdeš na burze Binance a u Margin obchodů používám měnový pár bitcoinu se stablecoinem (BUSD, USDT, apod.), jelikož BTCUSD pár pravidelně sleduji a považuji jej za méně volatilní a tím i, zejména u pákového obchodování, rizikový než by tomu jistě bylo u jiných méně časem ověřených kryptoměnových projektů.
Binance Kalkulačka pro pákové obchody
Než jsem se pustil do první investice na páku, uvažoval jsem nad možným ziskem, ale i rizikem. Při těchto úvahách mi pomohla i Binance kalkulačka. Uvědomil jsem si, že pákové obchodování není jen o větším kapitálu pro vyšší výnos, ale hlavně o správném zhodnocení rizika likvidace resp. minimalizaci možných ztrát.
Jako příklad pro následující odstavce budeme uvažovat, že bitcoinu v páru BTCUSD do budoucna věříme, a že chceme teda otevřít obchodní pozici LONG (na růst ceny bitcoinu) s určitou pákou. Pro demonstraci a úvahy předpokládejme, že věříme, že bitcoin se v dohledné době dostane na cenu 100 000 USD.
Kalkulačka zisků a ztrát obchodů na páku
První k čemu můžeme kalkulačku využít je výpočet zisků a ztrát při zvoleném pákovém obchodu.
Aktuální (vstupní) cena BTC je např. okolo 20 500 USD.
Cílová (výstupní) cenu předpokládáme na 100 000 USD.
Původní částka jsou finance, které máme pro obchod k dispozici, zde např. 1000 USD.
Vypůjčená částka však značí, kolik bude výše investice s použitím páky (při 10x páce to bude 10 000 USD, při 3x páce by to byly 3 000 USD atp.)
Ve výsledku vidíme, že zisk by činil 42 602 USD, což je více než 42-násob vkladu (původní částky 1000 USD).
Kalkulačka cílové ceny obchodu na páku
Obdobně funguje kalkulačka cílové ceny. Rozdíl je v tom, že namísto cílové ceny zadáváš, jakého zisku (ROE) chceš dosáhnout. Výsledkem výpočtu je potom cílová cena, na které je pro realizaci zisku potřeba prodat resp. na si nastavit automatický prodej pomocí TP (take profit).
Kalkulačka likvidační ceny obchodu na páku
Kalkulačky zisků a cílové ceny mi říkají, kolik mohu s použitím jaké páky vydělat. Nicméně to, co je v pákovém obchodování důležitější je právě likvidita resp. likvidační cena a zůstatek neboli kolaterál k zajištění obchodní pozice před její likvidací. Poslední řádky mohou znít pro někoho příliš složitě, a proto si je vysvětlíme.
Na rozdíl od spotového (běžného) nákupu kryptoměn aj., v pákovém obchodování existuje riziko ztráty celé vložené částky (včetně kolaterálu), při dosažení určité ceny (likvidační ceny). Aby k likvidaci (automatickému odpodeji obchodní pozice ve ztrátě) nedošlo, je potřeba mít na obchodním účtu dostatečný zůstatek jako krytí (kolaterál). Tento zůstatek je možné v průběhu různě navyšovat (vkládat další finance) a snižovat. Nicméně je důležité, znát potřebnou výši kolaterálu pro zajištění obchodní pozice před případným, zejména prudkým, poklesem (při short obchodech růstem) ceny.
Příklad kalkulace likvidační ceny a kolaterálu
Pro snadnější pochopení si opět uvedeme příklad s pomocí obrázku Binance kalkulačky likvidační ceny.
Částka je zde celková výše obchodní pozice. To znamená 1000 USD použitých jako vklad (Původní částka) + při 10x páce 10 000 USD vypůjčená částka. Při dané vstupní ceně BTC to odpovídá uvedeným 0.532 BTC v daném pákovém obchodu.
Jako zůstatek neboli kolaterál zde uvažuji DALŠÍCH 1000 USD, které se v tomto příkladu rozhodnu přidat jako krytí obchodní pozice, aby nedošlo k likvidaci až do výše vypočtených 19755 USD za jeden bitcoin.
Jak ochránit obchodní pozici proti likvidaci
Pomocí Binance kalkulaček výše jsme si ukázali, jak u sestavování pákové obchodní pozice uvažovat a s čím kalkulovat.
Kolaterál jako krytí obchodní pozice na páku
Jak jsme si ukázali, důležitým aspektem zajištění obchodní pozice před likvidací je výše zůstatku (kolaterálu). Při 10x páce v příkladu výše demonstrovali potřebou dalších 1000 USD pro zajištění obchodu o cca pouhých 1000 USD na cenu 19755 USD, což je v případě bitcoinu pohyb, který umí udělat v řádu dne a někdy hodin i desítek minut.
Před otevřením obchodní pozice doporučuji být kritický a vyhodnotit, kam až se může cena propadnout (při long pozici), vyšplhat (při short pozici), než se obrátí směrem a na hodnotu našeho plánovaného odprodeje a výplaty zisku. Lze k tomu využít i Binance kalkulačku, kde lze hned vidět, kolik by musel činit můj zůstatek pro zajištění takové pozice, aby nebyla zlikvidována ve ztrátě.
Tímto způsobem lze zjistit, zda je rozumné investovat danou částku s vybranou pákou, je-li tu reálné riziko, že se cena propadne třeba na 10 000 USD a já mám popř. nemám k dispozici danou výši kolaterálu. Podle dostupných prostředků k zajištění pak vybírám výši počáteční investice resp. páky pro celkovou částku v investici, kterou jsem schopen při poklesu ceny zajistit.
Co říkáš na tento způsob uvažování při pákových obchodech? Máš s nimi zkušenosti? Doplnil bys můj pohled na pákové obchody něčím? Kam až si myslíš, že může ještě BTCUSD klesnout, než se zase vydá vzhůru? Napiš mi, co si myslíš, do komentářů pod článkem. ⬇️⬇️⬇️
Kam dál?
Jak si vybrat peníze z Binance bez poplatků
Binance vs Coinbase: Srovnání kryptoměnových burz
Staking: Úroky z držení kryptoměn
Směnárny: Kde koupit bitcoin a vyhnout se poplatkům

Fascinují mě technologické inovace. Zajímám se o finance a jsem fanoušek Bitcoinu. Naplňuje mě dobrodružné cestování a objevování nepoznaného. Snažím se pomáhat lidem ve svém okolí na základě svých osobních zkušeností.