Návod: Kde koupit bitcoin (BTC) za české koruny (CZK)

Návod: Kde koupit bitcoin (BTC) za české koruny (CZK)

4. 7. 2021 2 Autor: Nikola

Kryptoměny, zejména bitcoin (BTC) jsou v současnosti jedním z nejoblíbenějších investičních nástrojů napříč světovými trhy. Většina velkých kryptoměnových burz však nákup BTC za CZK neumožňuje. V důsledku to znamená prodloužení celého procesu, protože nejprve budete potřebovat převod peněz na eurový účet. Další nevýhodou je zaplacení vyšších poplatků při nabíjení burzovního účtu kartou nebo zaplacením poplatků za směnu z CZK na EUR.

No a právě z těchto důvodu si představíme návod na to, jak kryptoměny nakupovat a prodávat přímo za CZK.

Možnosti směny BTC za CZK

Pochopitelně je nákup BTC a jiných kryptoměn přímo za CZK resp. české koruny o něco jednodušší a tady je přehled možností, které lze zvolit spolu s popisem jejich základních výhod, popř. nevýhod.

Decentralizované P2P burzy

Jeden ze způsobů je využitím P2P burz neboli směnáren, které jsou decentralizované a pouze spojují prodejce se zájemci o danou směnu. Ta se však odvíjí od dostupných nabídek, které se často liší od aktuální středové ceny za danou kryptoměnu. Příkladem je třeba burza Bisq, Hodl hodl, Paxful nebo Vexl.

Bitcoinmaty

Další možností jsou takzvané bitcoinmaty. Obvykle je najdete například v nákupních centrech. Poplatky za směnu jsou však vyšší než při využití burz. Pokud vím, tak dosahují poplatků až okolo 5%.

Kryptoměnová burza Binance

Binance je centralizovanou burzou a bohužel se u ní jedná pouze o směnu formou P2P, která se odvíjí od nabídek ostatních uživatelů. Druhou možností je nákup pomocí platební karty, který je bezesporu rychlou a snadnou variantou nákupu, ale na druhou stranu zaplatíte více na poplatcích.

Fintech aplikace Revolut

U Revolutu můžete kryptoměny pouze nakoupit či prodat, ale nemůžete s nimi dále disponovat (posílat peníze do HW peněženky či kamkoli jinam). Nejste tak plnohodnotnými vlastníky koupených kryptoměn, všechny je za vás drží u sebe společnost Revolut.

Aplikace Revolut je však skvělá v mnoha jiných funkcích a často dává odměny za doporučení. Pokud Revolut ještě nemáte, rád se o svou odměnu za doporučení rozdělím. Kontaktujte mě, prosím, na email nebo v komentářích.

Kryptoměnová směnárna Anycoin

Přes směnárnu Anycoin lze nastavit pravidelné nabíjení účtu, automatickou směnu i odeslání na HW peněženku. Manuálně lze kryptoměny odeslat i přijmout pomocí Lightning network a do 25 000 Kč denně není potřeba ověření identity známé jako KYC.

Pokud vám ověření identity nedělá problém,

 1. registrujte se pomocí tohoto tlačítka,
 2. ověřte svou identitu pomocí nahrání identifikačního průkazu
 3. směňte kryptoměny v hodnotě alespoň 10 000 Kč

a dostanete od Anycoin 300 Kč za mé doporučení.

Kryptoměnová burza Coinmate

Obecně platí, že nejvýhodnější podmínky, a to hlavně co se týče výše poplatků za směnu a obchodování, jsou na burzách, mezi které se řadí například Coinmate.

A právě na Coinmate se dnes podíváme podrobněji, jakožto jeden z nejjednodušších způsobů, jak nakoupit bitcoin za české koruny.

coinmate burza zkušenosti

O české krypto burze Coinmate

Coinmate je česká kryptoměnová směnárna a zároveň i burza založená v roce 2014. V současnosti nabízí svým uživatelům možnost obchodování předních kryptoměn v čele s BTC a jejich směnu za CZK a EUR.

Coinmate disponuje hned dvěma platformami, a to:

 • Trade – platforma určená pro obchodování kryptoměn  
 • Buy/Sell – jednoduchá směnárna pro rychlý nákup a prodej kryptoměn  

Jaké kryptoměny můžete nakoupit na Coinmate?

