Zkušenosti: Dubaj levně

Zkušenosti: Dubaj levně

15. 1. 2019 2 Autor: Jakub Eliáš

Jako cestovatel vyhledávám hlavně aktivity a přírodní krásy, a proto jsem se nikdy o Dubaj (Spojené arabské emiráty) nezajímal. Letenky obvykle hledám přes online vyhledávače, kde se dají najít i levně a tentokrát se mi nabídla možnost zůstat pár dní během přestupu na další let právě v Dubaji.

Výhled na moderní centrum Dubaje z Burj Khalifa

Okrajová část Dubaje

Přes Booking jsme si pak našli jeden z levnějších hotelů nedaleko (cca 20 min autem) od letiště. Mohu vřele doporučit se před dokončením rezervace “prokliknout” přes Plnou peněženku. To vám může ušetřit několik stovek až tisíců korun, dle ceny vašeho ubytování. K našemu pozdějšímu překvapení jsme se ocitli spíše v Indicko-pákistánském ghettu 🙂 To nám došlo během první vycházky do okolí hotelu. Prošli jsme nespočet uliček plných malých obchůdků, obchodních center, mešit a malých restaurací s nejčastěji pákistánskou nebo indickou kuchyní.

Večerní návštěva starého města

Klasicky jsme museli vzdorovat nejrůznějším nabídkám nákupů a návštěv obchůdků, ale i nemilým a zírajícím pohledům místních. Snažili jsme se najít restauraci, kde bychom povečeřeli, jenomže k mému ohromnému překvapení nikde nepřijímali platební karty.

Proto se naše hledání rozšířilo na směnu peněz na místní měnu – dirhamy. To jsme chtěli udělat jedině pomocí bankomatu, takže začalo hledání toho, který nevyžaduje zaplacení poplatku (20 – 26 AED – 120 – 156 CZK). Samo s sebou jsme šetřili využitím platební karty (Revolut, TransferWise, Curve). To se nám po nějaké chvíli povedlo u Ahalia nebo později u United Arabian Bank, a poté jsme si vybrali jednu z místních jídelen.

Jako v každé zahraniční destinaci, i tady si doporučuji dát pozor jakou platební kartu použijete. I to vám může ušetřit stovky, ale i tisíce korun.

Jídlo (omáčka s kuřecím a pita chlebem + grilované kuře a zelenina) bylo skvělé a navíc velmi levné (12 AED – 72 CZK). K tomu jsme dostali zdarma vodu a myslím, že asi jako jediní v celé místnosti i příbor. Ostatní jedli rukama. Nicméně hygienické návyky se zdají být na úrovni, protože součástí restaurace je umyvadlo pro umytí rukou, které všichni použili. Myslím, že s jídlem jsme to touto volbou vyhráli na druhou stranu musí být člověk obrněný odpálkovat pár opravdu vlezlých prodejců a dokázat ignorovat čumily.

Zároveň jsme se nechali za 1 AED přepravit na druhou stranu místní řeky, kde jsme navštívili pozůstatky starého (původního) města a opět ochutnali dobré a levné jídlo (tentokrát ze severní Indie – Puri).

Moderní Dubaj

Jak jsem se dozvěděl během prohlídky města, tak vše co dnes známe jako Dubaj je uměle vybudované moderní velkoměsto, za čímž stojí nesmírné úsilí a množství peněz od šejků Spojených arabských emirátů.

V první řadě jde o multikulturní město – běžně potkáte zde pracující araby, černochy, asiaty, indy i evropany. Zdá se, že všichni zde žijí pospolu a respektují zde stanovená pravidla moderní Dubaje.

Booking.com

Inovace a modernizace

Dalším velkým poznávacím znamením jsou inovace. Mám pocit, že vše, co zde vybudují je v té nejvyšší kvalitě na světě, má to zkrátka to nejlepší z celosvětově dostupných řešení a pokud se na světě objeví něco nového chtějí to tu mít ne-li hned vytvořit nějaký světový rekord. Dubaj jich drží hned několik např. Je zde jevyšší mrakodrap na světě – Burj Khalifa (808 m) nebo je to prvenství z hlediska vybudování ostrova The Palm, který z výšky vypadá jako palma a jeho ohromná plochu zakrývá nespočet rezidencí, hotelů, mešity ale i mrakodrapy.

