Jak nakupovat na internetu levněji

Jak nakupovat na internetu levněji

12. 12. 2021 0 Autor: Jakub Eliáš

Nákupy na internetu jsou silným trendem moderní doby a podstatou tohoto článku není si projít celý proces od začátku do konce a vysvětlovat jednotlivé kroky. To už dnes zvládne skoro každý. Rád bych se podělil o pár tipů, které používám já sám, když na internetu nakupuji.

Podotýkám, že se vždy soustředím na nalezení vyhovujícího produktu při solidních podmínkách doručení a co nejnižší ceně za identický produkt. Zkrátka rozumný poměr ceny a výkonu s minimálním množstvím stráveného času hledáním, a to ať už při hledání produktů pro sebe nebo třeba jako perfektní vánoční dárek pro mé blízké.

Výběr správného zboží

Výběr toho správného zboží je první překážkou při nákupu na internetu. Neuvažuji teď situaci, že přesně vím, co hledám, a že jsem expert v daném oboru. Mám na mysli hledání správného produktu v oblasti, kterou neznám. V tom horším případě dané zboží nekupuji pro sebe, ale ještě navíc jako dárek pro někoho, na kom mi záleží. Nikdo z nás jistě nechce výběr poplést a dárkem způsobit naopak zklamání.

Zeptejte se odborníka

Mám-li alespoň přibližnou představu o daném produktu, zadám internetovou adresu některého velkého nebo specializovaného e-shopu s daným sortimentem a hledám pomoc odborníka tam.

V lepším případě má internetový obchod Live chat pro komunikaci se zákazníky nebo poradnu typu fórum, kde lze zejména číst dotazy ostatních zákazníků před vámi. Pokud měl někdo stejný dotaz, není třeba čekat na odpověď.

Další možností je zkusit kontaktovat někoho z e-shopu telefonicky a nebo si vyměnit s experty na druhé straně pár e-mailů.

Vyhledejte “Jak vybrat..”

Často pomůže jednoduše Google. Stačí zadat “jak vybrat” danou věc a o produktech dané kategorie si něco přečíst. Osobně chodím rovnou na Heureku a zjišťuji informace o správném výběru přímo tam. Existuje tam jednak již zmíněné fórum typu Poradna, ale i pěkně zpracovaná sekce “Jak vybrat” jednotlivých kategorií.

K nalezení správné sekce použijte jednoduše vyhledávání.

Nezkušený zákazník se tak kompletně dozví Jak vybrat třeba běžecké lyže, a to od typu běžek, přes zaměření, rozměry, materiál, požadované vlastnosti až po výbavu a péči o ně.

Rádce s výběrem hledejte mezi podkategoriemi vybrané kategorie, jako je vidět na obrázku níže.

Výběr konkrétního produktu

Jakmile vím, jaký produkt přibližně hledám, přichází na řadu prohledávání e-shopů na internetu. Zjednodušuji si to opět na Heuréce. Obvykle použiju filtrování vyhovujících parametrů v pravé části a následně vybírám z nejlépe hodnocených produktů. Dalo by se říct, že spokojenost ostatních uživatelů je pro mě často směrodatná ve smyslu výběru dvou nebo tří favoritů.

Srovnání produktů

Jestliže hraje roli více parametrů a je komplikovanější se v nich vyznat, doporučuji použít srovnání. Heuréka umí přehledně zobrazit vybrané zboží a na první pohled je vidět, v čem je který produkt lepší. Osobně se mi to osvědčilo např. při výběru mobilního telefonu.

Lze porovnávat 2 a více produktů naráz
K porovnání produktů slouží ikonka “vah” vpravo nahoře

Hodnocení produktů

Některé produkty mají desítky, ne-li stovky hodnocení, v takových případech se zaměřuji převážně na ty negativní, abych se připravil na nejhoší a zhodnotil, zda je daný nedostatek relevantní i v mém případě.

Navíc, některá hodnocení nejsou příliš informativní. Dobré je se rovněž zaměřit na obsáhlejší recenze zkušených uživatelů. Heuréka je umí rozpoznat a jejich hodnocení zvýrazňuje.

V případě, že mě zaujme některý produkt, ale má jen málo recenzí, vyhledávám ho i na jiných internetových obchodech a čtu si hodnocení přímo tam.

recenze produktů

Srovnání e-shopů a cen zboží

Jakmile mám vybraného svého favorita, řeším zejména cenu a způsob doručení. Heuréka je opět silná v porovnání obou těchto parametrů. Jednak umí seřadit obchody dle ceny produktu, ale i dle ceny včetně dopravy.

Dále lze filtrovat dle výdejních míst a nechat si zobrazit jejich přesné adresy.