Coinmate má ve své nabídce pouze omezený počet kryptoměn a nezdá se, že by burza další kryptoměny přidávala třeba v takovém tempu, jako jsme zvyklí u Binance nebo Coinbase.

Na Coinmate můžete nakoupit:

 • Bitcoin (BTC)
 • Litecoin (LTC)
 • Ethereum (ETH)
 • Ripple (XRP)
 • Dash (DASH)
 • Bitcoin Cash (BCH)
 • Cardano (ADA)

Možnosti vkladu u Coinmate

Coinmate nabízí možnost vkladu CZK skrze platební bránu GoPay, která dává uživateli na výběr mezi zadáním platebního příkazu či naskenováním QR kódu. Druhou možností je využití bankovního převodu skrze službu ThePay.

U obou způsobů vkladů jsou stejné limity:

 • denní limit: 27 000 Kč
 • měsíční limit: 108 000 Kč (jednotlivé limity je možné navyšovat zvýšením stupně verifikace, tedy ověřením vaší identity)

Minimální výše vkladu je stanovena na 27 Kč.

Mezi další možnosti vkladu se řadí i:

 • převod nabízených kryptoměn do peněženky Coinmate
 • převod eur skrze SEPA platbu
 • převod stablecoinů DAI, který kopíruje cenu amerického dolaru (DAI můžete směnit za Bitcoin či Ethereum)
Coinmate nabízí devět způsobů vkladu včetně GoPay a ThePay.

Poplatky u Coinmate

Poplatky u Coinmate jsou poměrně nízké, přičemž se s nimi setkáme zejména při směně a výběru peněz či kryptoměn. Výši poplatků si můžete vždy ověřit na samotných stránkách směnárny Coinmate.io.

 Poplatky za vklad v CZK jsou u Coinmate nulové

Poplatek za vklad

Vklady v českých korunách pomocí GoPay a ThePay jsou bezplatné. Stejně tak jsou bezplatné i vklady pomocí kryptoměn. Naopak pokud se rozhodnete využít pro směnu eura zaplatíte za vklad 1 EUR.

Poplatek za výběr CZK, EUR a BTC

Za výběr prostřednictvím CZK si Coinmate účtuje poplatek ve výši 1 EUR (stejný poplatek je i při výběru prostřednictví EUR). Pokud se rozhodnete provést výběr například v Bitcoinu zaplatíte poplatek v maximální výši 0.00017 BTC (k 07/2021 tj. 125 Kč).

Poplatek za směnu kryptoměn

Coinmate si za směnu účtuje poplatek v nejvyšší výši 0,35%. Jeho výše se snižuje dle celkového měsíčního objemu zobchodovaných finančních prostředků (viz tabulka níže).

Při směně je nutné znát rozdíl mezi pojmy “maker” a “taker”, protože od toho, jakým způsobem objednávky realizujete, se odvíjí i vaše poplatky:

Maker – je zadavatel objednávky na směnu, který čeká na potvrzení protistrany – takera. Na burze zadává objednávky na nákup či prodej kryptoměn za předem stanovenou cenu

Taker – je tedy ten, kdo tyto objednávky přijímá a ve výsledku chce kryptoměny nakoupit či prodat v reálném čase

Poplatky za směnu se odvíjí od objemu zobchodovaných transakcí

Registrace a verifikace účtu Coinmate

Proto abyste mohli využít jakékoli služby u Coinmate, je nutné se u nich nejprve zaregistrovat a nově založený účet verifikovat. Celý proces nezabere více než několik minut.

 1. Registraci začněte pomocí tlačítka “Sign Up” v pravém horním rohu
 2. Vyberte zemi původu
 3. Zadejte e-mail
 4. Zvolte si silné heslo
 5. Potvrďte registraci v e-mailu kliknutím na „ACTIVATE ACCOUNT“
 6. Přihlaste se a vyplňte kód zaslaný na váš e-mail
Registrace u Coinmate je rychlá a jednoduchá.

Následně je nutná i základní úroveň verifikace (ověření identity), bez které vás Coinmate nenechá provést vklad a tím pádem ani žádnou směnu.