Služby, nákupy a obchodní domy v Dubaji

Prodej a služby jsou pro mě dalším velkým poznávacím znamením. Dubaj je totiž především o nákupech značkového zboží z celého světa a celé město je pokryto mnoha obchodními domy jako Emirates mall, kde se nachází první lyžařské centrum vybudované v poušti nebo Dubai mall, kde je obří akvárium se žraloky, mantami a mnoha dalšími tvory. Lze zde projít i tunelem, takže všichni tito živočichové pak plavou kolem Vás nebo se přímo potápět.

Nákupy jsou pak právě cílem mnoha návštěvníků této metropole. V moderní části lze již samozřejmě všude platit kartou, kdy mohu vřele doporučit TransferWise, Revolut nebo Curve, které vám levnějšími převody ušetří třeba i tisíce korun. Naleznete zde i mnoho expertů svého oboru jako např. Lékařství. Lidé sem jezdí za kompletní péčí a odpočinkem po dentálních zákrocích, plastikách atd.

Turismus, dovolená a aktivity v Dubaji

Dubaj mi nepřijde jako party město, naopak se soustředí na turismus rodin s dětmi. Nikde nekoupíte ani alkohol, takže jedete-li na dovolenou – vemte si ho z domu.

Můžete zde navštívit několik pláží, některé slouží surfařům, jiné kite-surferům, další závodění na vodních skútrech a jiné zase odpočinku. Mám pocit, že z hlediska aktivit je zde velká snaha, aby zde každý našel to své, ať už turista, tak místní. Mají tu dostihové závody, ruské kolo, aqua parky, yacht klub, golfová hřiště, fitness zařízení, kina, vyhlídkové lety atd. atd.

výhled z Burj Khalifa

Doprava v Dubaji

Vesměs jsme mimo přepravu přes řeku využili 3 druhy dopravy po městě.

Městská hromadná doprava v Dubaji

První dopravu, kterou jsme v Dubaji využili byla městská hromadná, která je zda na vysoké úrovni. Autobusy jsou moderní. Stačí si koupit v automatu lístek a nebo NOL kartičku, tu si dobíjet a vždy ji označit při nástupu a výstupu z MHD. Kromě autobusů zde jezdí i Metro (4 linky). Oboje levné (3 AED cesta z letiště, 5 AED z centra k hotelu), klimatizované a skvěle fungující. Skvěle popsané zastávky v arabštině i angličtině stejně jako hlášení před zastávkou. Metro zde navíc nemá řidiče a některé vlaky mají vagóny rozděleny dle tříd (1. – gold, 2. – silver) a jsou zde i vagóny pouze pro ženy a matky s dětmi. Interval odjezdů je každých 5 minut. Doporučuji dodržovat místní pravidla, hned první večer nás kontroloval místní revizor.

Poznávací projížďky městem

Druhou variantou, kterou jsme se rozhodli využít k rychlému poznání města byl „Hop on-hop off“ dvoupatrový autobus s otevřenou střechou pro vyhlídky po městě (221 AED/osoba — 1300 CZK). Vybrali jsme si Dubai sightseeing společnost, která nabízela lístek na 24 hodin a slevu při objednání přes internet. Mají několik linek, mezi kterými jsme přestupovali a procestovali jsme tak Dubaj během dvou půldnů a dozvěděli se mnoho nových informací o jednotlivých místech ale i Dubaji obecně. Pokud zde budete trávit pouze pár dní, tak stejně jako využití MHD tuto variantu velmi doporučuji.

Taxislužba Uber v Dubaji

Zpátky na letiště jsme potom vzhledem k našim velikým batohům zvolili taxi službu Uber, který zde funguje jak jsme zvyklí z Prahy. Za 40 AED – 240 CZK jsme se po vymotání ze zácpy pohodlně dostali na letiště.

Počasí v Dubaji

Musím říct, že jsem velmi rád za návštěvu v období ledna, kdy je rozumné počasí a teploty se pohybují pouze okolo 25 – 30 °C. Přestože jsou zde klimatizované i některé autobusové zastávky a průchody mezi nákupními středisky a metrem, tak bych se zde nechtěl ocitnou mimo prosinec až únor, kdy zde musí být opravdu nesnesitelně vedro.