Zobrazuje

  • dostupnost zboží resp. zda je skladem nebo jak dlouho je třeba čekat na naskladnění
  • možnosti dopravy včetně ceny a rychlosti doručení
  • dostupné varianty produktu (typicky barevná provedení)
  • spokojenost ostatních zákazníků s daným e-shopem v procentech spolu s počtem recenzí
porovnání cen zboží na internetu

Vývoj ceny produktu

Aby té chvály na funkce heuréky nebylo málo, tak přidám ještě jednu. Tou je je vývoj ceny zboží v čase, který je přehledně vidět na grafu a to s ohledem na minimální a průměrnou cenu. To se hodí pokud na koupi předmětu nespěcháte. Jestliže pozorujeme klesající trend ceny, můžeme produkt koupit později.

Ceny některých produktů se mění s ohledem na roční období, a tak lze pozorovat určitý sezónní trend. Poznáte tak, kdy se např. vyplatí koupit nové zimní pneumatiky.

Navíc není třeba na změny cen myslet. Stačí si nastavit automatická upozornění.

E-shop Alza

Produkty největšího prodejce původně s elektronikou, ale dnes už se vším možným, Alza.cz, na Heuréce nenajdete (pouze hodnocení obchodu). Pokud vím (a nic se od doby psaní článku nezměnilo), tak Alza svou nepřítomnost ve srovnávačích typu Heuréka nepovažuje na nutný, jelikož ji stačí ohromná popularita, kterou na českém trhu má. Škoda jen pro uživatele, přes srovnávače mají na první pohled jasno, kde nejvýhodněji nakoupit, přičemž Alza bude často právě tím vítězem z hlediska ceny, a možná proto spoléhají i na to, že zákazníci půjdou rovnou na jejich stránky.

Slevy na vybrané zboží

Konečně jsme v situaci, kdy víme, jaké zboží koupit, máme představu kde a za kolik. Z vlastní zkušenosti však doporučuji ověřit ještě jednu informaci, a to možnost získání slevy resp. cashbacku.

Vyhledávání slevových kupónů už jsem vzdal, obvykle totiž naleznete pouze tzv. “slevové portály”, které poskytují proklik na daný e-shop s tím, že jen informují o určité akční nabídce.

slevy při nákupech na internetu

Osobně už několik let využívám Plnou peněženku a postupuji tak, že na ní vyhledávám konkrétní e-shop, který jsem objevil na Heuréce a nebo kategorii produktů např. Elektro a dívám se, zda nenaleznu známý internetový obchod z okolí, kde bych si objednávku vyzvedl bez nutnosti dopravy popř. který bych rád podpořil a v neposlední řadě takový, kde mohu získat zajímavou slevu proklikem přes tento slevový portál.

Více o Plné peněžence se dozvíte z článku Osobních zkušeností: “Nakupuji levněji s Plnou peněženkou“.

Výběr správné platební karty

Pokud je na vás postup s Plnou peněženkou složitý a raději nakupujete bez starostí s vyhledáváním slev, doporučuji platit platební kartou Twisto, kde se obdobné slevy aplikují automaticky. Výhodu to přináší i případě, že i některého obchodníka nakupujete pravidelně – platba je pohodlnější, rychlejší.

O Twistu se dozvíte více v recenzi Osobních zkušeností: “Zkušenosti s placením přes Twisto“. S využitím odkazu Osobních zkušeností nyní získáte k registraci 500 Kč jako BONUS.

slevy na e-shopech

Další možností je platit platební kartou Curve, která umí zastoupit kteroukoliv z vašich stávajících platebních karet jednoduchým přepnutím v mobilní aplikaci. Navíc však můžete využívat výhod karty Curve v podobě slev ve vybraných obchodech.

O aplikaci a platební kartě Curve se dozvíte více v článcích “Všechny platební karty v jedné” a “Výhody a nevýhody platební karty Curve“.

Slevy spojené s debetními a kreditními kartami

Mimo jiné, obě výše zmíněné služby a jejich platební karty naleznete rovněž v přehledu “Srovnání platebních karet s cashbackem“. Zde bych rád upozornil na to, že pokud na internetu nakupujete často a pravidelně, možná se vám vyplatí zřízení některé z kreditních karet, a to přesto, že jsou obvykle zpoplatněné.

Jestliže se chystáte nakoupit na zahraničním internetovém obchodě, možná pro vás nebude až zas tak výhodné platit v českých korunách. V případě EUR plateb je možnost sáhnout po Binance VISA kartě a jiných, kde navíc můžete získat slevu za každou platbu. Nebo se nabízí zaplatit kartou Wise, Revolut a nebo opět Curve, a to v případě EUR, ale i jiných měn.

Pro více informací přidávám seznam předchozích článků:

A jak nakupujete na internetu vy? Používáte jiný srovnávač zboží? Znáte lepší způsoby platby a možnosti cashbacků? Používáte raději dobírku nebo odložené platby typu Twisto? Podělte se s námi v komentáří i o vaše zkušenosti. ⬇️⬇️⬇️