Zkušenosti: Výhody a nevýhody platební karty Curve

Zkušenosti: Výhody a nevýhody platební karty Curve

6. 12. 2019 4 Autor: Jakub Eliáš

S platební kartou Curve mám nyní zkušenosti přibližně jeden rok. Za tuto dobu jsem ověřil její výhody a zároveň objevil i několik nevýhod.

Většinu času jsem využíval standardní funkcionality bezplatné verze Curve Blue:

  • možnosti cashbacku (vrácení peněz z plateb kartou)
  • vybírat peníze z ATM (bankomatu) v České Republice
  • vybírat peníze z ATM v zahraničí
  • platit kartou Curve na internetu
  • platit kartou Curve v Čechách i zahraničí

Mimo to jsem si i pohrával s nastavením měny, kterou má karta Curve použít. Zkoušel jsem funkci “Back in Time”. Porovnával jsem, kdy se kartou vyplatí zaplatit a kdy ne. Ověřoval jsem její limity a srovnával ji s konkurenčními produkty Revolut a Wise. A nyní bych rád shrnul, kdy jsem si její používání oblíbil a prozradil, na co si dát pozor.

Kdy použít kartu Curve?

Curve karta je úžasná v několika situacích na cestách, při platbách na internetu, ale i při nákupech v ČR. Následující tři body shrnují její hlavní výhody.

1. Běžné nákupy kartou

Platební karta s aplikací Curve dovede zastoupit nespočet jiných karet ve vaší peněžence. Následně si stačí pamatovat pouze jeden PIN kód a platit tak, jak jste zvyklí. Mezi vašimi platebními kartami lze přepínat v mobilní aplikaci a vy je tak nemusíte nosit s sebou v peněžence. Umožňuje také zpětně měnit výběr karty, kterou jste již zaplatili. Peníze se vám ihned vrátí a strhnou se následně z nově zvolené platební karty. Pro tyto účely využijte funkcionalitu “Back in Time” v mobilní aplikaci Curve.

2. Platby kartou v zahraničí a na internetu

Stejně jako konkurenční Fintech služby Wise, Revolut, Twisto aj., tak i Curve nabízí výhodnější směnu peněz. Ta se děje automaticky při výběrech z ATM nebo platbách na internetu a u obchodníků v zahraničí. Pokud si přejete, aby došlo k výměně peněz prostřednictvím karty Curve, je nutné u vybrané platební ponechat měnu, ve které je cílová karta vedena.

Osobnizkusenosti.cz | Platby kartou Curve

Tzn., že platím-li v zahraničí v Eurech a moje cílová platební karta slouží pro účet v Českých korunách, ponechám CZK, Curve se postará o výměnu, a tím obvykle o výhodnější kurz. Pokud však využívám např. Wise a mám jeho účtu držím eura, přeji si zaplatit přímo v eurech, a tak je také zvolím v nastavení platební karty v mobilní aplikaci Curve.

3. Výběry z ATM (bankomatů)

Pokud se potýkáte s limity vašich výběrů z bankomatu ať už v zahraničí nebo v ČR. Curve je pro Vás skvělá alternativa. Nabízí totiž výběry z ATM zdarma do výše 200 GBP (+/- 6000 Kč). Jelikož Curve funguje tak, že při zastoupení některé z karet se z ní podstatě provede platba kartou, znamená to, že vám tímto systémem navyšuje limity pro výběry z bankomatu.

Například u Revolut mohu vybrat 9000 Kč za 30 kalendářních dní. Při překročení této sumy platím 2% poplatek z překročené částky. Potřebuji-li si vybrat z Revolut účtu dalších 6000 Kč, použiji pro výběr z ATM Curve v zastoupení za Revolut. Z Revolut karty se mi strhne 6000 Kč za “platbu kartou” prostřednictvím Curve, ale já dostanu z bankomatu 6000 Kč bez dalších poplatků.

To se hodí zejména v zahraničí, kde jsme limity a poplatky poměrně limitováni.

Nevýhody karty Curve

Nyní k omezením. I Curve karta má svá nevýhody a není úplně dokonalá. Zde si shrneme, na co si dát pozor.

1. Limity karty Curve a zavádějící informace

Jednak to jsou limity Curve karty, které navíc nejsou z aplikace zřejmé. Pozor, mobilní aplikace zobrazuje limity možných transakcí, nikoliv bezplatných. Např. zobrazuje, že DENNÍ limit pro výběry z ATM jsou 200 GBP (6000 Kč). To je sice pravda, ale neupozorňuje vás, zda stále můžete vybírat peníze bez poplatku nebo zda jste již limit pro výběry zdarma překročili.

Limit pro výběry z bankomatu zdarma je 200 GBP za 30 kalendářních dní! To si bohužel musíte hlídat sami. V tomhle ohledu je Revolut i Wise mnohem dále, u nich vidíte do kdy musíte počkat, aby jste se poplatku vyhnuli.

2. Nepravdivé informace o obnovení limitů

V informacích o poplatcích, limitech a obnovení limitů jsem se dočetl, že mohu vybrat 200 GBP bez poplatku každý kalendářní měsíc. Není to pravda. Mají tam chybu, na kterou jsem je následně upozornil. Jedná se o 30 kalendářních dní. Stejně tak je tomu i u ostatních limitů.

3. Kurzovní směny mimo burzovního hodiny

Pozor na směnu peněz mimo burzovní hodiny tzn. o víkendech a ve státní svátky, kdy je britská burza zavřená. Jednak platí kurzovní lístek z posledního všedního dne, což by tolik nevadilo. Mnohem méně příjemnější informací je, že při směně peněz (tzn. i platbách, kdy ke směně dochází) zaplatíte navíc 0,5% z transakcí týkajících se GBP, EUR a USD a 1,5% u všech dalších podporovaných měn.

U Curve tedy platí to stejné jako u Revolut, vyhnout se nutnosti směny peněz během víkendů a státních svátků. Pokud již nemáte peníze v cílové měně, tak se v těchto dnech vyplatí Wise.

Curve karta ZDARMA a více informací

Jestliže vás karta Curve zaujala a rádi byste se dozvěděli více informací, zde je moje recenze, která kartu i aplikaci rozebírá více do hloubky.