Srovnání poplatků při pravidelném pasivním investování

Srovnání poplatků při pravidelném pasivním investování

15. 4. 2023 12 Autor: Jakub

Nějakou dobu už zkouším několik aplikací s funkcemi automatického pravidelného pasivního investování a rozhodl jsem se porovnat, jaké poplatky v delším časovém horizontu zaplatím na každé z nich.

Pro srovnání uvažuji služby, které nabízí opravdu automaticky posílat peníze na jejich účty, mít u nich nastavené funkce pro pravidelné nákupy akcií nebo ETFs a o víc není potřeba se starat. Takže lze opravdu investovat dlouhodobě a hlavně pasivně. Touto formou lze pak investovat do S&P 500, MSCI World ETFs, nebo do portfolia na míru v podobě vybraných ETFs nebo akcií.

Uživatelské porovnání Portu, Fondee a Interactive Brokers

Znám a vyzkoušel jsem několik služeb pro automatické pasivní investování, které si dále srovnáme. Budou jimi Fondee, Portu a Interactive Brokers.

Zatímco Fondee a Portu jsou opravdu služby, které nabízejí sestavení investičního portfolia a jsou uživatelsky velmi přívětivé, Interactive Brokers je obchodní platforma s cennými papíry a musím říct, že i mně dělá problém v jejich aplikaci některé informace a data o předchozích operacích, zaplacených poplatcích apod. najít. Začínajícím investorům tedy rovnou doporučuji Fondee a Portu, protože práce s IB je opravdu náročná.

Portfolia akcií a ETFs na Fondee, Portu a Interactive Brokers

Patříte-li však již k trochu zkušenějším investorům, nedělá vám problém angličtina a máte trochu víc trpělivosti, věřím, že se v IB brzy zorientujete.

Možná si řeknete, že srovnávat Interactive Brokers s investičními službami typu Portu a Fondee je jako porovnávat jablka s hruškami, ale srovnávání jsem se rozhodl až poté, co jsem zjistil, že Interactive Brokers narozdíl od DEGIRO aj. brokerů nabízí funkci automatických pravidelných nákupů akcií.

Jinými slovy, to co Fondee udělá za své uživatele na základě vybraného rizikového profilu, lze do jisté míry udělat i pomocí IB.

Fondee i Potu uživateli sestaví portfolio v podobě ETFs. U Portu si lze i vybrat z předpřipravených portfolií popř. si portfolio z ETFs a z omezené nabídky (světových i českých) akcií sestaví uživatel sám na míru.

Rozdíl obchodní platformy Interactive Brokers a investičních služeb

Interactive Brokers jsem se dlouhou dobu vyhýbal. Jejich služby vždy byly a i dnes převážně jsou pro velké hráče. Nicméně změnili strukturu svých poplatků a lze u nich investovat i s menším obnosem peněz za srovnatelné poplatky právě s výše zmíněnými investičními službami. Jelikož jde v případě Interactive Brokers o obchodní platformu, poplatky se počítají trochu jinak a právě na to se ve srovnání podíváme.

Poplatky za služby Fondee

Za služby Fondee zaplatíte přibližně 1,05% ročně. Vyplývá to z jejich servisního poplatku + poplatku spojeného s obchodováním ETFs.

Poplatky za služby Portu

U Portu zaplatíte minimálně 0,47% ročně. Abyste se však na tento poplatek dostali, musíte se zavázat, že po určitou dobu nebudete peníze z Portu vybírat. Se slevou 40% na poplatku jste schopni se dostat až na zmíněných 0,47% ročně, ale bude to znamenat nechat peníze na Portu ležet 15 let. Lze si však vybrat i kratší dobu fixace s s nižší slevou na poplatku.

Dalším omezení při základním 0,79% poplatku ročně (bez nutnosti fixace) je, že vaše portfolia mohou obsahovat maximálně 5 akcií nebo ETFs, přičemž lze vytvořit pouze 2 strategie resp. portfolia. S překročením limitů roční poplatek stoupá.

Poplatky u Interactive Brokers

U Interatcive Brokers je to s poplatky daleko složitější. Jako jednotlivec ani tady žádné neplatíte za zřízení nebo vedení účtu, ale za jednotlivé obchody, přičemž vždy závisí na tom, k jaké zemi se vztahují dané ETFs nebo akcie.

Pro jednoduchost budeme uvažovat pouze americké akcie a ETFka a nebude vůbec rozebírat případ, že jste velmi majetný investor, který se chystá zobchodovat více než 300 000 akcií měsíčně.