Booking.com

5 nejlepších zážitků z Dubaje

Mrakodrap Burj Khalifa

Tento světový unikát si určitě zaslouží pozornost, nicméně ho s jeho rekorní výškou nepřehlédnete. Zajděte však i pod něj nebo ho navštivte v ranní, denní či noční hodiny. Vyhlídky po okolí jsou možné ze 125 (137 AED – 800 CZK) nebo 134 patra. Od toho se i odvíjí cena, kdy 134. patro je samosebou dražší, ale věřím, že rozdíl ve výhledu ani nepoznáte.

Pokud nemáte zájem o vyhlídku,doporučuji přijít k fontáně mrakodrapu večer, kdy pravidelně každých 15-30 minut koná světelná šou v kombinaci s muzikou a osvětlenou fontánou.

Mrakodrap Burj Khalifa

Hop-on hop-off autobus

Díky těmto vyjížďkám jsme navštívili snad všechna vytoužená místa, i ta, kam jsem nevěřil, že se dostaneme nebo, že v Dubaji jsou. Lze vystoupit a znovu nastoupit na kterékoliv zastávce a místo si projít. Časování je pouze na Vás. Navíc se pomocí poslechu anglické nahrávky dozvíte plno zajímavých informací o Dubaji i celých Emirátech.

Mrakodrapy a hotely

Budovy v Dubaji zaujmou svou moderní architekturou. Speciálně mrakodrapy jsou skvostné, a to za dne i osvětlené noci. Jiné budovy zkrátka zaujmou svým tvarem, nápadem nebo způsobem osvětlení. Ať už se pojedete podívat na Hotel Atlantis nebo na Burj al Arab, myslím, že nebudete zklamáni – naopak ohromeni.

Odpočinková promenáda Le Mer a pláže

Le Mer je moc pěkné místečko u pláže, které je vybudované uměle a nabízí kromě vkusného designu a street artu také pěkné posezení a obchůdky. Doporučuji spojit s návštěvou pláže a koupáním. Le Mer bych přirovnal třeba k takovému lepšímu pražskému Manifestu a pláže jsou velmi pěkně udržované, takže dokonalost k odpočinku. Tyto místa jsou součástí zastávek vyhlídkového autobusu.

Zkušenost s jízdou vlakem bez řidiče

Jízda dubajským metrem, které je většinou nadzemní, je ohromný zážitek hlavně z toho důvodu, že nemá žádného řidiče. Můžete stát přímo na místě, kde by jinak stál a připadat si, že vlak řídíte a potkávat protijedoucí samostatně jedoucí a zastavující vlaky. To mi totiž přijde naprosto futuristické a i z toho důvodu jsem si Dubaj v určitém smyslu zamiloval.

Je těžké vybrat pouze těch 5 nejlepších. Jídlo, lyžařská sjezdovka v obchoďáku, obrovská nákupní centra, večerní přístav, luxusní auta, výprava do pouště nebo něco úplně jiného. Emirátům moc fandím, protože se mi líbí jejich ambice, vize, rozběhlé projekty, ale i to, co už dokázali do teď, tleskám a smekám.

Moje doporučení

Řekl bych, že Dubaj je vhodná pro kteroukoliv z variant:

  • dovolená u pláže,
  • nákupy a služby,
  • poznávací zájezd,
  • zábavní a sportovní aktivity

Hlavně doporučuji přehodnotit období roku, které zvolíte stejně jako lokalitu, ve které se ubytujete. Pokud půjdete příliš po ceně, můžete strádat z hlediska okolního prostředí, protože není Dubaj jako Dubaj.

Věřím, že služby a zázemí této destinace Vás nezklamou, a že si nejednou řeknete: “WOW”!


sopka vanuatu dobrodružství

Co pro změnu trochu dobrodružství?

Podívej se s námi na pláže, do džunglí a domorodých vesnic sopečného ostrova Tanna v Pacifickém oceánu a vystoupej s námi až na vrchol aktivního vulkánu.
Třeba tě budeme inspirovat i ve výběru příštího ubytování..

..my spali v domečku v korunách stromů.

autor osobnizkusenosti.cz | Jakub

Fascinují mě technologické inovace. Zajímám se o finance a jsem fanoušek Bitcoinu. Naplňuje mě dobrodružné cestování a objevování nepoznaného. Snažím se pomáhat lidem ve svém okolí na základě svých osobních zkušeností.