Verifikace se skládá celkem ze 4 kroků:

 1. Vyplnění osobních údajů (jméno, příjmení, adresa, telefonní číslo…)

2. Scan ID – směnárna vás požádá o předložení občanského průkazu či pasu, který následně pomocí mobilního telefonu nafotíte.

Dále budete požádáni o:

 • vyfocení přední strany průkazu
 • vyfocení zadní strany průkazu
 • natočení průkazu v pohybu nahoru a dolů tak, aby mohla aplikace oskenovat bezpečnostní prvky průkazu
 • vyfocení selfie

3. KYC (Know Your Customer) – zde vyplníte za jakým účelem chcete směnárnu/burzu využít a jaký objem chcete měsíčně obchodovat

4. Questionnaire – dotazník, kde vyplníte své zaměstnání a také přibližnou výši příjmů a výdajů

Po dokončení každé části verifikace vám CoinMate navýší předem stanovené limity (viz tabulka níže). Případně můžete požádat podporu i o jejich individuální navýšení skrze e-mail.

Pomocí verifikace je možné dosáhnout vyšších limitů.

Jak vložit na Coinmate CZK a koupit BTC

Nákup BTC u Coinmate je poměrně jednoduchý a zvládne ho každý začátečník. K platformě pro nákup bitcoinu se dostanete skrze tlačítko BUY/SELL na horní liště, kde také vyberete měnový pár, který chcete směnit (v tomto případě BTC/CZK). Obchodníci zvolí možnost TRADE a přepnou se tak do burzovního rozhraní Coinmate.

Pro nákup kryptoměn je nutné použít platformu BUY/SELL v horní liště

Ještě před samotným nákupem je však nutné vložit peníze na váš účet CoinMate. Použijte k tomu tlačítko „Add“ a vyberte si, zda chcete vklad uskutečnit prostřednictvím platební brány GoPay či převodem z účtu pomocí ThePay.

Za vklad, podobně jako u Binance, neplatíte žádné poplatky.

Pro nákup poté už jen zadáte objednávku skrze Quick buy (rychlý nákup) a potvrdíte ji stisknutím tlačítka CONFIRM (potvrdit).

Nákup probíhá skrze jednoduchý formulář, kde je možné nastavit jednotlivé měnové páry ke směně

Bitcoin následně můžete držet buď přímo v peněžence Coinmate, nebo ho přeposlat na svoji HW peněženku (například Trezor) za poplatek nanejvýš 0,00017 BTC (k 07/2021 tj. 125 Kč) při rychlém odeslání a 0,00012 BTC při použití ekonomické varianty (k 07/2021 tj. 90 Kč). Pro porovnání, u Binance zaplatíte poplatek ve výši 0,0005 BTC (k 07/2021 tj. 370 Kč).

Vklad CZK zdarma a obecně nízké poplatky

Burzu Coinmate jsem pro tento článek nevybral jen z důvodu možnosti prodeje a nákupu v českých korunách, ale i z důvodu jejich nízkých poplatků. Pojďme se tedy podívat na to, kde se dá ušetřit.

Jednak vklad bankovním převodem v CZK je zcela zdarma. Odpadá tak hledání výhodnějšího kurzu a ztráta času s převody a směnou.

Dále poplatek za směnu (0,3%) je výhodnější i v malých objemech než třeba na Coinbase, kde zaplatíte nejméně 0,5%. Od určité částky však bude zajímavější burza Binance s poplatkem za obchod 0,1%.

Na výběru v Bitcoinech pak ušetříte v porovnání s Binance několik stovek korun. Přesná částka záleží na ceně BTC. Čím dražší, tím víc v přepočtu na poplatcích zaplatíte. Chystáte-li se kryptoměny naopak prodávat a vybírat eura nebo české koruny, nezaplatíte na poplatcích víc než právě 1 euro. Zároveň však opět odpadá nutnost měnit eura na české koruny, než začnete utrácet u lokálních obchodníků.

Kde obchodujete s kryptoměnami v českých korunách? Vyzkoušeli jste už Coinmate? Jakou jsou vaše zkušenosti s touto burzou? Doporučili byste jinou burzu nebo směnárnu? Jaké jsou její výhody a nevýhody v porovnání s Coinmate? Podělte se i o vaše zkušenosti v komentářích ⬇️⬇️⬇️