Pak u Interactive Brokers zaplatíte 1% z objemu každého obchodu. Dokonce uvádí, že minimálně 0.35 USD, což nesedí s tím, co jsem našel u svých transakcí (z každého mého nákupu derivátu o 23 USD mi strhli poplatek 0.23 USD).

Srovnání poplatků Fondee, Portu a Interactive Brokers

Nyní víme, jak jsou na tom Portu, Fondee i Interactive Brokers s poplatky pravidelných investičních služeb, pojďme se dále podívat na srovnání těchto poplatků.

Připomínám, že uvažujeme scénář pravidelného např. měsíčního pasivního investování, kdy investor vkládá své prostředky do vybraných akcií nebo ETFs. Nikoliv jednorázovou investici.

Dále pro jednoduchost

  • neuvažujme žádné úročení, řekněme, že hodnota našeho portfolia se bude rovnat vkladům
  • nebudu od celkového kapitálu odečítat poplatek pro výpočet poplatku v následujících letech
  • ve všech případech budeme průběžně investovat 120 000 Kč ročně
  • investiční horizont bude 5 let

Srovnání poplatků za 5 let investování

RokyFondee [1,05% p.a.]Portu [0,79% p.a.]IB [1% z obchodu]
11260 Kč948 Kč1200 Kč
22520 Kč1896 Kč1200 Kč
33780 Kč2844 Kč1200 Kč
45040 Kč3792 Kč1200 Kč
56300 Kč4740 Kč1200 Kč
Za odprodej investicnicnic6000 Kč
Poplatky celkem18900 Kč14220 Kč12000 Kč

Tabulka srovnání poplatků za 5 let investování demonstruje, že v delším časovém horizontu je i malý rozdíl v procentech poměrně citelný na nominální hodnotě celkového poplatku.

Dále porovnává

  • roční poplatek z celkových investic
  • oproti vyššímu poplatku z jednorázových obchodů spolu s následnými odprodeji při ukončení investice

Z výsledků výpočtů vyplývá, že investice v horizontu 5 let už se více vyplatí přes obchodní platformu Interactive Brokers, přičemž IB začíná být oproti Portu a Fondee výhodnější někdy kolem 3. roku investování. Logicky s delším investičním horizontem se bude rozdíl v poplatcích za orční správu versus z objemu jednotlivých obchodů více prohlubovat a IB bude ještě o to výhodnější.

Moje zkušenosti s Interactive Brokers

Z mojí zkušenosti, Interactive Brokers je vzhledem ke své velikosti i velmi komplexní platforma a není zdaleka tak přívětivá, jako jsou jednoduché služby typu Fondee a Portu.

Chcete-li však na poplatcích ušetřit, a hlavně, dovedete-li si své investiční portfolio sestavit sami, dost možná pro vás budou Interactive Brokers vhodnější volbou.

Jak pravidelně automaticky investovat na Interactive Brokers

  1. Pravidelné investice pak najdete v Interactive Brokers pod položkou menu “Trade” a funkcí “Recurring Investments”
  2. Tam si v novém pokynu pro pravidelnou investici vyhledejte akcii, kterou chcete nakupovat a dejte si pozor na to, v jaké měně je vedena.
  3. Zvolte si pravidelnost nákupů – denně, týdně, měsíčně, jednou za dva týdny apod.
  4. Kdy se má pravidlo spustit a kdy ukončit
  5. A samozřejmě i částku, za kterou se má derivát dané akcie nakoupit

Jakmile pokyn uložíte, zbývá v Deposits jen vybrat způsob plateb na účet Interactive Brokers a zadat jejich odesílání ve vašem internetovém bankovnictví na platformu IB dle zobrazených platebních pokynů. Z osobní zkušenosti vím, že lze posílat i české koruny a Interactive Brokers si je pro účely pravidelných investic automaticky smění na podkladovou měnu dané akcie.

Jaké jsou vaše osobní zkušenosti s pasivním investováním? Investujete pravidelně automaticky nebo každý měsíc popř. týden manuálně? Neodrazuje vás od investice vidět, že je cena akcie výš nebo níž než byla posledně?
Máte raději portfolio na míru nebo vám stačí připravená a uatomaticky sestavená portfolia od služeb jako Fondee a Portu? A jaké jsou vaše zkušenosti se sestavováním portfolií na míru u Portu nebo Interactive Brokers? Napište mi dolů do komentářů
⬇️⬇️⬇️